שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קפלן: בן 7 חודשים הורעל ע"י הרעלן הקטלני בעולם

  בגופו של התינוק התגלה הרעלן בוטולינום שנחשב כאחד הקטלניים בטבע והיה עלול לגרום לשיבוש חמור במערכת העצבים והנשימה, שיתוק מוחלט של השרירים ואף במוות. התינוק טופל בנסיוב ממחסני החירום של משרד הבריאות. ד"ר אלי שפירו, מנהל טיפול נמרץ ילדים: "לא ברור איך הוא הגיע לגופו של התינוק"

  רעלן קטלני נדיר בשם בוטולינום התגלה בגופו של תינוק בן 7 חודשים. הפעוט טופל על ידי נסיוב המשמש לטיפול בנשק ביולוגי שהובא במיוחד ממחסני החירום של משרד הבריאות, מצבו של התינוק השתפר, אולם הוא עדיין נמצא בהכרה מעורפלת ובסכנת חיים.

   

 1. עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  ד"ר אלי שפירו, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בביה"ח קפלן מסביר כי זהו הרעלן החזק ביותר בטבע. "לא ברור לנו איך הגיע הרעלן לגופו של התינוק".

   

  עוד חדשות בריאות

  דו"ח חושף: כמה אנשים מתאבדים בישראל

  רמב"ם: אחרי הניתוח גילו - עצם הגולגולת אבדה

  ת"א: בן 30 נפטר לאחר שהזריק לעצמו נייס גאי

   

  הרעלן הכי קטלני בטבע

  לפני מספר ימים הובא לבית החולים קפלן תינוק בן 7 חודשים מאזור השפלה. הפעוט סבל מעצירות, ישנוניות, חוסר תיאבון וקשיי נשימה. בדיקה של הצוות הרפואי ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בקפלן גילתה שהילד סובל ממקרה נדיר ביותר של הימצאות רעלן החזק ביותר בטבע - הבוטולינום, בגופו.

   

  הרעלן עלול לגרום לשיבוש חמור במערכת העצבים והנשימה, שיתוק מוחלט של השרירים ואף במוות.

   

  כדי להצילו, התינוק קיבל נסיוב מיוחד הניתן במקרים של פגיעה מהתקפה ביולוגית והובא ממחסני שעת חירום של משרד הבריאות, שעצר את התקדמות מחלתו ובכך יתכן והציל את חייו. המקרה החריג דווח למשרד הבריאות.

   

  אמו של התינוק סיפרה כי הוא סירב לאכול ולינוק, הקיא ולא הצליח לנשום. "הוא היה נראה אפאטי ולא הצליח להכניס נוזלים לפה שנפלטו החוצה ועיניו היו שמוטות", מתארת האם.

   

  במהלך האשפוז העלו הרופאים את ההשערה שמדובר בחיידק הנדיר שלא היה מוכר לי כלל והחלו מיד לפעול בהשגת התרופה. לאחר שהיא ניתנה לו יש שיפור קל בחיוניות שלו ובמבט עיניו, אך נדרש תהליך שיקום ארוך. "הרופאים והאחיות בטיפול נמרץ ילדים מטפלים בו מכל הלב והנשמה – ועל כך תודתנו הגדולה",  אמרה האם.

   

  "הרעלה נדירה"

  ד"ר שפירו איתר את מקור המחלה יחד עם ד"ר מיכאל צ'יגרינסקי וד"ר אלכס גורי, הסביר כי מדובר בהרעלה נדירה ביותר של תינוק הנגרמת על ידי רעלנים שמייצר חיידק הבוטולינום.

   

  "מדובר ברעלן החזק ביותר בטבע שגורם לשיבוש חמור במערכת העצבים ולשיתוק שרירים באופן מהיר", מסביר ד"ר שפירו. "התינוק הגיע לקפלן במצב של חולשה כללית עם תהליך של שיתוק עצבים, קושי בהאכלה, בכי חלש וירידה בהבעת פנים ללא בעיה בבדיקות הדם.

   

  "התמונה הקלינית של המחלה התאימה לאבחנה נדירה מאד של בוטוליזם. במקרים אלה קיימת חשיבות גדולה ביותר למתן הנסיוב מוקדם ככל האפשר, על כן החלטנו לדרוש את הנסיוב ממחסני החירום ולהעניק טיפול לתינוק עוד בטרם אושרה אבחנתו בבדיקות המעבדה", הוא הסביר. התינוק עדיין במצב מסכן חיים אך כרגע תהליך שיתוק השרירים נעצר ואף חל שיפור זעיר בחולשת השרירים.

   

  מדובר בהרעלה נדירה וקשה שעלולה לגרום לפגיעה קשה מאד ואף למוות, בעיקר בתינוקות. הרעלן מופרש מהחיידק בוטולינום. החיידק נמצא באדמה, בדבש, במזון שלא נשמר כראוי או בקופסאות שימורים שעמדו במשך מספר שנים", מסביר פרופ' יונה אמיתי, מומחה לרפואת ילדים, טוקסולוגיה ובריאות הציבור באוניברסיטת בר אילן וקופת חולים מאוחדת.

   

  לדבריו, עיקר הסכנה היא בקרב תינוקות מתחת לגיל שנה מכיוון שהחומציות בקיבה שלהם לא מסוגלת לפרק את החיידק בקיבה, בניגוד לילדים מעל גיל שנה ולמבוגרים.

   

  "הרעלן פוגע בשרירים וגורם לשיתוק רפה. הסכנה העיקרית היא שהוא יפגע גם בשרירי הנשימה ויגרום להפסקת נשימה. הטיפול הוא בעזרת טיפול תומך כמו הנשמה והנוגדן אימנוגלובולין שמנטרל את הרעל. ההחלמה עלולה להימשך מספר שבועות", אומר פרופ' אמיתי שמדגיש שאסור לתת דבש לתינוקות מתחת לגיל שנה, ואם פותחים קופסת שימורים ויש בה תסיסה, הדבר זה מעיד על הימצאות החיידק בה.


 2.  

  את האבחנה של התינוק ביצעו בקפלן בעזרת המכון למחקר בביולוגי בנס ציונה. "התינוק אובחן בשיטה חדשנית בארץ ובעולם שפותחה במכון ועולה על השיטות הקיימות שהניבו תשובה שלילית", אמר מנהל המכון, פרופ' שמואל שפירא.

       

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו ארז
  הרעלן הקטלני ביותר בעולם
  צילום: עידו ארז
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים