שתף קטע נבחר

שפחות על פי חוק: לנשים החרדיות אין סיכוי

הצעת החוק שמעדיפה גברים חרדים בשירות המדינה, הופכת את הנשים החרדיות לשקופות, וגורמת לכך שהאישה החרדית כלל לא יכולה להיכנס לחדר עם תקרת זכוכית. לשם יכולים להיכנס גברים חרדים בלבד. היא נותרת מרותקת בשלשלות לספינת העבדים המודרנית של שכר מינימום לשעה

כשהייתי בת 15 העניקה לי חברה טובה סטיקר שעליו נכתב: "טוב למות בעד אידיאל, אבל כדאי למות לאט כי האידיאלים מתחלפים, ואולי אתה מת למען האידיאל הלא נכון". אני דווקא נשארתי אידיאליסטית, ואת הסטיקר הייתי מחלקת ברוטציה בין חברי ממשלת ישראל. היום תורו של שר הכלכלה לקבל אותו.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בשלהי חודש מרץ אישרה הממשלה הצעה שהעלו השרות לימור לבנת וציפי לבני לחיוב כל השרים להציג דרכי פעולה למאבק בתופעת הדרת הנשים. על פי ההצעה שאושרה פה-אחד, נדרשו השרים להציג לממשלה בתוך 120 יום מהן הפעולות שנקטו משרדיהם למניעת תופעות של הדרת נשים במרחב הציבורי.  

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 • מחאת החרדיות: בנט דואג לגברים בלבד
 • "רות המואבייה הייתה מרגישה אצלנו בבית"/ אריאנה מלמד

   

  שרי התחבורה, הבריאות, הפנים והשר לשירותי דת (השרים ישראל כץ, יעל גרמן, גדעון סער ונפתלי בנט) – נדרשו להזדרז ולעדכן את הממשלה בתוך 90 יום על צעדים שינקטו משרדיהם לבחינה ויישום של מסקנות הדו"ח בנושא. למה דווקא השרים האלה? כי בדו"ח הצוות למאבק בהדרת נשים נמצא כי בגופים הנמצאים תחת אחריותם נמצאו בעיות ייחודיות בנושא של הדרת נשים, שעלולים להוביל ל"פגיעה קשה בזכות היסוד לכבוד האדם ולשוויון".

   

  מעלימים אותנו לגמרי

  בנט היה הזריז מכולם. אמנם בכובע אחר, כשר הכלכלה - אבל בישיבת הממשלה היום (א') הציג טיוטת הצעת חוק למתן העדפה מתקנת לגברים חרדים

  בשירות המדינה. הדרת נשים? זה האידיאל של אתמול. נשים חרדיות OUT גברים חרדים IN.

   

  מדובר בהצעת חוק שחוטאת באפלייה מגדרית בוטה. היא לא רק מדירה נשים, אלא מעלימה אותן לגמרי. בעזרתה הופכות נשים חרדיות לשקופות, לא קיימות. אם חשבנו שתקרת הזכוכית לאישה החרדית ממוקמת הרבה יותר נמוך מתקרת הזכוכית לנשים בישראל, הצעת החוק הזו גורמת לכך שהאישה החרדית כלל לא יכולה להיכנס לחדר עם תקרת זכוכית. לשם יכולים להיכנס גברים חרדים בלבד.

   

  הצעת החוק משאירה את האישה החרדית בכוכים האפלים של רכזי השירות, מרתקת אותה בשלשלות לספינות העבדים המודרנית של שכר מינימום לשעה. משרות בעלות אופק בשירות הציבורי - לשם הן לעולם לא תוכלנה להגיע. אין להן אפילו לאן לשאוף.

   

  זו הסיבה ש"מעורבות" יצאו בקריאה לשר בנט לא לתת יד להחרגת בנות המגזר החרדי, ולהחיל את החוק גם עליהן. כל מה שאנחנו מבקשות  זה לאפשר לנו נקודת זינוק שוות ערך לגברים או לנשים ישראליות אחרות, ולא להוסיף על קשיי התעסוקה הקיימים ממילא.

   

  אבל למרות הקריאה החשובה והצודקת, הצעתו של בנט שעלולה לפגוע עוד יותר במעמדן של הנשים החרדיות בשוק התעסוקה, אושרה בישיבת הממשלה - וגם משרד ראש הממשלה הצטרף לעוול.

   

  לכל מחאה יש תמונה ששובה את העין וצובטת את הלב. במקרה של הדרת הנשים זו תמונת הנשים שיושבות מאחור בקווי המהדרין. אבל השר בנט מדיר ומפלה נשים חרדיות באופן בוטה הרבה יותר. הוא אפילו לא נותן להן לשבת מאחור, אלא מונע מהן לעלות על האוטובוס; אוטובוס השירות הציבורי. שירוצו ליד, או שיילכו ברגל. ממילא הן לא מגיעות לשום מקום.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אסתי רידר אינדורסקי
  הדמיה: אלי מנדלבאום
  נשים חרדיות OUT גברים חרדים IN
  הדמיה: אלי מנדלבאום
  מומלצים