שתף קטע נבחר

חילק לתלמידיו "אוריאו" עם כדורי שינה - ואנס

מורה אמריקני שבצעירותו ישב בכלא בגלל הטרדה מינית של ילדים לימד במשך 40 שנה ילדי דיפלומטים ברחבי העולם והיה אהוב מאוד. באחרונה התגלה שהוא פדופיל שסימם עשרות תלמידים, צילם אותם עירומים ונגע בהם

הוא היה אחד המורים האהובים ביותר בבתי הספר הבינלאומיים שבהם לימד ילדים של דיפלומטים, אנשי עסקים אמריקנים מבוססים ובני אליטות מקומיות. לעתים קרובות הוא היה הראשון להגיע בבוקר והאחרון לעזוב. הוא הוביל טיולי תלמידים למקומות אקזוטיים וחילק חלב ועוגיות בשעת השינה.

 

עוד חדשות בעולם :

מחו נגד סין ושרפו בטעות מפעלים טייוואניים

מסר מרוסיה: לא נכיר בנשיא אוקראינה החדש

אסון המכרה: 6 חולצו מהאדמה אחרי 18 שעות

שריפות בקליפורניה: פונו 20 אלף בתים

 

זו הייתה דמותו של ויליאם ג'יימס וייהי שכולם הכירו עד שעוזרת בית גנבה ממנו בנובמבר כרטיס זיכרון. בכרטיס זה היו ראיות לכך שווייהי התעלל מינית בעשרות תלמידים במשך 40 שנות קריירה בהוראה. ייתכן שמספר הקורבנות גבוה בהרבה והבולשת הפדרלית בארצות הברית (FBI) הודיעה היום (יום ד') כי מאות אנשים יצרו עמה קשר בנוגע למורה הפדופיל.

 

שם קץ לחייו לאחר שגילה שכרטיס הזיכרון שלו נגנב. וייהי (צילום: AP) (צילום: AP)
שם קץ לחייו לאחר שגילה שכרטיס הזיכרון שלו נגנב. וייהי(צילום: AP)

"הוא אחד הפדופילים הפוריים ביותר שראינו כאן בשל המספרים הגדולים", אמרה סוכנת ה-FBI שונה דונלאפ. "המספרים ממשיכים לעלות. יש אנשים שממשיכים להתקשר אלינו. כשדבר כזה קורה מדובר בהלם לכולנו וזה מחייב פעולה".

 

הודיעו להורים: המורה התעלל בילדיכם

חשיפת המורה הפדופיל יצרה משבר גדול בבתי הספר הבינלאומיים בעולם. הורים ששלחו את תלמידיהם ללמוד בבתי ספר אלה מקבלים בימים האחרונים הודעות על כך שיקיריהם היו כנראה קורבנות של המורה האהוב וייהי.

 

ככל הנראה, אפילו קורבנותיו של ייהי לא ידעו שהם עברו התעללות מינית. עוגיות ה"אוריאו" שהוא חילק להם הכילו כדורי שינה מספיקים בשביל להותיר אותם חסרי הכרה בשעה שהוא נגע בהם, הציב אותם בתנוחות שונות וצילם אותם עירומים.

 

המורה האהוב הגיע ראשון לכיתה ויצא אחרון. וייהי בספר מחזור, 1973 (צילום: AP) (צילום: AP)
המורה האהוב הגיע ראשון לכיתה ויצא אחרון. וייהי בספר מחזור, 1973(צילום: AP)
וייהי ניסה להתאבד בניקרגואה לאחר שעוזרת הבית שלו גנבה ממנו את כרטיס הזיכרון. הוא נותר בחיים, אבל בחודש מרס הצליח לשים קץ לחייו בניסיונו השני כשדקר את עצמו למוות. הוא היה בן 64 במותו והותיר אחריו מאות תלמידים שתוהים אם הותקפו מינית על ידו.

 

איך לא בדקו את עברו הפלילי?

עשרות התקיפות המיניות מצד המורה הפדופיל היו יכולות להימנע אם היו בודקים את עברו של האיש שהורשע בהתעללות מינית בקליפורניה. אלא שזה לא קרה והוא המשיך להתקבל למשרות הוראה של ילדים ללא מפריע.

 

בשנת 1969 נעצר וייהי בן ה-20 בגין התעללות מינית בילדים לאחר שנגע באיברי המין של שמונה תלמידים, בגילים 7 עד 9, במחוז אוראנג' בקליפורניה. הוא לימד אותם שחייה. לרשויות הוא סיפר שהתחיל לגעת בבנים ללא הסכמתם מגיל 14. הוא נשלח ל-90 יום מאסר ונידון לחמש שנות תקופת מבחן, אולם עדיין הרשו לו לעזוב את ארצות הברית, דבר שהוא עשה בינואר 1972.

 

משרתו האחרונה של המורה הפדופיל. בית הספר האמריקני ניקרגואי (צילום: AP) (צילום: AP)
משרתו האחרונה של המורה הפדופיל. בית הספר האמריקני ניקרגואי(צילום: AP)
וייהי פתח את קריירת ההוראה שלו בבתי ספר בינלאומיים בבית הספר האמריקני בטהרן. הוא לימד היסטוריה, מדעי החברה ומקצועות נוספים בלבנון, ספרד, איראן, יוון, אינדונזיה וסעודיה. עד שהגיע לסעודיה הוא כבר היה נשוי עם שני ילדים ונחשב למורה בעל שם. בנוסף להוראה הוא אימן כדורסל והוציא טיולי בית ספר לבחריין, טורקיה ויבשת אפריקה.

 

ונצואלה: 2 תלמידים איבדו הכרה, ההורים לא התלוננו

הרשויות פספסו כנראה תמרור אזהרה אחד כשווייהי לימד בוונצואלה: שני תלמידים שהיו תחת השגחתו הובהלו לטיפול בבית חולים אחרי שאיבדו את הכרתם בחדר בית מלון במהלך טיול. גורמים בבית הספר שבו לימד המורה הפדופיל לא הצליחו לקבוע מה קרה לילדים וייחסו את אובדן ההכרה לבעיה במיזוג האוויר.

 

שבע שנים לאחר מכן עבר וייהי ללמד בלונדון בבית הספר הבינלאומי Westminster campus of London's Southbank International School. במוסד זה למדו 350 תלמידים מ-70 מדינות. המשטרה מסרה כי לפחות 60 מתוך 90 או יותר ילדים שנמצאו בכרטיס הזיכרון של המורה למדו בבית הספר בלונדון.

 

התנצל בפני משפחתו. ביתו של וייהי במנגואה, בירת ניקרגואה (צילום: AP) (צילום: AP)
התנצל בפני משפחתו. ביתו של וייהי במנגואה, בירת ניקרגואה(צילום: AP)
אחד מראשי בית הספר, כריס וודהאד, אמר לסוכנות הידיעות הבריטית PA שתלונה אחת הוגשה נגד וייהי, אולם הוסיף כי "הורי הילד הסכימו שלא היה כל דבר חריג ושאין להתעקש בעניין".

 

בתחילת חודש מרס, עוזרת הבית שגנבה את כרטיס הזיכרון מביתו של וייהי העבירה אותו למנהלת בית הספר האמריקני הניקרגואי, גלוריה דול. מנהלת בית הספר עברה על הכרטיס וגילתה שהוא מכיל תמונות של ילדים חסרי הכרה, רבים מהם בגילים 12 ו-14, שוייהי נגע בהם תכופות.

 

בבתי הספר הבינלאומיים המומים. Southbank International School בלונדון (צילום: AP) (צילום: AP)
בבתי הספר הבינלאומיים המומים. Southbank International School בלונדון(צילום: AP)

כנראה שהתלמידים בכלל לא ידעו שהיו קורבנות להתעללות. בית הספר הבינ"ל בג'קארטה (צילום: AP) (צילום: AP)
כנראה שהתלמידים בכלל לא ידעו שהיו קורבנות להתעללות. בית הספר הבינ"ל בג'קארטה(צילום: AP)

גם כאן לימד וייהי. בית הספר האמריקני באתונה (צילום: AP) (צילום: AP)
גם כאן לימד וייהי. בית הספר האמריקני באתונה(צילום: AP)
 

דול עימתה את המורה האהוב עם המידע שהגיע לידיה. הוא אמר לה, לפי תצהיר של ה-FBI, שהוא נתן לילדים כדורי שינה והוסיף: "עברתי התעללות מינית כשהייתי ילד. בגלל זה אני עושה את זה. עשיתי את זה כל החיים שלי".

 

וייהי סיפר שבחודש נובמבר הוא בלע יותר מ-100 כדורי שינה אחרי שגילה שכונן ה-USB שלו נעלם. מנהלת בית הספר דרשה ממנו להתפטר ועדכנה את הרשויות בשגרירות ארה"ב במנגואה. גורמים בשגרירות העבירו במהירות את המידע למשטרת ניקרגואה, אלא שהוא כבר עזב את המדינה בטיסה.

 

וייהי נסע לעיר לוברן במדינת מינסוטה שבה מתגוררים קרובי משפחתו. הוא שכר חדר בבית מלון מקומי ושם דקר את עצמו בחזה באמצעות סכין. הוא הותיר אחריו מכתב שבו התנצל בפני משפחתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עבר התעללות מינית כשהיה ילד. וייהי
צילום: AP
מומלצים