שתף קטע נבחר

הכי קיצוני שיש: מכאן הגיע המחבל מבריסל

מנהיג אל-קאעידה התנער מהארגון האכזרי, בסוריה כופים אנשיו את חוקי האיסלאם ושלשום רצחו בן 102 בעת שישן: הרוצח במוזיאון היהודי לחם בארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט". ישראל תהיה התחנה הבאה שלו?

בעקבות פיגוע ההתאבדות הראשון של אזרח אמריקני בשטח סוריה, בשבוע שעבר, החלו לחשוש במערב מחזרתם העתידית של הלוחמים נגד בשאר אסד אל מדינות המוצא. אבל כנראה שנורות האזהרה היו צריכות להידלק לפני כן. עם מעצרו שלשום (יום א') של החשוד בפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל התברר כי הוא ג'יהאדיסט אזרח צרפת, שלחם יותר משנה בסוריה. בכליו של האיש נמצאו מצלמות שתיעדו את הרצח, תחמושת וקלצ'ניקוב - וגם דגל של הארגון הג'יהאדיסטי הקיצוני ביותר, ISIL, "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט". 

 

עוד חדשות בעולם :

המחוקקים שנכנסים לנשים לתוך הביקיני

תיעוד לילי: מאות מסתננים תלויים על הגדר

גן עדן באיראן: מסע לארץ המעיינות החמים

אחרי 38 שנה: מלך ספרד מעביר הכתר לבנו

 

"המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט", אחד מארגוני המורדים המרכזיים בסוריה, נחשב לקיצוני אפילו עבור אל-קאעידה, ואכזרי גם ביחס לרמות הלא נתפשות של מלחמת האזרחים בסוריה. בשנה האחרונה תפס הארגון נתח הולך וגדל בלחימה, ואיים על הבכורה של מי שנחשב לארגון הג'יהאדיסטי המוביל בסוריה, "ג'בהת אל-נוסרה". הן על ידי המורדים המתונים והן על ידי האזרחים הוא נתפס כגורם שמנסה להכפיף את התושבים להלכה האיסלאמית, בסיס השלטון העתידי בסוריה כהגדרתו, ורואה בסוריה קרקע פורייה לג'יהאד עולמי, בדומה לאפגניסטן בעבר.

 

  

בתחילה, האופוזיציה המתונה יחסית בסוריה עוד בירכה על כניסת "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" לזירה לפני כשנה, אבל במהרה הפך הארגון למוקצה מחמת מיאוס. אפילו באל-קאעידה התנערו מהארגון, שנחשב מסונף אליהם. מנהיג אל-קאעידה ויורשו של אוסמה בן לאדן, איימן א-זוואהירי, נשמע אומר בקלטת שפורסמה אשתקד כי הוא מפרק את הזרוע הסורית של "המדינה האיסלאמית". אבל מנהיג "המדינה האיסאלמית בעיראק ובלבנט", אבו בכר אל-בגדדי, הבהיר כי אינו נשמע להוראה זו על בסיס "הצדק האיסלאמי", והתנועה המשיכה לפעול ובעיקר לרצוח ברחבי סוריה. 

 

זרים כובשים

העיתונאית שרה בירק, כתבת המזרח התיכון של העיתון "אקונומיסט", הסבירה במאמר בשנה שעברה כי קיימים "הבדלים ברורים" בין ג'בהת אל-נוסרה לבין "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט". היא כתבה שבזמן שאל-נוסרה קורא להפלת משטר אסד, הארגון שבו פעל המחבל מבריסל "נוטה יותר להתמקד בביסוס שלטונו בשטחים שעליהם השתלט. הוא הרבה יותר אכזרי, מוציא לפועל מתקפות על בסיס עדתי ופועל בתקיפות לכפיית חוקי השריעה באופן מיידי. אל-נוסרה אמנם מתבסס גם הוא על לוחמים זרים, אך גם סורים מקומיים מצטרפים אליו. לעומתו, לוחמי 'המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט' מתוארים על ידי פליטים סורים רבים כ'זרים כובשים'".

 

פועלים לפי "הצדק האיסלאמי" ורוצחים ברחבי סוריה  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פועלים לפי "הצדק האיסלאמי" ורוצחים ברחבי סוריה (צילום: רויטרס)
הפיגוע בבריסל, שבו נהרגו ארבעה ובהם בני הזוג עמנואל ומרים ריוה, הוא ככל הנראה הראשון שביצע איש הארגון נגד מטרה יהודית. לשאלה מדוע הפנה הארגון את נשקו נגד ישראלים ויהודים, אומר הפרשן לענייני ערבים של ynet, ד"ר ירון פרידמן, כי התשובה מובנת מאליה: "כל הארגונים הג'יהאדיסטיים בסופו של דבר מעוניינים לפגוע גם בישראל. התחנה הבאה של הארגון אחרי סוריה ולבנון היא ישראל. מדובר בתקדים וייתכן שאם הם ניסו והצליחו, יכול להיות שהם ינסו שוב".

 

"זה אירוני, אבל חיזבאללה שומר על ישראל"

לטענת ד"ר פרידמן, ההבדל בין ג'בהת אל-נוסרה לבין "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" הוא בטקטיקה, לא בעמדה מול ישראל: "בעבר הם טענו שאסד פועל לצד ישראל, ומבחינתם עלווים ויהודים הם משת"פים. זה חלק קבוע מהתעמולה שלהם. באופן ציני ניתן לומר שדווקא חיזבאללה והצבא הסורי הם שמגנים על גבול ישראל מפני 'המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט' וארגונים המסונפים לאל-קאעידה. כמובן שזו לא כוונתם - חיזבאללה שומר על עצמו, ועל הדרך הוא שומר על ישראל".  

 

אפילו הוא נחשב מתון מדי. מנהיג אל-קאעידה א-זוואהירי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אפילו הוא נחשב מתון מדי. מנהיג אל-קאעידה א-זוואהירי(צילום: EPA)

אסד הוא המרוויח העיקרי מהפילוג ומההתגוששות בין המורדים, ונוכחות הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני מקשה גם על ניסיונות האופוזיציה הסורית לקבל סיוע מהמערב. בתקשורת הערבית הופיעו מפעם לפעם טענות של גורמי אופוזיציה כי "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" נתמכת על ידי איראן והמשטר הסורי, אך המציאות במקרה זה שונה. למעשה, אף מדינה לא תומכת בו פומבית, ואת המימון מקבל הארגון בעיקר ממיליונרים במפרץ הפרסי.

 

רצחו בן 102, בנו, נכדו, נינתו ואמא שלה

רק שלשום ביצעו אנשי "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" עוד רצח מזעזע, הפעם בכפר זנובה שליד העיר חמה. ארגון זכויות אדם סורי מסר כי פעילי הארגון ירו למוות בישיש בן 102 בזמן שישן, והרגו גם את בנו, נכדו, נינתו ואמא שלה. כמה מהם נשרפו בעודם בחיים. חטאם היחיד היה ככל הנראה השתייכותם לעדה העלווית, עדתו של הנשיא הסורי אסד, שהיום צפוי להיבחר שוב לנשיא בבחירות שהתוצאה שלהן ידועה מראש. 

   

מעוז "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" הוא העיר הצפונית ראקה, שנכבשה על ידי האיסלאמיסטים בשנה שעברה ושבה אין כבר זכר לאנשיו של אסד. פעיליו חסרי רחמים, והתושבים הגרים באזורי השליטה שלו סובלים מכך מדי יום.

כריתת יד בפומבי היא העונש שמטילים לוחמיו על גניבה, רצח מוביל לכריתת ראש. ברשת אפשר למצוא סרטוני וידאו רבים וקשים שמתעדים הוצאות להורג שביצעו אנשי "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט", כשהקורבנות הם לא רק חיילי צבא אסד, אלא גם לוחמים באופוזיציה הסורית, אזרחים ואפילו ילדים.

 

בחודשים האחרונים החל הארגון להטיל מס גולגולת על הנוצרים בראקה, בתמורה להגנה עליהם. הוא אסר עליהם למכור למוסלמים בשר, חזיר ויין, ואף הודיע כי ימנע מהם לשתות אלכוהול בפומבי. אבו מאריא אל-קחטאני, הבכיר ההלכתי של ג'בהת אל-נוסרה ומפקד החזית המזרחית בארגון, כינה את הארגון האיסלאמיסטי היריב "חץ מורעל", ואמר כי כל פלגי האופוזיציה צריכים להתאחד נגדו: "המשטר הסורי לא ייפול לפני נפילת 'המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט'".


פורסם לראשונה 02/06/2014 23:36

 

ליטל גנה השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נעצר עם דגל הארגון הקיצוני. נמוש
צילום: AFP
מומלצים