שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הממשלה אישרה: קידום נשים בשירות המדינה
  התקבלו המלצות ועדת שטאובר לקידום נשים בשירות המדינה, כמו קביעת יעדים לצמצום פערי השכר, אישור לעבודה בשעות נוספות מהבית וחזרה מדורגת מחופשת לידה

  ממשלת ישראל אימצה היום (א') בישיבתה השבועית את המלצות ועדת שטאובר לקידום נשים בשירות המדינה. ההמלצות כוללות מגוון צעדים, כגון, קביעת יעד לכמות הנשים שימלאו תפקידים בכירים במשרדי ממשלה וביחידות סמך ממשלתיות, קביעת יעדים לצמצום פערי שכר בין גברים לנשים, מתן אישור לעבודה בשעות נוספות מהבית וחזרה מדורגת מחופשת לידה.

   

   

  על פי החלטת הממשלה, יישום ההמלצות יתבצע בניהולו של נציב שירות המדינה, משה דיין, שידווח על התקדמות תהליך היישום לוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. כמו כן, ועדת היגוי תלווה את תהליך היישום ותכלול, מעבר לנציב שירות המדינה, את מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"לית משרד האוצר, הממונה על השכר במשרד האוצר, הממונה על התקציבים, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, סמנכ"ל חברה וממשל במשרד ראש הממשלה והממונה על הרפורמה בשירות הציבורי. 

   

  ההמלצות קובעות יעד לשילוב נשים ב-50% מתפקידי הניהול הבכירים בשריות המדינה, זאת לעומת 38% היום. בנוסף נקבע, כי ההכרה בשעות עבודה מהבית תופעל בשלב הראשון כפיילוט להורים (גברים ונשים) לילדים עד גיל 12, בדרגת ניהול 40-42 (על פי דירוג מח"ר) ומעלה. במסגרת הפיילוט יותקנו מערכות טכנולוגיות שמאפשרות לעובדי מדינה לעבוד מהבית רק על הדואר של מקום העבודה. כך ניתן יהיה לפקח על היקף העבודה מהבית. 

   

  אם צוות ההיגוי של הרפורמה יראה את הפיילוט כמוצלח, תשקול הממשלה להרחיבו לעובדים נוספים בשירות המדינה. העבודה מהבית תתבצע אך ורק לאחר שהושלמה מכסת שעות העבודה מהמשרד, והיא תיחשב לחלק ממכסת השעות הנוספות שמוקצת לכל עובד ועובדת. לא ניתן יהיה לבצע כוננות מהבית.

   

  נשים משתכרות פחות

  ועדת שטאובר הוקמה כדי להתמודד עם בעיית הפערים המגדריים בשכר הציבורי. בדו"ח הממונה על השכר לשנת 2012 יוחד רק נפרד לנושא זה ובו ניתן היה לראות כי בכל הסקטורים, השכר הממוצע ברוטו למשרה מלאה של הגברים גבוה מהשכר הממוצע ברוטו למשרה מלאה של הנשים באותו הסקטור.

   

  כמו כן, הראה הדו"ח כי בכל הסקטורים, אחוז הנשים המשתכרות שכר נמוך מהשכר הממוצע במשק גבוה מאחוז הגברים המשתכרים שכר נמוך מהשכר הממוצע במשק. גם אחוז הנשים המקבלות תוספת השלמה לשכר מינימום, היה גבוה מאחוז הגברים המקבלים תוספת זו, בכל הגופים הציבוריים למעט החברות העירוניות.

   

  שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, מיוזמות המהלך, מסרה כי "יישום ההמלצות יאפשר לעובדים בכלל ולנשים בפרט למצוא את האיזון הנחוץ בין חיי המשפחה וההורות לבין החיים המקצועיים במציאות הקיימת של שוק העבודה שבה עובדים נדרשים לזמינות גבוהה מבעבר. אני סבורה כי על השירות הציבורי להוות דוגמה בכל הקשור לשמירה על האיזון בין חייהם הפרטיים של העובדים והפנאי שלהם לבין עבודתם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים