שתף קטע נבחר

מגישים מועמדות לנשיאות: דוד לוי ירוץ ברגע האחרון?

גם ביום האחרון האפשרי, נמשך הלחץ על שר החוץ לשעבר להצטרף למרוץ. החל מצעד מגישי החתימות. ריבלין: להיענות לנטיית הלב של הציבור. פואד: עשיתי הכול למען המדינה. שטרית: צברתי את הניסיון הרב ביותר. איציק: אני נרגשת

עשר חתימות נאספו, ניתן האישור להתמודד: ששת המועמדים הסופיים במרוץ לנשיאות המדינה הגישו הבוקר (יום ג') ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את טופסי המועמדות לתפקיד. אבל בישורת האחרונה עשויה להיות הפתעה - גם בשעות האחרונות נמשך הלחץ הגדול על שר החוץ לשעבר דוד לוי להצטרף למרוץ.

 

ראשון להגיש את טופס החתימות. ח"כ ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
ראשון להגיש את טופס החתימות. ח"כ ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין(צילום: אלי מנדלבאום)

הגשת החתימות מהווה למעשה את תחילת ההתמודדות באופן רשמי ועמה גם העבודה האינטנסיבית לגיוס קולות בהצבעה מאחורי הפרגוד שתתקיים ב-10 ביוני במליאת הכנסת. ראשון המגיעים ללשכתו של אדלשטיין היה יו"ר הכנסת לשעבר ראובן (רובי) ריבלין, שנחשב לאחד המתמודדים המובילים.

 

יו"ר הכנסת אדלשטיין אמר לקודמו בתפקיד: "אני מאחל לך בהצלחה במרוץ". ריבלין השיב: "אני גאה להשיב את הבקשה שמצורפים אליה כל חתימות חברי הכנסת למעלה מהדרוש, שכן אני חושב שאוכל למלא תפקידי. תפקיד הנשיא לגשר על מחלוקות ולא לייצר מחלוקות. אם אבחר, כאשר אבחר, אוכל לשמש באותה מערכת שהיא כל כך חשובה למדינה שלנו אשר שסועה במידה רבה בדעות, גם בצד הפוליטי, התרבותי והחברתי - דברים המחייבים בית שיהיה לכל אחד מהאזרחים. נבחרי הציבור מתייחסים לנטיית הלב של הציבור".

 

החותמים לריבלין: ישראל כ"ץ, גדעון סער, ציפי חוטובלי, אופיר אקוניס, חיים כץ, זאב אלקין, יצחק הופמן, בועז טופורובסקי, יוני שטבון, אורי אורבך, יעקב ליצמן ואורי אריאל.

"בקיא יותר בספקולציות". בן אליעזר וטופס ההתמודדות (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
"בקיא יותר בספקולציות". בן אליעזר וטופס ההתמודדות(צילום: דוברות הכנסת)

ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר, שהגיע שני ליו"ר הכנסת, אמר: "אני מתייצב היום לפניכם כאשר מאחוריי 60 שנות עשייה למען ישראל. כלוחם וכמפקד שהוביל יחידות לקרב, 30 שנים אני משרת את כנסת ישראל, כשר וכסגן ראש ממשלה ועשיתי הכול למען המדינה".

 

בן אליעזר אמר עוד: "אני בקיא יותר מכולכם בספקולציות, אבל אני משוכנע ובטוח שחברי הכנסת שיתייצבו לדוכן שבו צריכים להצביע בעוד שבועיים יזכרו את מעשיי. אני מבקש את אמונם ואין לי ספק שאני גם אצליח במחאה הזאת. אני מרגיש מעולה".

 

החותמים לבן אליעזר, כולם ממפלגת העבודה: יצחק הרצוג, איתן כבל, אבישי ברוורמן, חיליק בר, עמר בר-לב, סתיו שפיר, איציק שמולי, משה מזרחי, מיכל בירן, אראל מרגלית, נחמן שי, מרב מיכאלי ומיקי רוזנטל.

השופטת בדימוס דורנר ויו"ר הכנסת אדלשטיין (צילום: אלי מנדלבאום ) (צילום: אלי מנדלבאום )
השופטת בדימוס דורנר ויו"ר הכנסת אדלשטיין(צילום: אלי מנדלבאום )
 

השופטת בדימוס דליה דורנר אמרה לאחר שהגישה את טופס החתימות: "זכות גדולה בידי להיות מועמדת רשמית לנשיאות במדינת ישראל ולעמוד לבחירת הכנסת שלה מעמד בכיר במשטרנו הדמוקרטי. מרגע זה יש בדעתי להיפגש עם 120 חברי הכנסת ואשכנע אותם שמכל המועמדים, שהם כולם מצוינים, אני המתאימה ביותר".

 

ח"כ מאיר שטרית הגיש אף הוא ליו"ר אדלשטיין את טופס החתימות. לאחר מכן אמר: "זו החלטה משמעותית מאוד מבחינתי. אין לי כוונה לחזור לפוליטיקה אם אהיה נשיא. זה צריך להיות תפקיד אחרון בקריירה הפוליטית. מילאתי שורה של תפקידים ואני חושב שצברתי את הניסיון הרב והרחב ביותר".

 

שטרית אמר עוד: "אני מאמין שאם אבחר אוכל לשרת את המדינה ולתרום עוד שבע שנים מחיי. אם מישהו היה מספר לי כילד במרוקו שאהיה מועמד לנשיאות או שר בממשלה הייתי אומר שהוא חולם. אבל זה החלום הישראלי, שלא משנה מאיפה אדם בא הוא יכול לממש את עצמו. לא צריך להסביר לי על מדינת ישראל, אני מכיר את המדינה הזאת, אוהב אותה, היא התכלית של חיי כיהודי וישראלי, ואני חושב שצריך ואפשר לקדם את המדינה הזאת לעתיד של שקט ושלווה וביטחון לכל אזרחי ישראל".

 

יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק אמרה עם הגשת טופס המועמדות: "אני בהחלט נרגשת, מוסד הנשיאות מוכר לי. אני מאמינה שהגיע הזמן לנשיאה בישראל. התמיכה בי חוצת מפלגות מימין ומשמאל, עולים וותיקים, ערבים ונוצרים. בצניעות גדולה אני יכולה לומר שאני מאמינה שצברתי ניסיון לאורך השנים. אהיה נשיאה של העם היהודי בחו"ל ושל כל אזרחי ישראל, יהודים ולא יהודים".

 

גם חתן פרס נובל, פרופ' דן שכטמן, הגיש את מועמדותו ליו"ר הכנסת. לדבריו, "אני מציע את המוניטין שלי והכישורים שלי לטובת מדינת ישראל ואני מקווה שהכנסת תבחר מועמד שיהיה גאווה למדינת ישראל וייצג אותנו בכבוד בארץ ובחו"ל".

ששת המתמודדים (צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA) (צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA)
ששת המתמודדים(צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA)

ביום שלפני הגשת המועמדות רחשה הכנסת ושיחות המסדרונות עסקו

בעיקר בספירת קולות וניסיון לחזות איך ינהגו הח"כים בעוד שבועיים בהצבעה הדרמטית.

 

בינתיים ניצלו המועמדים את היממה האחרונה כדי לזהות את חברי הכנסת שעוד לא גיבשו עמדה ומתלבטים לגבי ההצבעה. גם ישיבות הסיעה של המפלגות השונות בכנסת הוקדשו אתמול ברובן לנושא. אתמול הודיעו שני המועמדים החיצוניים, שכטמן ודורנר, כי הצליחו לגייס את עשר החתימות, ובצהריים ניצלו המועמדים האחרים את ישיבות הסיעה בניסיון לזכות בקולות חברי הכנסת.


פורסם לראשונה 27/05/2014 09:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
יצטרף למרוץ ברגע האחרון? לוי
צילום: אביהו שפירא
מומלצים