שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הפתעה: מספיק 2 דקות ספורט בשבוע לבריאות

  מחקר חדש שנערך בבריטניה מגלה כי אימונים קצרים בעצימות גבוהה יעילים במניעת מחלות בדיוק כמו אימונים בעצימות מתונה המתבצעים חמש פעמים בשבוע. מעכשיו - חוסר בזמן פנוי כבר לא יכול להוות תירוץ

  חדשות טובות למי שאינו מספיק להקדיש די זמן לפעילות גופנית : חוקרים מאוניברסיטת אברטאי (Abertay) שבבריטניה מדווחים כי פעילות גופנית בעצימות גבוהה לא רק מפחיתה את הסיכון ללקות בסוכרת, אלא יעילה כמו חמישה אימונים בני 30 דקות בשבוע - יעד שרק מעטים מצליחים להגיע אליו.

   

  במחקר השתתפו מבוגרים בגיל העמידה הסובלים מעודף משקל, אשר השתתפו בשגרת אימונים בעצימות גבוהה (HIT) לתקופה של שמונה שבועות. במסגרת המשטר האימונים הם השלימו סדרת ספרינטים פעמיים בשבוע על גבי אופני כושר, כשכל ספרינט נמשך שש שניות בלבד ובכל אימון הושלמו עשרה ספרינטים. סך הכל בוצעו שתי דקות של פעילות גופנית בשבוע.

    

   

  נכנסים לכושר:

   

  משטר אימונים זה הוכח כמספיק כדי לשפר משמעותית את בריאות הלב וכלי הדם, כמו גם את מידת הרגישות לאינסולין. למעשה, זו הפעם הראשונה שבה הוכח שלתרגיל קצר כל כך יש יתרונות בריאותיים משמעותיים כל כך.

   

  במחקר נמצא כי לא רק שאימון בעצימות גבוהה מפחית את הסיכון לפתח סוכרת, למשל, אלא גם שהאימון צריך להתבצע פעמיים בשבוע בלבד כדי שהמשתתפים יוכלו ליהנות מיתרונותיו.

   

  עוד עולה מהמחקר שלא צריך ללכת במהירות גבוהה מהרגיל, כל עוד מגיעים למאמץ מקסימלי בזמן הספרינטים.

   

  ידוע היטב כי פעילות גופנית חשובה והכרחית למניעת סוכרת מסוג 2 ולטיפול בה. אך רק 40% מהגברים ו-28% מהנשים מצליחים לעמוד בהנחיות של ארגוני הבריאות ולבצע 30 דקות של פעילות גופנית בעצימות מתונה חמש פעמים בשבוע.

   

  חוסר בזמן פנוי לביצוע הפעילות בשל עבודה או התחייבויות משפחתיות נחשב למכשול הנפוץ ביותר. לפי המחקר הנוכחי, אימון בעצימות גבוהה מהווה פתרון יעיל לבעיה ואף מקטין את הסיכון ללקות במחלות נוספות שפעילות גופנית כגון הליכה - גם אם תיעשה בהתמדה חמש פעמים בשבוע - לא תוכל למנוע. אז, שתי דקות היינו כאן?

   

  הכותבת היא דיאטנית קלינית מומחית לסוכרת במרכז DMC לטיפול בסוכרת
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אימון בעצימות גבוהה - יעיל כמו אימון מתון המתבצע חמש פעמים בשבוע
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים