שתף קטע נבחר

פרשת העלמות המס: בנק לאומי ישלם מיליארד שקל

בנק לאומי מדווח על סיום קרוב של הסדר עם משרד המשפטים האמריקני, בנוגע לחשדות לפיהם סייע ללקוחותיו להעלים מס בארצות הברית. הבנק צפוי לשלם בגין הפרשה קנס של כמיליארד שקל

בנק לאומי דיווח היום (א') כי הוא נמצא במגעים מתקדמים עם משרד המשפטים האמריקני בכדי להסדיר את פרשת העלמות המס בהן היה מעורב לכאורה - והוא ישלם בגינן כמיליארד שקל.

 

בנק לאומי - כתבות נוספות בנושא:

 

בהמשך לדו"חות הכספיים של הבנק שפורסמו בסוף חודש מרס, בהם דווח כי מתנהלים מגעים אינטנסיביים בין קבוצת לאומי ובאי כוחה לבין הרשויות האמריקניות, הודיע הבנק כי הוא צפוי להגדיל את ההפרשה בגיון פרשה זו בסך של כ-460 מיליון שקל, כך שסך יתרת ההפרשה בנושא תסתכם לכ-950 מיליון שקל - תשלום קנס לרשויות בארה"ב.

  

הפרשה זו תיכלל בספרי הבנק ברבעון השני של 2014, דבר אשר ישפיע מהותית על תוצאות הבנק ברבעון.

 

 (צילום: עומר הכהן ) (צילום: עומר הכהן )
(צילום: עומר הכהן )

 

לפני כשנתיים החלו הרשויות בארצות הברית בחקירת חשדות לפיהם בנק לאומי סייע באופן פעיל ללקוחותיו האמריקנים להעלים מסים בארצות הברית. מדובר באירועים שהתרחשו בין השנים 2002-2010.

 

הרשויות חקרו לקוחות, עובדים ונושאי משרה וחלק מהלקוחות הודו כי הבנק סייע להם באופן פעיל להעלים מסים.

 

תביעה נגד בכירי הבנק

לפי החשד, אחת השיטות בהן השתמש לאומי היתה להפנות את הלקוח לפתוח חשבון בנק מחוץ לארצות הברית - שם יופקדו הכספים הבלתי מדווחים - וכנגדם סניף של בנק לאומי בארצות הברית העמיד ללקוח האמריקני "הלוואה" בגובה הסכומים ששכבו בחשבון הבלתי מדווח מעבר לים.

 

בעקבות החקירות שנוהלו כנגד הבנק, הוגשה בחודש ספטמבר 2013 תביעה נגזרת נגד בנק לאומי ובכיריו לשעבר, לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בטענה להפרת אמונים והפרת חובת הזהירות. התביעה עוסקת בחלקם של הבכירים באותה תקופה אליה מיוחסות החשדות, ביניהם היו"ר לשעבר איתן רף והמנכ"ל לשעבר גליה מאור.

 

"נושאי המשרה הבכירים אחראים לנזק שנגרם לבנק, שעה שהניעו אותו לקחת חלק בפעילות בלתי חוקית בארצות הברית, או לכל הפחות לא מנעו זאת", נכתב בכתב התביעה. "מעשים שהסבו נזקים כספיים בסכומים העולים עד מאות מיליוני שקלים. פגיעה נוספת שנגרמה לבנק היא פגיעה תדמיתית, שכן קרוב לוודאי שהבנק תויג בארצות הברית כנותן סיוע לפעילות עבריינית". 

 

מהלך החקירה כבר הוביל את הבנק לבצע הפרשה בהיקף של 340 מיליון שקל שנרשמה בדו"חות הבנק לרבעון הרביעי של 2012. מהלך זה, בין היתר, גרם להפסד של כ-100 מיליון שקל בשורת הרווח הנקי ברבעון הרביעי של 2012. הפרשה נוספת נרשמה בדו"חות לרבעון השלישי של 2013.

 

כעת, כאמור, בעקבות הודעת הבנק כי הוא קרוב להסדר סופי מול רשויות החוק האמריקניות, יפריש הבנק סכום נוסף בגין תשלומים שיצטרך לשלם ובסך הכל יעמדו ההפרשות בפרשה זו על 950 מיליון שקל. 

 

יש לציין כי על נתוני הרבעון השני של הבנק ישפיעו לרעה גם הפסדי החברה לישראל, בה מחזיק הבנק בשיעור של 18%. הפסדים אלו בסך יותר מ-200 מיליון שקל, לא נכללו בדו"חות הרבעון הראשון של לאומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
בנק לאומי
צילום: עומר הכהן
צילום רון קדמי
מנכ"ל בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח
צילום רון קדמי
מומלצים