שתף קטע נבחר

מין חדש וצורב: התגלו מדוזות צהובות

מתכוננים לנחילים: בים התיכון נצפו בשנה האחרונה אלפי מדוזות שמעולם לא נראו קודם לכן. "דומות לוורודות הצורבות. הדייגים לא יכלו לדוג"

חודשי הקיץ הם גם חודשי המדוזות. היצורים הלא ממש חביבים צפויים לפקוד גם השנה את חופי ארצנו, ועוד לפני הגעת הנחילים הראשונים מתברר כי בים התיכון נחשף מין חדש, שלא נראה קודם לכן.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

מדענים באיטליה אמרו כי גילו מין חדש של מדוזות במפרץ ונציה, בצפון המדינה. המדוזות הצהובות נצפו מספטמבר אשתקד בצפון הים האדריאטי, זרוע של הים התיכון, והדיווח עליהן הועבר לאתר העוקב אחר תנועת המדוזות.

המדוזה הצהובה בנוביצ'י לצד הוורודה נוקטילוקה (צילום: פבריציו מרקוזו) (צילום: פבריציו מרקוזו)
המדוזה הצהובה בנוביצ'י לצד הוורודה נוקטילוקה(צילום: פבריציו מרקוזו)

"אנשים אמרו - המדוזה הזו לא נמצאת בפוסטר של המדוזות, אנחנו לא יודעים איזה סוג מדוזה זה", סיפר הזואולג פרדיננדו בוארו מאוניברסיטת סלנטו שבאיטליה. "היו אלפי מדוזות כאלה. הדייגים לא יכלו לדוג כי היו כל כך הרבה מדוזות, והן נלכדו ברשתות הדיג".

המין החדש שהתגלה בים האדריאטי (צילום: פבריציו מרקוזו) (צילום: פבריציו מרקוזו)
המין החדש שהתגלה בים האדריאטי(צילום: פבריציו מרקוזו)
 

המדענים ניסו בסוף השנה שעברה לזהות את המין המסתורי, וכשלו. "זה מין חדש", אמר בוארו, ויחד עם חבריו החליט לקרוא למדוזה "פלגייה בנוביצ'י", על שם מדען שהלך לעולמו, אדם בנוביץ'. בעיתון הבריטי "גרדיאן" נכתב כי הם גילו שהמדוזה דומה ל"פלגייה נוקטילוקה", מדוזה ורדרדה, שצריבותיה כואבות מאוד. אותן מדוזות הובילו לפני שבע שנים להשמדת חוות דגי סלמון שלמה בצפון אירלנד, שהכילה 100

אלף דגים.

 

עדיין לא ברור אם המין החדש עלול להוות סכנה דומה, אמר בוארו. גם לא ידוע כיצד מדוזות אלו הגיעו ללגונה של ונציה, אבל אחת ההערכות היא שהן שהו תחילה בזבורית - המים שמניחים בתחתית כלי שיט לאחר שהמטען הורד ממנו. ממרס האחרון לא התקבלו דיווחים נוספים על המדוזה בנוביצ'י, "אבל למדוזות יש פיזור בלתי צפוי. הן מופיעות במיליונים, אחר כך הן נעלמות, ואז הן חוזרות", אמר בוארו.

 

השנה, באופן חריג יחסית, הופיעו מדוזות בחופי ישראל גם בחורף. הזרמים בים התיכון בעקבות מערכת חורפית במרס גרמו לנחיל של אלפי מדוזות מסוג "פלגייה נוקטילוקה" להגיע לחופי הארץ, בעיקר לאזור הדרום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פבריציו מרקוזו
המדוזה החדשה
צילום: פבריציו מרקוזו
מומלצים