שתף קטע נבחר

מסכת שבתי: חיים טופול שוקד על הש"ס

אביו היה "יהודי בנשמתו, אבל יהודי כועס", אך חיים טופול גדל על ברכי המסורת, מתוך היכרות עם בית הכנסת ועם שורשיו החסידיים. כשהוא מתקרב לגיל גבורות הוא מעיד כי עבר כבר על כל הש"ס, כמעט, ומתחזק את "מפעל חייו" - כפר נופש לילדים חולים

 

כשהוא נושק לגיל 80, חיים טופול עבר כבר על כל הש"ס, כמעט. זה 40 שנה, מדי יום חמישי, שהוא חובש כיפה ושוקד על התלמוד, "ואני משתדל שלא לפסוח על זה, כי אני מאוד מאוד אוהב את זה", הוא אומר לynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"ללמוד תלמוד זה לחדד את המוח; לומר למה רבי עקיבא אמר ככה, למה רבי שמעון אמר ככה, ולמה אביי אומר ככה, והדבר המעניין הוא שאין הסכמות. למעשה, אני עושה את אותו הדבר כשאני עובד על תפקיד. אני אומר למה הוא אמר את זה, ולמה הוא חושב ככה, וההוא לפי דעתי צודק... אני חושב שזה פשוט בית ספר".

 

 

השבוע העניקה אוניברסיטת "בר אילן" תואר "דוקטור לשם כבוד" לאחד מגדולי השחקנים הישראלים, וליצוא המניב ביותר שלנו לחו"ל בקטגוריה הזו, שמאמין כי "אם יצירה נעשית על ידי יהודים - היא יהודית. היהודים - לא תוציא מהם את היהדות. רבים כבר ניסו – ולא יוצא".

 

בין הרבי מגור לפול ניומן

הפנים שמאחורי "כנר על הגג" ו"סלאח שבתי" גדל במשפחה חילונית עם שורשים חסידיים, לאב שאיבד את אלוהים בשנת 1942, לאחר

שבליל שמחת תורה נשלחה משפחתו לטרבלינקה, "ובבוקר הם כבר לא היו". האב אמנם לא שמר שבת או כשרות, "אבל בחגים הוא היה לוקח אותי לבית הכנסת הגדול, וכשהרבי מגור הגיע - הוא לקח אותי לשמוע אותו. זאת אומרת, הוא יהודי בנשמתו, אבל יהודי כעוס".

 

בשנים האחרונות, בהשפעת עמיתו פול ניומן, הקים טופול כפר נופש לילדים החולים במחלות חשוכות מרפא, והוא רואה בו את מפעל חייו. "שעה וחצי אחרי שהם יורדים מהאוטובוס חפויי ראש ומסכנים, הם שוכחים את זה וצוחקים ושרים ורוקדים", הוא אומר.

 

"תעמוד מהצד ותראה אותם: הם יותר מאושרים מאתנו - אלה ש'בסדר'... ואתה רואה אותם יכולים להגיע לרמות אושר שאנחנו לא מגיעים אליהם, כאנשים בריאים. למה? כי לא מספיק כואב לנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
"יצירה של יהודים היא יצירה יהודית". חיים טופול
צילום: אורות
צילום: אורות
"ללמוד תלמוד זה פשוט בית ספר"
צילום: אורות
מומלצים