שתף קטע נבחר

עשרות מסתננים ביקשו להתגייר - ונדחו

על פי נתוני המשרד לשרותי דת, עשרות אפריקנים פנו בשנה האחרונה בבקשה להתגייר ונדחו על הסף - כך נודע ל-ynet. גורמים מביעים חשש כי אם יוסדר מעמדם של המסתננים, כל בקשה תצריך דיון. ראש אגף גיור: "הממשלה בנתה גדר בדרום, ואנחנו בנינו אחת בשער הכניסה לעם ישראל"

ל-ynet נודע כי עשרות אריתראים וסודנים השוהים בארץ בניגוד לחוק, פנו בשנה האחרונה למערך הגיור בבקשה להצטרף לעם היהודי, זאת בניסיון לזכות בהיתר שהייה ואולי אף באזרחות ישראלית. הם נדחו מיד מאחר שאינם עומדים בתנאי הסף.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

על פי נתוני המשרד לשרותי דת, עשרות אפריקנים ניסו לפתוח תיק גיור, ועיקר הבקשות התקבלו בתקופות שבהן בעיית המסתננים הייתה במוקד תשומת הלב הציבורית והתקשורתית. גורם במשרד מעריך כי הסירוב המיידי גרם לקהילה כולה להבין כי לא ימצאו כך פיתרון למצוקתם – ואכן זרם הפונים לאפיק זה פסק.

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

"הממשלה בנתה גדר בדרום, בגבול המדינה, ואנחנו בנינו אחת כאן, בשער הכניסה לעם ישראל", הסביר ל-ynet ראש אגף הגיור, שמואל (מולי) יסלזון. "לכן גם כאשר יש מסתננים המבקשים להתגייר - אין מדובר בתופעה".

 

נדחים ללא דיון

יסלזון סיפר כי עד לפני כמה שנים לא נקבעו תנאי סף לגיור, כך ש"כל אחד שגורש או שנאסרה

כניסתו לישראל היה מייד דופק בדלת, והיינו חייבים לזמן אותו לראיון ולהתחיל תהליך". לדבריו, "הדבר הזה נגדע", וכיום נדרשים נתינים זרים למלא טופס בקשה לגיור, שנידון יחד עם נציגים ממשרד המשפטים. אם מדובר בשוהים בלתי חוקיים לסוגיהם - הם יידחו לאלתר.

 

ואולם גורמים דתיים מביעים חשש כי בעתיד תסדיר המדינה את מעמדם של המסתננים מאפריקה, ושהותם בישראל תהיה מותרת. במקרה כזה תהיה להם זכות חוקית להתגייר, אף שמבחינה הלכתית אין להם כל זיקה לעם היהודי.

 

"הסיפורים שאנחנו שומעים מבתי הדין, כאילו הם מתעמרים במתגיירים - יחווירו לעומת מה שצפוי לנו עם האפריקנים", אמר ל-ynet גורם גיור. "היום עוד מדובר ביוצאי ברית המועצות, שבמקרה הגרוע הם מתבוללים, מזרע ישראל, ולכן עוד נוטים להקל איתם. אבל כאן אנחנו מדברים על עשרות-אלפים שרוצים להיטמע בנו בלי שום קשר ליהדות".

 

גם פלסטינים פונים

יסלזון אומר כי המתח הזה, בין החוק האזרחי להלכה הדתית, הוא דבר מובנה בנושא הגיור, אך

כיום הוא כמעט שלא בא לידי ביטוי.

 

דוגמאות לכך יש - וגם בכיוון ההפוך: "פגשתי לפני זמן מה אישה בכיסוי ראש, שללא ספק מקיימת אורח חיים דתי מאוד ובאמת רוצה להיות חלק מעם ישראל", הוא מספר, "אבל אז התברר שלפני כמה שנים היא ניסתה להיכנס לארץ בלי היתר – ולכן מבחינה חוקית אסור לגייר אותה".

 

כיום מאשרת ועדת החריגים פתיחת תיק למבקש שאינו עומד בתנאי הסף במקרים נדירים בלבד, וראש אגף הגיור מספר כי "מדי פעם פונים אלינו פלסטינים שיש להם בעיות להיכנס לישראל". אחד המקרים המשעשעים היה כאשר אדם בדואי שהחל בלימודי יהדות, התקשר לברר מדוע הוא אינו מקבל את קצבה או מלגת לימודים ככל אברך כולל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"הלכתית אין להם כל זיקה לעם היהודי"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים