שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אופס, המזגן הזול של אלקטרה לא בדירוג A
  מתחילת מאי החברה פרסמה את "בייסיק 10" כמזגן בדירוג האנרגטי הגבוה ביותר - A, אך מבדיקה עולה שהדירוג שלו הוא בכלל C. מכון התקנים אישר בתחילה דירוג A למזגן של אלקטרה ללא בדיקה, למרות שמדובר במזגן דומה למזגן של טורנדו, שמכירתו הופסקה אחרי שהדירוג שלו הורד. בימים האחרונים, במכון דרשו מאלקטרה להפסיק לפרסם את המזגן כ-A

  האם צרכנים קנו מזגן זול בחושבם שהוא בעל דירוג אנרגטי A (הדירוג הגבוה ביותר שמעיד על יעילות יחסית, כך שהמזגן צורך פחות חשמל כדי לקרר את החדר) כשלמעשה הדירוג האנרגטי שלו נמוך יותר?

   

  אלקטרה פרסמה לאחרונה שאחד ממזגניה, בייסיק 10, שמחירו נוח במיוחד, 1,590 שקל, הוא בדירוג אנרגטי A, אך מסתבר שהדירוג שלו הוא C בלבד. אלקטרה התבססה על נתוני מכון התקנים, אולם זה הבהיר לה כי מבדיקה שנערכה במאי עולה כי הדירוג הוא בעצם C. המכון נאלץ לשלוח לה מכתב דרישה לשינוי פרסומי משום שאלקטרה לכאורה לא מיהרה לשנות את דירוג המזגן בפרסומים ובאתר האינטרנט שלה. לכאורה נראה כי במשך כ-20 יום המזגן נמכר כמזגן בדירוג A.

   

   

  איך בכלל קרה שמכון התקנים הודיע לאלקטרה שהדירוג של המזגן שלה שגוי? הסיבה נעוצה באחת החברות המתחרות של אלקטרה - טורנדו. מסתבר שאת המזגן של אלקטרה מייצרת חברה שעובדת עם טורנדו, החברה הסינית מידאה. המזגן של אלקטרה מתוצרת מידאה, בייסיק 10, כמעט זהה למזגן מתוצרת מידאה שטורנדו מוכרת כבר כמה שנים: Saga A-12.

   

  מימין: BASIC 10. דירוג אנרגטי A. הדירוג התברר כ-C. הפרסום שונה לאחר בקשת מכון התקנים ()
  מימין: BASIC 10. דירוג אנרגטי A. הדירוג התברר כ-C. הפרסום שונה לאחר בקשת מכון התקנים

   

  טורנדו: מ-A ל-F

  גם טורנדו פרסמה בעבר ש-Saga A-12, הוא בדירוג אנרגטי A, זאת בהתבסס על בדיקות של מכון התקנים. כשהתברר בעקבות בדיקה חדשה של מכון התקנים, שנערכה בסוף 2013, שהדירוג האנרגטי שלו השתנה לרעה ל-F – טורנדו הפסיקה לטענתה למכור את המזגן. לא ברור אם נמכרו לצרכנים מזגני טורנדו שדורגו כ-A, כשהם בעצם בעלי דירוג אנרגטי F (הדירוג הנמוך ביותר הוא G). בטורנדו טוענים שלא קרו מקרים כאלה, שכן מכון התקנים בדק דגם מסוים של המזגן שלא שווק בארץ. 

   

  במקביל, לפני כחצי שנה, הודיעה חברת אלקטרה למכון התקנים שבכוונתה לשווק את המזגן שלה בייסיק 10. כיוון שמדובר במזגן דומה למזגן של טורנדו, הוא קיבל אוטומטית את הדירוג A במסגרת נוהל של המכון. כשאלקטרה החלה למכור את המזגן הזה החודש, היא פרסמה אותו כמזגן בדירוג A והוא אף שווק לצרכנים כמזגן הזול ביותר בדירוג הזה.

   

  אלקטרה צריכה לעדכן את הפרסומים והתוויות המטעות

  בתחילת חודש מאי 2014 הודיע מכון התקנים לאלקטרה כי הדירוג האנרגטי של המזגן הדומה של טורנדו, כבר אינו A אלא F. אלקטרה דרשה בדיקה ספציפית של המזגן שלה, בטענה כי שינתה בו מאפיינים והוא כבר לא זהה למזגן של טורנדו. אחרי הבדיקה, המכון קבע שהדירוג של המזגן של אלקטרה הוא C.

   

  ב-20 במאי, מכון התקנים שלח מכתב לחברת אלקטרה ובו דרישה: "לעדכן מיד את הפרסומים המטעים המתייחסים לדגם המזגן בייסיק 10 – 9413208757; לעדכן את תוויות היצרן ותוויות האנרגיה בהתאם לנתונים שהתקבלו בבדיקות במכון התקנים (דירוג אנרגטי C); להעביר אלינו נתונים על מספר המזגנים שמכרתם מהדגם שבנדון ושעל גבי תווית היצרן והאנרגיה שלהם קיימים נתונים מטעים".

   

  זאת אחרי שאלקטרה יצאה בפרסומים שמדגישים שהמזגן הזה משתלם לעומת מזגנים אחרים בדירוג A ולכאורה, לא שינתה אותם מיד כשנתקבל המידע החדש על

  הדירוג האנרגטי האמיתי של המזגן, ממכון התקנים.

    

  לא ברור מי אחראי על הטעיית הצרכנים פה: מכון התקנים שלא בדק בזמן את המזגן מהסוג הזה, או אלקטרה, שלכאורה התמהמהה לשנות את פרסומיה (שהסתמכו על מידע קודם שקיבלה ממכון התקנים). ככל הנראה, יש צרכנים שקנו את המזגן על סמך המידע השגוי, אבל לא ברור בכמה צרכנים מדובר.

    

  תגובת מכון התקנים: אלקטרה לא שינתה פרסום באתר

  ממכון התקנים נמסר בתגובה: "אכן מכון התקנים הישראלי הוציא מכתב חריף לאלקטרה זאת בעקבות בדיקה שעשינו והסתבר כי חברת אלקטרה יבאה החודש מזגנים וסימנה אותם בדרוג אנרגטי A, זאת למרות שבבדיקות מכון התקנים התברר כי המזגן בעל דרוג אנרגטי C.

   

  "מזגן טורנדו נבדק בדיקת דגם ודורג בדרוג אנרגטי A. בבדיקת פיקוח שוטפת שנעשו על ידנו בחודש דצמבר 2013, נמצא שהמזגן בדירוג F. נעשה ברור בוועדה המקצועית לסיבת הירידה ביעילות האנרגטית.

   

  "אלקטרה ביקשו לייבא מזגן מקביל למזגן טורנדו הנ"ל ועל מנת לאשר את הייבוא, מכון התקנים הישראלי ביצע בדיקה השוואתית בתחילת חודש פברואר בין המוצרים והודיע לאלקטרה כי המזגן הינו בדרוג המקורי A.

   

  "מיד עם גמר הברור, בתחילת חודש מאי, הודיע מכון התקנים לאלקטרה על שינוי נדרש בדרוג האנרגטי לרמה F.

   

  "אלקטרה ביקשה לבחון שוב את המזגן על בסיס שינויים שבוצעו בו, הבדיקה נעשתה בתחילת חודש מאי 2014 ונמצא כי הוא בדרוג אנרגטי C.

   

  "על בסיס מידע שהגיע אלינו, נבדק אתר האינטרנט של אלקטרה ונמצא כי המזגן ממותג A. מכון התקנים הוציא מכתב עם דרישה חד משמעית לתקן את הפרסומים ולעדכן את תויות האנרגיה על המזגנים".

   

  תגובת אלקטרה: תוקן אתר האינטרנט

  באלקטרה מסרו בתגובה, מכתב שהעבירו למכון התקנים ב-21 במאי: "נתוני דירוג אנרגטי אינם מטעים. בזמן ייצור המזגן ומכירתו לראשונה בארץ אלו היו הנתונים הנכונים על פי אישור המכון; מיד עם קבלת התוצאות החדשות ודרישה מהמכון הופסק הפרסום ותוקן אתר האינטרנט של החברה.

   

  "אנו מכניסים תווית אנרגיה חדשה לכל המוצרים שיוצאים כרגע מהמחסן שלנו; כל ההתנהלות של אלקטרה הייתה על פי הכללים ובהתאם למידע שהיה מצוי בידה בזמן הנתון. מיד עם קבלת נתוני הבדיקה אלקטרה פעלה במלוא המרץ לתקן את הדרוש".

   

  טורנדו: הדגם שהשתנה לא נמכר בארץ על-ידנו

  מטורנדו נמסר בתגובה: "חברת מידאה (היצרן) עדיין מייצרת מזגנים לחברת טורנדו (יש משלוחים בדרך) ולאחרונה גם חברת אלקטרה החלה לייצר מספר דגמים מצומצם שייצר לנו היצרן תחת המותג Saga.

   

  " כל מזגן שנמכר בישראל, נבדק במכון התקנים הישראלי אשר מאשר את הדירוג האנרגטי של המוצר במשרד האנרגיה והמים.

   

  "לגבי דגם Saga A-12, בכל זמן שהוא שווק, הוא נשא תווית אנרגיה מאושרת בדירוג אנרגטי A. מפעם לפעם, מכון התקנים הישראלי מבצע בדיקות חוזרות בפיקוח של יצרנים בתו תקן ואם יש שינוי בבדיקת הפיקוח מהבדיקה הקודמת נדרש מהיבואן להחליף את שם הדגם ולהעניק לו דירוג אנרגטי חדש.

   

  "דגם Saga A-12 לא קיים במלאי ולא משווק, הוא אזל במלאי ובמקביל השתנה שמו לדגם (Saga A-12 P) . דגם ה-P שבדירוג F לא הוזמן מהיצרן. לא היית מכירה מטורנדו של דגם Saga A-12 ולא שווק Saga A-12 לאחר שהדירוג השתנה ל F ושם הדגם השתנה ל- (Saga A-12 P) .

   

  "לגבי אלקטרה, למיטב ידיעתנו אלקטרה יבאה את אותו הדגם של Saga A-12 בשינוי חלקי עיצוב מסוימים, ובמסלול 'נוהל יבואן שני' במכון התקנים הישראלי כך שנתוני הביצועים של מזגן אלקטרה (בייסיק ורילקס) מתבססים על הבדיקה המקורית של Saga A-12 וכך הם פורסמו. איננו יודעים אם נתונים אלו אושרו ע"י מכון התקנים הישראלי בבדיקת 'נוהל יבואן שני'".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים