שתף קטע נבחר

ארה"ב טרפדה מכירת טילים ישראליים לפולין

גורם ביטחוני ישראלי מסר כי הממשל בוושינגטון הטיל וטו על מכירת מערכת ההגנה מטילים "שרביט קסמים" לוורשה בעקבות לחץ של חברות מתחרות אמריקניות. שווי העסקה - 13 מיליארד דולר. איזה פיצוי יקבלו הישראלים?

ישראל עומדת לאבד עסקת ענק בשווי 13 מיליארד דולר בגלל וטו אמריקני? גורם ביטחוני ישראלי מסר היום (יום ה') כי הממשל בוושינגטון לא אישר לישראל למכור לפולין את מערכת ההגנה מטילים "שרביט הקסמים" בעקבות לובי מסיבי שהופעל עליו מצד חברות מתחרות אמריקניות. כפיצוי, היצרן של מערכת "שרביט קסמים" (קלע דוד) יהיה חלק מעסקת נשק עתידית בין ארצות הברית לבין פולין. חשוב לציין כי לפי שעה הטיל הישראלי עדיין לא נכנס לפעילות מבצעית.

 

בדרך למבצעיות: ניסוי מוצלח ל'שרביט קסמים'

 

עוד חדשות בעולם :

פתאום קם אדם: רון פונדק ויזמי שלום פרטיים

נכדו של מפקד אושוויץ בקמפיין נגד ניאו-נאצים

 

"האמריקנים יהיו מאושרים, הפולנים יהיו מאושרים, ויישאר גם משהו בשבילנו", אמר הגורם הישראלי. גורמי ממשל אמריקניים אמרו שהם תומכים בווטו האמריקני ובפיצוי שהוצע לישראל, אולם הכחישו את תמיכתם בחברה אמריקנית אחת על פני מתחרתה. המכרז למכירת מערכת הגנה מטילים קודם באחרונה במהירות על ידי פולין על רקע המתיחות הגוברת בין אוקראינה לבין רוסיה. גורם אמריקני אחר אמר שהממשל בוושינגטון העדיף שפולין, בעלת ברית וחברה בנאט"ו, "תקנה אמריקני".

 

גורמים אמריקניים אמרו גם כי המתיחות עם מוסקבה הגבירה את האינטרס הפולני לחזק את הקשרים שלהם עם ארה"ב - דבר שחיזק את סיכוייה של חברה אמריקנית לזכות במכרז.

 

חשיפת הטרפוד האמריקני של מכירת הטילים הישראליים מתפרסמת בשעה שמזכיר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל מבקר בישראל לדון עם גורמי ממשל מקומיים על סיוע אמריקני נרחב לפרויקטים ביטחוניים בישראל.

 

גורם ישראלי ל-ynet: זכותה של ארה"ב להטיל וטו

ישראל הרשמית שותקת בקשר לפרסום של סוכנות הידיעות רויטרס, אבל גורם ביטחוני ישראל מסר ל-ynet כי מדובר בתחרות בין תעשיות ביטחוניות ולא בדבר אחר. "בניגוד ל'חץ 1' ול'כיפת ברזל', האמריקנים שותפים מלאים בפיתוח 'שרביט קסמים' וזכותם, בגלל אינטרסים שלהם במזרח אירופה, לא למכור לפולנים. מה גם שהבטיחו עסקה סיבובית עתידית כחלופה עם מדינה אחרת", אמר הגורם הישראלי.

 

מערכת היירוט "שרביט קסמים" של חברת "רפאל" הישראלית ו"וריית'און" האמריקנית אמורה להיכנס תוך שנה לפעילות מבצעית. המערכת אמורה לתת את המענה לרקטת כבדות וארוכות טווח, לטילים ולמטוסים ללא טייס, עמם צה"ל יצטרך להתמודד בעיקר בזירה הצפונית מול מערך האש של חיזבאללה וסוריה.

 

השילוב של טכנולוגיות אמריקניות במערכת ההגנה הישראלית מאפשר לארה"ב להטיל וטו על ייצוא המערכת. "היה לחץ", אמר הגורם הישראלי לסוכנות רויטרס מבלי לפרט יותר מדי. "אנחנו לא יכולים למכור כל מה שאנחנו רוצים".

 

ל"שרביט קסמים" היו שני מתחרים עיקריים על המכרז הפולני והם קונסורציום MEADS של חברת "לוקהיד מרטין" ומערכת הפטריוט של חברת "ריית'און" - שניהם אמריקניים. מתחרה נוסף היה "תאלס" הצרפתי.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות משרד הבטחון
לא יגיע לפולין. "שרביט קסמים"
צילום: באדיבות משרד הבטחון
מומלצים