שתף קטע נבחר

החוקרים בודקים: בן אליעזר פדה בחנות change צ'ק של מאות אלפי שקלים

פרטים נוספים על החקירה שנפתחה בדקה ה-90 ועשויה להשפיע על זהות הנשיא הבא. ללשכת היועמ"ש הגיע מידע לפיו פואד קיבל מיליוני שקלים מאיש העסקים אברהם נניקשווילי מבלי הסבר עסקי כלשהו. גורמי חקירה: בעדותו הבוקר הסתבך בן אליעזר בתשובותיו והפך לנחקר באזהרה. גורמים משפטיים בכירים: הכנסת תצטרך להחליט אם לדחות את הבחירות

היועץ המשפטי לממשלה החליט לחקור בדקה ה-90 ואחד המועמדים המובילים לנשיאות המדינה מצא עצמו בחדרי החקירות של המשטרה. השאלה שהעסיקה אתמול (יום ו') את חוקרי המשטרה ושהובילה בסופו של דבר לפתיחת החקירה באזהרה נגד מועמד מפלגת העבודה לנשיאות המדינה הייתה כיצד הצליח לרכוש דירה במחיר 9-8 מיליון שקל בפרויקט יוקרתי ביפו. ל-ynet נודע כי "מידע חם" בנוגע לכספים שקיבל בן אליעזר הגיע לאחרונה אל לשכתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שהעביר אותו לראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, כדי שיבדוק אותו יחד עם אנשי רשות המסים.

 

על פי אותו מידע, לבן אליעזר הוזרמו במשך תקופה ארוכה, בהיותו חבר כנסת, סכומים של מיליוני שקלים שאין להם הסבר עסקי כלשהו. חלק מהכספים, על פי המידע, הופקדו בחשבונות בנק של קרובי משפחתו ומשם הועברו לבן אליעזר. לפחות על פי מידע מודיעיני אחד, המועמד לנשיאות פדה במזומן צ'ק של מאות אלפי שקלים בחנות change להמרת כספים.

 

בנוסף, התקבל מידע כי איש העסקים אברהם נניקשווילי, טייקון אנרגיה ומבעלי השליטה בחברת שמן ושותפו של איש העסקים האשדודי ג'קי בן זקן, שנחקר החודש בפרשת השחיתות בנמל אשדוד, העביר לבן אליעזר סכומי כסף גדולים.

 

סלע המחלוקת בין אליעזר לחוקרים הוא סביב הלוואה של 1.2 מיליון שקלים שקיבל מנניקשווילי. מבדיקה שערכה המשטרה עולה כי אכן בוצעה העברה ישירה מחשבונו של נניקשווילי לבן אליעזר בסכום זה. גם איש העסקים וגם חבר הכנסת לא הכחישו עובדה זו. נניקשווילי אף הסביר לחוקרים שמדובר בהלוואה שנתן לבן אליעזר לצורך רכישת הדירה ביפו, הלוואה שנעשתה על ידי עורכי דין בחוזה כתוב ומסודר.

 

"כל מה שנתתי היה במסגרת החוק", טען נניקשווילי. עורך דינו נתן שמחוני אמר: "מר נניקשווילי נחקר, שיתף פעולה עם חוקריו וכפר מכל וכל בדבר מתן כספים שלא כחוק למר בן אליעזר. בשל מגבלות החקירה, בשלב זה לא ניתן להתייחס לפרטי הדברים".

 

בן אליעזר. חקירה בדקה ה-90 (צילום: AP) (צילום: AP)
בן אליעזר. חקירה בדקה ה-90(צילום: AP)

הבית היקר שעורר את סימני השאלה (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
הבית היקר שעורר את סימני השאלה(צילום: דנה קופל)

אברהם נניקשווילי (מימין) לאחר החקירה אתמול (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
אברהם נניקשווילי (מימין) לאחר החקירה אתמול(צילום: אבי מועלם)

איש העסקים הסביר לחוקרים כי הוא והמועמד לנשיאות אליעזר חברים קרובים מזה שנים. הוא סיפר להם כי ביקר אותו כמעט מדי יום בבית החולים כאשר היה מאושפז במצב קשה. גורמים בסביבתו של נניקשוילי הוסיפו כי מדובר ב"עזרה לחבר" ואמרו כי הוא בעל הון שתורם כספים רבות כפי שעשה לאחרונה כשתרם מיליוני שקלים להקמת בתי כנסת לעדה הגרוזינית באשדוד ולא מצפה לקבל בתמורה דבר.

 

גם בן אליעזר עצמו שבתחילה סירב לנקוב בשמו של ננקישווילי כמי שהעביר לו את הכסף, התרצה מאוחר יותר כאשר החוקרים הציגו בפניו כי מדובר בנניקשווילי. המועמד לנשיאות סיפר כי אכן קיבל את הכסף כהלוואה לרכישת הדירה מחבר ולא בעבור תמורה כלשהי. למרות גרסאות אלו, החוקרים ממשיכים לבדוק את מהות הלוואה החריגה מבחינתם ולראות אם תמורת הכסף העניק בן אליעזר תמורה כלשהי ממרומי תפקידו.

 

הערכה במשטרה: בן אליעזר לא יוכל להתמודד לנשיאות

לאחר שסיכמו במשטרה את יום החקירה העריכו גורמים בכירים כי בן אליעזר לא יוכל להתמודד בשבוע הבא על נשיאות המדינה. במשטרה מתכוונים לבצע חקירה מהירה וייתכן כי מחר בערב הוא יזומן לחקירה נוספת באזהרה.

 

הפרשה התפוצצה לאחר שבמשטרה וברשות המסים בדקו את המידע ושלשום בלילה נערכה ישיבה מכרעת בהשתתפות וינשטיין וקצינים בכירים. בסיום הישיבה הוחלט כי בן אליעזר יוזמן למסירת עדות פתוחה. לחוקרים ניתן אישור מראש לחקור את פואד באזהרה בהמשך הדרך.

 

חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה, בפיקודו של תת-ניצב אפרים ברכה, הזמינו את בן אליעזר אתמול בבוקר למתן עדות קצרה, אך מהר מאוד הפכה החקירה לחקירה באזהרה. הסיבה, לפי גורמים המעורבים בחקירה: פואד הסתבך בתשובותיו, בחלקן טען כי הוא אינו זוכר מהיכן מקור הכסף ובחלק אחר הרחיק עצמו מהסיפור, מה שגרם לחוקרים לפקפק בעדותו ולהפוך את החקירה לאזהרה.

  

בתוך כך, גורמים משפטיים בכירים העריכו שסוגיית הדחייה האפשרית של הבחירות לנשיאות תונח לפתחה של הכנסת, והיועץ המשפטי של הכנסת יצטרך להידרש לה. ייתכן שתקום בקשה לדחות את הבחירות עד לסיום החקירה בעניין בן אליעזר, כדי שלא להביא לכך שהחקירה, באם תסתיים בלא כלום, תשפיע באופן דרמטי על זהות הנשיא הבא. לדבריהם, היועץ המשפטי לממשלה לא יידרש לעניין ונכון יותר שהכנסת תקבל החלטה בעניין הקשור לכנסת.

 

אתמול דיבר ויינשטיין מספר פעמיים עם היועץ המשפטי לכנסת אייל ינון ועדכן אותו בהתפתחויות, בין היתר עודכן ינון כשבן אליעזר נכנס לחקירה. "אנחנו יכולים לקחת אחריות רק על כך שהתפעול של העסק הזה ימוצה כמה שיותר מהר, ויובהר כמה שיותר, אך חקירה לא נגמרת ביומיים", הבהירו גורמים משפטיים. 


פורסם לראשונה 06/06/2014 18:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ח"כ בנימין בן אליעזר
צילום: עופר עמרם
מומלצים