שתף קטע נבחר

ז'אן מרי לה פן רמז: "לשלוח זמר יהודי לתנור"

אביה של מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת יצא בעוד אמירה שנויה במחלוקת ואילץ את בתו להגיב: "הוא טעה ומפלגתנו משלמת על זה". עוד בכירים יצאו נגדו

אביה של מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת  מעורר עוד סערה, ובתו מתנערת ממורשתו. מרין לה פן, שירשה את אביה ז'אן מרי בתפקיד יו"ר מפלגת החזית הלאומית, מתחה עליו ביקורת אתמול (יום א') בעקבות הערה אנטישמית נוספת שהשמיע: הוא רמז שיש "לשלוח לתנור" זמר צרפתי-יהודי שיצא נגד המפלגה.

 

עוד חדשות מהעולם:

תכירו: אמא ל-4 שמפרקת את אסד מנשק כימי

עלייה בתיירות לנורבגיה בגלל סרט של דיסני

 

השערורייה פרצה ביום שישי האחרון, אז פורסם באתר החזית הלאומית תיעוד ראיון עם ז'אן מרי לה פן שבו הוא השתלח בכמה מפורסמים, בהם הזמרת מדונה, אשר יצאו נגד ההישג של המפלגה בבחירות בחודש שעבר לפרלמנט האירופי. כשהמראיין הזכיר לו שאחד המבקרים היה הזמר הצרפתי-יהודי פטריק ברואל, הוא ענה: "זה לא מפתיע אותי. שמע, נארגן עוד 'משלוח' בפעם הבאה". המושג בצרפתית שבו השתמש לקוח מעולם האפייה ומתייחס ל"למלא תנור".

לה פן בבחירות לפרלמנט האירופי. ניצחון סוחף (צילום:AFP) (צילום:AFP)
לה פן בבחירות לפרלמנט האירופי. ניצחון סוחף(צילום:AFP)

האב ז'אן מרי לה פן. ידוע בעמדותיו האנטישמיות (צילום: AP) (צילום: AP)
האב ז'אן מרי לה פן. ידוע בעמדותיו האנטישמיות(צילום: AP)

דבריו עוררו ביקורת חריפה, ובעקבותיה התראיינה לה פן ליומון "לה פיגארו" והתעקשה כי דבריו של אביה קיבלו "פרשנות מוטעית וזדונית". יחד עם זאת, היא ציינה כי העובדה שאביה לא חזה מראש כיצד אמירתו תתפרש "הינה טעות פוליטית שהחזית הלאומית משלמת עליה". לה פן הוסיפה כי לפרשה יש צד חיובי אחד: "זה מאפשר לי לחזור ולהדגיש שהחזית הלאומית מגנה בחריפות כל צורה של אנטישמיות".

 

הסערה גררה תגובות מצד בכירים נוספים במפלגה שהתייצבו נגד לה פן האב. סגן נשיא המפלגה לואי אליו הצהיר כי "אם הוא אכן השתמש במושג הזה, זה לא נכון. זו טיפשות פוליטית וראויה לגינוי". חבר פרלמנט נוסף מטעמה הבהיר כי "אנטישמיות עומדת בניגוד לערכי החזית הלאומית", ואחר הדגיש כי האמירות "לא מקובלות ולא ניתן לסבול אותן". הוא הוסיף כי מעשיו של לה פן האב פוגעים במפלגה ורמז שעליו לפרוש מתפקידו כנציג המפלגה בפרלמנט האירופי.

 

ברואל: "לה פן שב לסורו"

ברואל עצמו הגיב לדבריו בהודעה בטוויטר: "ז'אן מארי לה פן שב לסורו", כתב הזמר, "האם הוא היה צריך להזכיר לנו מהן פניו האמיתיות ופני החזית הלאומית?". במקביל, ארגונים יהודיים בצרפת ובכלל אירופה האשימו אותו באנטישמיות, וארגון סטודנטים יהודי בצרפת איים לתבוע הן את האב והן את

בתו על רקע הפרשה.

 

גם הקונגרס היהודי האירופי קרא לאיחוד האירופי לבטל את החסינות של לה פן כדי שניתן יהיה להעמידו לדין בגין הסתה. נשיא הקונגרס משה קנטור ציין כי אמירותיו "חשפו את הפנים האמיתיות של הימין הקיצוני באירופה". לדבריו, "אחדים ניסו להלבין את המפלגות האלו ולקרבן למרכז אולם ההערות של לה פן מוכיחות שהן עדיין מבוססות על שנאה, אנטישמיות ושנאת זרים"

 

לה פן ידוע בשימוש במשחקי מילים ובשפה מעודנת כדי לרמוז על דעותיו האנטישמיות מבלי לבטא אותן בגלוי. הוא הורשע בהסתה ב-1996 לאחר שאמר כי תאי הגזים ששימשו לרצח יהודים בשואה היו "רק פרט שולי בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה". הוא עמד בראש החזית הלאומית עד 2011, אז החליפה אותו בתו. מאז היא הפכה את המפלגה למקובלת יותר בקרב מצביעים, בין היתר בכך שהסיטה את הדגש מעמדותיה הנוקשות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
לה פן. בתו הצניעה העמדות הקיצוניות
צילום: MCT
מומלצים