שתף קטע נבחר

גרוניס לשופטים: אל תדברו על פסקי הדין שלכם

נשיא בית המשפט העליון שלח מכתב לכל השופטים בעקבות ההתבטאויות של השופט דוד רוזן, שדיבר על החלטותיו בפרשת הולילנד. גרוניס: "שופט אמור לדבר בפסק דינו ולא על פסק דינו". ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי רוזן זומן לשיחת נזיפה

אחרי שיחת הנזיפה לשופט דוד רוזן, נשיא בית המשפט העליון מזהיר את כל השופטים: השופט אשר גרוניס שלח היום (ב') מכתב הנחיות לכל השופטים בישראל, שבו הוא דורש מהם שלא להזכיר את פסקי הדין במשפטים שבהם הם מנהלים במסגרת הופעת פומביות. בנוסף הוא דורש מהם להימנע מלהתייחס לנושאים העומדים במחלוקת ציבורית. במכתב, שהגיע לידי ynet, כתב השופט גרוניס: "הגם שלדעתי הדברים מובנים מאליהם אשוב ואבהיר כי שופט אמור לדבר בפסק דינו ולא על פסק דינו". 

 

עוד בחדשות:

בנט: ממשלת טרוריסטים בחליפות ברמאללה

חסן לשופט: "רוצים להרוג או להפליל אותי"

 

הנחיית גרוניס היא רענון הנחיות קודמות והיא מגיעה בעקבות התבטאותו של שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, דוד רוזן, בכנס לשכת עורכי הדין שבה דיבר על גזר הדין שלו בעניינו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשת הולילנד שבה הוא נידון לשש שנות מאסר בפועל. כפי שפורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות", זומן אתמול השופט רוזן לפגישת בירור אצל הנשיא גרוניס בעקבות התבטאותו ובה ננזף רוזן על התייחסותו לפסק דינו בפומבי.

 

השופט גרוניס (צילום: עידו בקר) (צילום: עידו בקר)
השופט גרוניס(צילום: עידו בקר)
 

 

בהמשך לשיחתו עם רוזן, הנשיא גרוניס הזכיר במכתב לכל השופטים שהם יכולים להופיע בהשתלמויות ואינם צריכים לקבל אישור מראש, אך הבהיר כי ברור לכל שופט כיצד עליו להתנהג ולהתנהל על פי כללי האתיקה לשופטים. לקראת כנס המחוזות של לשכת עורכי הדין שיערך בראשית יולי, כתב גרוניס לשופטים שראוי "לנהוג במידת הזהירות הראויות הנובעת ממעמדו של השופט, תוך שמירה על גישה מאוזנת והימנעות מנימה פולמוסית או הבעת דעה בעניין שאינו משפטי בעיקרו והשנוי במחלוקת ציבורית".

 

ביום רביעי שעבר הופיע השופט רוזן בפאנל בכנס לשכת עורכי הדין באילת, והתייחס לפרשת הולילנד שבה גזר לאחרונה את דינם של הנאשמים. "כל מה שהיה לי לומר, כתבתי. ואם אני נדרש להוסיף, אז אני אומר שאני שלם עם מה שכתבתי", אמר רוזן. בנוגע לביקורת שנשמעה על פסק דינו אמר רוזן: "אני משתדל לקבל את הביקורות באהבה. אני לא לוקח את זה אישית, ולא ראיתי התקפות אישיות. מותר לבקר, זה בסדר גמור".

 

כשנשאל האם הוא מתחרט על השימוש במילה "בוגד" בגזר דינו של אהוד אולמרט - השיב "כל מה ששופט מוציא תחת ידיו, לעתים רחוקות יסכימו עמו, ולכן גם כשלא מסכימים, אני שומע וקורא ומתייחס לביקורת בכבוד רב. אני שומע דברים שלא נוח לי לשמוע, והם דברי טעם. אני שלם לחלוטין עם מה שכתבתי".

 

רוזן ציין עוד כי הוא שופט שאוהב לזכות, וכשנשאל לעניין נוסף סביבו נמתחה עליו ביקורת - השאלות הרבות ששאל את שולה זקן בשלב הטיעונים לעונש שבו אישר את הסדר הטיעון עימה - השיב: "אוי, באמת. כל מה שהיה שם, מבחינת סדר זמנים... לאחר שהצדדים טענו, היא הופיעה וביקשה לשכנע לקבל את הסדר הטיעון. אם יש לי שאלות, אני לא אשאל? היו לי שאלות לשאול, וזה ברור, ושאלתי. אין לזה קשר לאולמרט, מה אולמרט? ענייניו של אולמרט הסתיים. משפטו הסתיים בגזר הדין. כל מה שנאמר, נאמר בקשר אליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השופט גרוניס
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים