שתף קטע נבחר

תביעה: עיריית פ"ת חייבת 16 מיליון לתושבים

תביעה ייצוגית שהוגשה נגד עיריית פ"ת ע"י תושב העיר העלתה כי בקופתה יש 16 מיליון שקל מעודפי ארנונה שלא הוחזרו לציבור. פרקליטו של התובע: "כספים רדומים בגובה 200 מיליון שקל נמצאים בקופות של רשויות נוספות"

האם בקופות של הרשויות המקומיות יש חשבונות רדומים עם כספי התושבים? תביעה ייצוגית שהוגשה נגד עיריית פתח תקווה בנושא משיבה בחיוב על השאלה. בשנת 2012 הגיש תושב פתח תקווה לבית המשפט המחוזי בעיר תביעה ייצוגית נגד העירייה, בדרישה שתשיב לעשרות תושבים ברחבי העיר עודפי גבייה שגבתה מהם באמצעות חשבון הארנונה.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה של ynet:

מכירת תנובה: 137 מיליון שקל מענק לעובדים

אקזיט ענק לקיבוץ שדות ים: מוכר מניות אבן קיסר

תוכנית הבנייה של בקעת אונו: 20 אלף דירות

 

בתביעה נטען כי בחלק מחשבונות הארנונה בוצעו טעויות שעליהן שילמו התושבים, וכן נטען שאותן טעויות לא קוזזו בתשלומים הבאים - אלא המתינו ב"חשבון רדום" בקופת העירייה. לטענת התובע, רק אם הגיעה בקשה מסודרת מצד התושבים - העירייה השיבה את הכספים בחזרה.

 

על פי התביעה, צבר התובע יתרת זכות שלא הושבה לו מאז שנת 2006. לדבריו, הוא נהג לשלם את חשבון הארנונה באמצעות הוראת קבע מראש במשך שנה, כאשר באמצע 2006 נאלץ לשנות את הסטטוס שלו לגמלאי. שינוי סטטוס זה היה אמור להעניק לו הנחה בתשלום המס העירוני - הנחה שאכן ניתנה לו עם דרישת התשלום לשנת 2007; אולם החלק היחסי של ההנחה בשנת 2006 מעולם לא הושב לו.

 

במקביל לתביעה הייצוגית שעדיין מתנהלת החליט התובע, באמצעות עו"ד עדי מוסקוביץ ממשרד עוה"ד מוסקוביץ-אזרואל, לפתוח השנה בהליך משפטי נוסף - והגיש בקשה לבית המשפט לפיה על העירייה להציג כל עודפי הגבייה שלה. לטענת עו"ד מוסקוביץ, בעקבות הבקשה התגלה כי ברשות עיריית פתח תקווה כ-16 מיליון שקל השייכים לתושבים. "יש בעירייה כ-18 אלף חשבונות בזכות והעירייה חייבת מעל 1,000 שקל ל-2,000 תושבים", טוען עו"ד מוסקוביץ.

  

ת"א ובת ים דווקא החזירו כספים

לדברי עו"ד מוסקוביץ, "מערכת חיוב הארנונה, המנוהלת על ידי החברה לאוטומציה של השלטון המקומי, לא מבצעת קיזוז אוטומטי - והרשויות טומנות את ראשן בחול. דו"ח מבקר המדינה מצא את ההתנהלות הזאת כפגומה ומשרד הפנים הנחה את הרשויות לחזיר את הכספים, אך לא כולן מקיימות אחר ההוראה".

 

מוסקוביץ מעריך כי בסך הכל מדובר בכ-200 מיליון שקל ששייכים לציבור אשר יושבים בקופת הרשויות המקומיות. "בכוונתנו להגיש תביעות נגד רשויות נוספות, אך חשוב לציין שלא כל הרשויות נוהגות כך", הוא מבהיר, "תל-אביב, לדוגמא, החזירה מיוזמתה 60 מיליון שקל; וגם בת ים מחזירה כעת כספים מיוזמתה".

 

לדברי מוסקוביץ, מי שזכאי להנחה - חשוב שיבדוק את חשבון הארנונה שלו, למשל אזרחים ותיקים, נכים, חד הוריים, ניצולי שואה וכדומה. אותם זכאים ממשיכים לעתים רבות לקבל הודעות חיוב, ולפעמים אפילו עם דרישות לתשלום ריבית.

 

מעיריית פתח תקווה נמסר בתגובה כי "מאחר ומתנהלת תביעה ייצוגית בנושא העירייה תשיב לבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים