שתף קטע נבחר

"השדכנית": להתגלגל בין חדרי הלב

גיבורת הסרט הדוקומנטרי "השדכנית" לוקה במחלת שרירים שמונעת ממנה תזוזה, אך מכיסא הגלגלים שלה מניעה שידוכים שיוצרים סיפורי אהבה. התוצאה: סרט נפלא שמלמד דבר מה על ויתור, צניעות ועל ניצחון הרוח

לפעמים אפילו הטובים שביוצרים הדוקומנטריים צריכים לזוז הצדה, הם והאגו שלהם והפעלולים שלהם ודרכי הבניית הסיפור שלהם - ופשוט לתת למציאות לדבר. זה לא קל, אבל כשברק היימן ודני וסרמן פגש את טובה שמסיאן, זה בדיוק מה שהתבקש - והם נענו לאתגר הזה בענווה אנושית, שהיא גם ההחלטה המקצועית הכי נכונה.

 

התוצאה: "השדכנית", חתיכת חיים ששודרה אמש (שבת) בערוץ 10. ראיתי. בכיתי. אי אפשר שלא.

 

ביקורות טלוויזיה נוספות:

"פני דרדפול": מפלצות מעוצבות היטב

"האח הגדול": ליפול מהאח אל הפחת

"המיזם": השעשועון הכי מוצדק בהיסטוריה של ערוץ 2

 

טובה שמסיאן, אישה עם תווי פנים חזקים ומרשימים, מונחת בכורסה בבית שלה, בלי יכולת להניע איבר מלבד את שרירי פניה, במצב קשה של מחלה ניוונית - ומתוך הכורסה היא מנהלת את ביתה ומשפחתה ביד רמה, וגם עובדת על מקום נרחב במיוחד בגן עדן, כי היא שדכנית. כמו פעם, עם פנקס פתוח ויד רושמת, רק שהיד שייכת לבתה דולי, שתירש את העסק בבוא היום. בינתיים, צריך לעזור לאנשים. מאה שקל דמי הרשמה, ואז אפשר להיחשף לסדרי העדיפויות המעשיים להפליא של טובה.

בלי יכולת תזוזה, מנהלת מכיסא הגלגלים את העולם (צילום: באדיבות הרשות השנייה) (צילום: באדיבות הרשות השנייה)
בלי יכולת תזוזה, מנהלת מכיסא הגלגלים את העולם(צילום: באדיבות הרשות השנייה)

"אם היא שחרחורת עם גבות מסודרות, אין לה שפם, אין לה שערות ברגליים, זה בסדר בשבילך? עד באר שבע, תלך בשביל האהבה שלך?", היא שואלת רומנטיקן צעצוע אחד, ועל אחר היא אומרת ש"הוא לא מלך היופי", בעוד השלישי זוכה אצלה לכינוי "טרנגוזה דה לוקס". לרוזנה שבכיסא הגלגלים היא אומרת, "את מאמינה באהבה? קדחת. בעזרת השם יהיה שידוך. השאלה היחידה, אתם יודעים לוותר?"

 

למצוא עזר כנגדו

וכשהשם לא ממהר לסייע, צריך עזר כנגדו. שידוכים קשים כמו קריעת ים סוף, מלמדת טובה את הספקנים פרק בהלכות המקצוע שלה, והיא הרי נטלה על עצמה קריעות מסובכות במיוחד: רבים ממשתדכיה הם אנשים עם מוגבלויות. או כמו שהיא אומרת, "הראש אצלו עובד? כל זמן שהראש עובד, שיבוא", והם באים: בכיסא גלגלים ובנכות קשה, בעיוורון, או עם הפגיעות הנפשיות שהם נושאים עמם מחיים ארוכים ולא טובים במיוחד. כולם שווים אצל טובה וזכאים להקים בית ומשפחה ולא להיות לבד.

אף אחד לא נשאר אצלה לבד (צילום: באדיבות הרשות השנייה) (צילום: באדיבות הרשות השנייה)
אף אחד לא נשאר אצלה לבד

המצלמה עוקבת בעניין אחרי זוג אחד: יוסי ורוזנה. שניהם בכיסאות גלגלים, ויוסי כבר בן 30 ונורא נורא רוצה כבר להתאהב וכל זה. רוזנה פגועה מבחור בריא ולא מקבלת את פסיקתה של טובה שאין לה מה לחפש אצל אחד כזה, ולבסוף היא לא יכולה לקבל את יוסי כשווה ערך ומחפשת אצל אסף, שמחפש את עצמו, ובגיל מתקדם למדי מודיע שאמא שלו לא תסכים לכלה נכה.

 

זה רק אחד מן הסיבוכים בחייה של טובה. יש גם רווקה עיוורת, ויש גרוש צולע, ואם כל זה נשמע כמו בדיחה, אז אין לכם לב, כי זה לא. אלה החיים, על כל שבריריותם ויופים, ומי כמו טובה מכירה גם את זה וגם את זה.

 

לאהוב עד מוות

לאט לאט אנחנו נחשפים לסיפור חייה, באיטיות שיוצרת ציפיה ומתח. פעם היא היתה הכלה היפהפיה הזאת שבסרט הווידאו הנושן, ורקדה עם בחור צעיר ומקסים, בעלה הטרי. מיד לאחר לידת בתה הרגישה קשיים בתנועה, ומאז היא מתמודדת עם מחלה שאין לה מרפא, שנוטלת ממנה עוד ועוד כוחות ויכולות.

 

הבחור בינתיים הספיק לעבור אירועי לב ואירועים מוחיים וצנתורים לרוב, והפך לקשיש עם הרגלי צריכה משונים שמתעקש לקנות כל יום כמות מבהילה של מזון ולהביאה הביתה, וטובה נוזפת בו במרץ ואוהבת אותו ולא תיפרד ממנו לעולם. והוא בכלל רוצה למות לפניה, כי מה הם החיים בלעדיה.

טובה ובעלה גבי. אין לו חיים בלעדיה (צילום: באדיבות הרשות השנייה) (צילום: באדיבות הרשות השנייה)
טובה ובעלה גבי. אין לו חיים בלעדיה

על מצבה-שלה, מונעת בכיסא גלגלים, יושבת בכורסה ומחכה לחיבור צוואה שתמנע מן הרופאים להאריך את חייה, היא אומרת, "יותר רע מזה לא יכול להיות, ברוך השם", ומבעד לציניות, המתבונן בה תופס פתאום לא רק את עוצמותיה, אלא גם את משמעותה המורכבת של האמירה על ניצחון הרוח - כי הרי היא מנצחת, ובענק: מתוך שמותה מתקרב והולך, היא מביטה יפה למצלמתו של עורך הדין, ובפנים מאופרים ולבוש חגיגי היא אוסרת על הממסד להתערב במהלך חייה, אם תהיה מבולבלת או חסרת הכרה.

 

550 או יותר שידוכים כבר עשתה האישה המדהימה הזאת, ואם יתאפשר לה, תמשיך. האנשים שיגיעו אליה ישמעו ש"אהבה על צד אחד לא הולך",

ושבכלל אין דבר כזה אהבה, הכל זה הרצון להיות ביחד, בזוגיות. לא טוב היות האדם לבדו, וודאי לא כשיש לו מוגבלות, שאז הלבד מייאש הרבה יותר.

 

המצלמה מלטפת את שמסיאן ואת יחסיה עם גבי, בן הזוג שעכשיו צריך להקפיד עליו שירים את המכנסיים, שלא יקנה יותר מדי, שלא יתערב בעבודה שלה - ואת כל זה היא עושה באדנות ובסוג של חן השמור לאנשים שלמדו לוותר. וכיוון שברק היימן ודני וסרמן מוותרים כאן על "אמירה קולנועית משמעותית" לטובת הסיפור, הם גם לא מתביישים לסיים אותו במקום הכי בטוח שיש: משפחתה המורחבת של טובה חוגגת לה ולגבי 43 שנות נישואין. יותר מזה, בסרט הנפלא הזה, אי אפשר לבקש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות הרשות השנייה
"השדכנית". סרט נפלא
צילום: באדיבות הרשות השנייה
לאתר ההטבות
מומלצים