שתף קטע נבחר

פצמ"רים בגולן, כיפת ברזל פעלה לראשונה

שריפות פרצו בכמה מוקדים ברמת הגולן בעקבות ירי תלול מסלול מסוריה לשטח ישראל. במערכת הביטחון מעריכים שכוחות הצבא הסורי ירו לאות שמחה על נצחון אסד בבחירות. מערכת כיפת ברזל הופעלה לראשונה בגולן וניסתה ליירט את אחד השיגורים

אש בגבול סוריה: לפחות שתי פצצות מרגמה או רקטות נורו אמש (יום ד') משטח סוריה אל שטח ישראל ברמת הגולן. סוללת כיפת ברזל פעלה לראשונה ברמת הגולן וניסתה ליירט את הפצצות שגרמו לשריפות בצפון הרמה. במערכת הביטחון מעריכים כי כוחותיו של בשאר אסד ירו לאות שמחה בעקבות ניצחונו בבחירות לנשיאות.

השריפה שפרצה ברמת הגולן בעקבות הירי (צילום: עידן ברמן) (צילום: עידן ברמן)
השריפה שפרצה ברמת הגולן בעקבות הירי(צילום: עידן ברמן)

מוקדי האש ברמת הגולן  (צילום: עידן ברמן) (צילום: עידן ברמן)
מוקדי האש ברמת הגולן (צילום: עידן ברמן)

לפחות שני טילים מיירטים של הסוללה הפרוסה בצפון שוגרו לכיוון מרחב הגבול, אך "בוטלו" על ידי המפעילים תוך כדי המעוף לאחר שהתברר כי הרקטות או הפצמ"רים שנורו מסוריה עומדים ליפול בשטחים פתוחים.

 

כתוצאה מהירי פרצה שריפה במספר מוקדים באזור שבין אלוני הבשן לעין זיוון ברמת הגולן ובמטעים. כוחות כיבוי אש מתחנות רמת הגולן והגליל העליון הוזעקו למקום וכיבו את השריפה. בנוסף, סורים ירו ירי מקלעים ופגעו בשטח ישראל בצפון הרמה. באף אחד מהאירועים לא היו נפגעים. בישראל מעריכים כי הירי מסוריה אמש לא נגרם באופן יוצא דופן כתוצאה מהקרבות הפנימיים אלא ממפגני שמחה ועידוד של תומכי אסד וחיילי הצבא הסורי שעוד נותרו בגולן הסורי.

 

משירותי הכיבוי נמסר כי בעת פעולות הכיבוי לא נורו עוד פצצות מרגמה והכבאים השתלטו על האש כעבור כשעה וחצי. במקום נשרפו כמה עשרות דונמים של שטחי בור ומרעה. ערן ועידן מקיבוץ אורטל סיפרו כי הבחינו באש שהשתוללה בין הקיבוץ לבין עין זיוון. "מדובר בשטחי מרעה של קיבוץ אורטל. הראשונים שפתחו בפעולות הכיבוי היו הבוקרים של הקיבוץ", סיפר ערן שלא שמע את קולות הירי.

 

שרשרת אירועי ירי בגבול

בניגוד לירי הפצמ"ר בשבוע האחרון שנפל בסמוך למוצב צה"ל בהר החרמון, שעליו הגיב צה"ל באש ארטילרית לעבר מקור הירי, צה"ל טרם הגיב לירי אמש. יש להזכיר כי קרוב ל-80% מרצועת הגבול של סוריה עם ישראל נכבשה כבר על ידי המורדים, רובה על ידי צבא סוריה החופשי, כשהקרבות בשבועות האחרונים בין הצדדים מתמקדים במרחב מעבר הגבול קונייטרה שעוד נמצא בשליטת הצבא הסורי.

 

בחודש מרס תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר בסיסים של צבא סוריה בתגובה לפיצוץ מטען חבלה ברמת הגולן, שגרם לפציעתם של ארבעה חיילים בהם אחד באורח קשה.

 

בסוף השנה שעברה אירעו כמה מקרים שחיממו את הגזרה מול סוריה. רסיסים של פצצת מרגמה שנורתה מסוריה נמצאו במג'דל שמס בדצמבר 2013. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. כוח הוקפץ למקום הנפילה בעקבות דיווח של אזרח. אחד הרסיסים פגע במתחם תחנת דלק באזור.

 

כמה שעות לאחר מכן נורו יריות בנשק קל לעבר כוח סיור של צה"ל שנע ליד מעבר קוניטרה, סמוך לגבול הסורי. גם במקרה זה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הכוח השיב באש לעבר מקורות הירי. חודשיים קודם לכן נפלו שתי פצצות מרגמה שנורו משטח סורי בשטח פתוח ברמת הגולן ליד תל פארס.


פורסם לראשונה 04/06/2014 23:24

 

בהכנת הכתבה השתתפו רועי קייס ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ברמן
אש ברמת הגולן
צילום: עידן ברמן
מומלצים