שתף קטע נבחר

הרבנות: אין השגחת כשרות ב"אסף הרופא"‬

לפני כחודשיים פוטר רב בית החולים "אסף הרופא" - ומאז פועל המוסד ללא רב. כעת מודיעה הרבנות כי אין השגחה על מטבחי בית החולים, והיא אינה אחראית על כשרות המזון בו. מ"אסף הרופא" נמסר: "לרב מונה ממלא מקום מרגע סיום עבודתו". משרד הבריאות: "הודעת הרבנות תמוהה ומטעה"

לידיעת מאות המאושפזים ובני משפחותיהם: הרבנות הראשית לישראל מודיעה כי אין השגחה על מטבחי בית החולים "אסף הרופא" בצריפין, והיא איננה אחראית על כשרות המזון בו ובבתי האוכל הפועלים במתחם, מאחר שהמוסד פועל ללא רב מזה כחודשיים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

עד לפני כמה חודשים שימש הרב אליעזר מלכה כרב "אסף הרופא", אך הוא פוטר מתפקידו, וטרם מונה לו מחליף קבוע. כך קורה כי לפי שעה, אומרים ברבנות כי "אין תעודת הכשר במטבחי בית החולים, וכן בעסקי המזון הפועלים במתחם. בבית חולים זה כ-800 מיטות. הרבנות הראשית לישראל עומד בקשר עם משרד הבריאות בנושא – ועדכון מיוחד יתפרסם עם פתרון הבעיה".

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

בתי החולים ברחבי הארץ אינם מקבלים שירותי השגחת כשרות מהרבנויות המקומיות, כפי שהחוק קובע לגבי כל בית עסק - אלא הדבר נמצא באחריות רב המוסד הרפואי. בעבר מתח מי שכיהן כמבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, ביקורת על נוהג זה, וקבע כי הרבנות המקומית צריכה להשגיח על הכשרות בכל בית חולים - אך הוראתו לא יושמה עדיין.

 

"אסף הרופא": יצא מכרז

ברבנות הראשית הדגישו כי אין להם השגות על עצם הפסקת העבודה, אך טענו כי מאז הם מנסים לקדם מול בית החולים ומשרד הבריאות

פתרון לבעיית הכשרות, אך לא זוכים לשיתוף פעולה מצדם.

 

"אמנם יש שם משגיח כשרות שעדיין עובד, אך בהיעדר רב מכהן, אין למשגיח מענה הלכתי, והוא גם איננו יכול לפעול לבדו בלי צוות השגחה בהיקף פעילות שדורש מוסד כזה", מוסר דובר הרבנות, זיו מאור.

 

לדבריו, "בית החולים נוהג בשאננות, ובתקשורת בעל-פה בינינו הוא מבהיר כי בטווח של כמה חודשים ימונה רב חדש", אך, לטענתו, זה אינו מספק מאחר שבינתיים אין השגחה משביעת רצון על מערך הכשרות בבית החולים.

 

ב"אסף הרופא" מצדם הופתעו לשמוע על הודעת הרבנות, ואמרו: "הדבר לא הובא לידיעתנו ואנו מוחים על כך". לטענת בית החולים, לרב מלכה מונה ממלא מקום מהרגע הראשון שבו הסתיימה עבודתו, וכבר יצא מכרז חדש לאייש את התפקיד בקביעות.

 

משרד הבריאות: זו הטעיה. הרבנות: הם שמטעים

משרד הבריאות הגיב אף הוא על הודעת הרבנות, ואמר כי ״בית החולים 'אסף הרופא' מקפיד על הכשרות ומפוקח על ידי משגיח כשרות

של הרבנות הראשית לישראל. הודעת הרבנות הראשית תמוהה מאוד, מטעה את הציבור ועשויה לסכן חיי חולים שיסרבו לאכול, או נפגעים דתיים שיסרבו להתפנות לבית החולים בשל מצג שווא שכביכול בית החולים הפסיק להיות מפוקח על ידה.

 

"בית החולים נאלץ לסיים את עבודתו של רב בית החולים לפני כחודשיים, לאחר שנשפט על ידי בית הדין למשמעת של נציבות המדינה, ונמצא אשם במעשים חמורים. בית החולים המשיך להיות מפוקח כל העת על ידי משגיח כשרות של הרבנות הראשית וממלא מקום הרב של בית החולים. תמוה שהרבנות החליטה להוציא הודעה שכזו בשל פיטורים של רב שסרח".

 

מהרבנות מסרו בתגובה, כי הודעתם פורסמה לאחר מגעים ארוכים ואינטנסיביים עם משרד הבריאות שלא נשאו פרי. "הודעה מסוג זה היא מוצא אחרון לאחר מיצוי כל האפשרויות להסדרת הכשרות באמצעים אחרים", אמרו. "אחריות הרבנות הראשית היא להבטיח כי הציבור שומר הכשרות יוכל לצרוך מזון כשר, ואין באפשרותנו להימנע מפרסום במצב שבו חשש להטעיה, כגון זה.

 

"אנו מצפים לפתרון הבעיה בהקדם, ועומדים לרשות משרד הבריאות בכל עניין בדרך לפתרון. ברגע שבו תיפתר הבעיה נוציא הודעת עדכון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
הופתעו. "אסף הרופא"
צילום: בני דויטש
מומלצים