שתף קטע נבחר

חרף הסכם הגירושים: הבנות יישארו עם אימא

בני זוג שהתגרשו חתמו על הסכם שלפיו במקרה של שליחות של האם לחו"ל יעברו הבנות לאב. כשהגיע הרגע החליט השופט אלון גביזון אחרת

בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע הורה לאפשר הפרה של הסכם גירושים ולהתיר לאישה לקחת את בנותיה איתה לשנת השתלמות בחו"ל, חרף התנגדות האב. השופט אלון גביזון התוודה כי הוא נדרש להכרעה מורכבת וקשה, אבל ציין שלדעתו ההחלטה תואמת את טובת הבנות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

מדובר בבני זוג שהתגרשו ולהם שתי בנות (בנות 6 ו-4). בהסכם הגירושים, שקיבל תוקף של פסק דין בבית הדין השרעי, נקבע שהבנות תהיינה במשמורת האם ויקיימו עם אביהן הסדרי ראיה. בנוסף נקבע שבמקרה שבו תבקש האם להעתיק מגוריה לחו"ל במסגרת עבודתה בתחום הרפואה, הבנות יעברו אוטומטית למשמורת האב.

 

ורגע המבחן אכן הגיע לאחרונה: האם נדרשה לנסוע להתמחות בת שנה בקנדה, וביקשה את אישור האב לקחת את הבנות איתה. האב סירב, וגרושתו הגישה נגדו תביעה לבית המשפט. לטענתה, מדובר בתקופה קצרה שלאחריה תשוב עם הבנות לארץ, וכי טובתן מחייבת שיישארו לצידה.

 

עוד אמרה, שתדאג לכך שהבנות ישמרו על קשר יומיומי עם אביהן באמצעות הטלפון והמחשב, והודיעה שהיא מוכנה לרכוש לאב כרטיסי טיסה לקנדה כדי שיוכל לבקרן בכל עת שיחפוץ.

 

מנגד טען האב שהדבר מנוגד להסכם הגירושים ושקיים חשש שגרושתו לא תשוב לישראל עם הבנות. לדבריו, הפרת ההסכם תהווה פגיעה אנושה בקשר עמן.

 

טובת הבנות עם אמן

השופט גביזון ציין שאכן הרחקת ילד מהורה היא קשה מקריעת ים סוף, אך קבע שעליו להכריע לפי טובת הקטינות. בהתאם לחוות דעת מומחה שמינה קבע השופט שטובת הבנות מחייבת את הישארותן לצד אמן, ולכן אישר את נסיעתן לקנדה.

 

לעמדת השופט, ההתמחות חיונית לקידומה האישי והמקצועי של האם, ובסופו של דבר היא עומדת בקנה אחד עם צורכי הבנות. כמו כן הוא ציין שהאם הציגה בפניו תוכנית לביצוע המעבר מבלי לפגוע בבנותיה ולכן, בשלב זה, עדיף לשמור על עקרון ההמשכיות ולהשאירן במשמורת שלה.

 

השופט גביזון הורה לאם להחזיר את הבנות לישראל שבוע לאחר סיום שנת הלימודים בקנדה, לממן לאב שלוש טיסות לקנדה, לאפשר לו לבקר אותן ככל שיחפוץ ולאפשר להם קשר יומיומי.

 

על מנת להפיג את חששו של האב חייב השופט את האם לחתום על תצהיר שבו התחייבה על השבת הבנות ארצה, והודיע לה שאם לא תעשה כן - תהיה לאב עילה לתביעה בהתאם לאמנת האג להשבת ילדים חטופים. כמו כן חויבה האם להפקיד 50 אלף שקל בקופת בית המשפט להבטחת השבת הבנות, ולהמציא כתבי ערבות חתומים על ידי שני ערבים בסכום של 100 אלף שקל כל אחד.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד אילנה קנר עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ב"כ התובעת: עו"ד דן מלכיאלי
  • ב"כ הנתבע: עו"ד אלינור אדרי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אילוסטרציה: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום אילוסטרציה: Shutterstock
מומלצים