שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יש לכם פעילות בחו"ל? כך תחסכו במסים
  אם יש לכם פעילות עסקית בחו"ל, כמו מכירות, שיווק או ייבוא, כדאי לכם לשקול הקמת חברה זרה ובאמצעותה לקבל את ההכנסות. מדריך

  יש לכם פעילות בחו"ל? פעילות באמצעות חברה זרה עשויה להביא לחיסכון ניכר במסים, ובמיוחד עם מקימים את החברה במדינה בה שיעור מס החברות הוא אפס.

   

  • העליון: עושים רילוקיישן? שלמו מס בחו"ל

   

  היכן כדאי להקים את החברה הזרה? כדי ליהנות משיעור מס חברות אפס, ניתן להקים את החברה הזרה באחת ממקלטי המס הידועים, כמו סיישל, בליז או גיברלטר. בנוסף לשיעור מס אפס, עלויות ההקמה הן נמוכות יחסית.

   

  נניח כי הקמתם חברה בגיברלטר עם פעילות מחוץ לגיברלטר, הרי שבמקרה כזה לא תשלמו מס חברות בגיברלטר. בנוסף לכך, לא חל ניכוי מס במקור בעת חלוקת דיבידנד מחברה תושבת גיברלטר לחברה אחרת או אדם שאינו תושב גיברלטר. כמו כן, בגיברלטר אין מס ערך מוסף, מס רווחי הון, מס עיזבון ומס מתנות.

   

  האם כדי להקים את החברה בסינגפור או הונג קונג?

  רצוי לבחון גם את האפשרות להקים את החברה במדינות כמו הונג קונג וסינגפור. ככל שההכנסות של החברה הזרה יופקו מחוץ להונג קונג או סינגפור, הרי שלא יחול מס חברות מקומי.

   

  אם הקמתם את החברה בהונג קונג, לא יחול ניכוי מס במקור בעת חלוקת דיבידנד מהחברה לחברה אחרת או אדם שאינו תושב הונג קונג. כמו כן, בהונג קונג אין מס ערך מוסף ובמקרים רבים לא יחול מס רווחי הון.

   

  בנוסף ליתרונות המיסוי בהונג קונג, להקמת חברה בהונג קונג יש יתרונות נוספים, כמפורט להלן: עלויות הקמת חברה והוצאות שוטפות נמוכות, נוחות ומהירות בהקמת החברה, מערכת משפטית יעילה, לחברות מהונג קונג מוניטין בינלאומי, הונג קונג היא מרכז פיננסי עולמי.

   

  האם יחול מיסוי בישראל על הפעילות בחו"ל?

  השלב החשוב ביותר בתכנון המס הוא לוודא כי החברה הזרה לא תיחשב כתושבת ישראל לפי דיני המס. חברה זרה עשויה להיחשב כתושבת ישראל במקרה ו"השליטה והניהול" של אותה חברה זרה מופעלים מישראל, ובכלל זה, פעולות ניהול של העסק, אחזקת ספרי העסק, וקבלת ההחלטות ביחס לעסק.

   

  במקרה כזה, החברה הזרה חשופה למיסוי ישראלי מלא כחברה ישראלית לכל דבר ועניין, בשיעור של מס החברות החל באותה שנה (26.5% בשנת 2014). מאידך, החברה הזרה לא תיחשב כחברה ישראלית ולא יוטל עליה מס בישראל אם השליטה על העסק וניהולם אינם מופעלים מישראל.

   

  קיימים גם דגשים נוספים מבחינת תכנון המס, לרבות לעניין אמנות המס הרלוונטיות, הוראות "מחירי העברה" וכללי "חברה נשלטת זרה". בכל מקרה קיימת חשיבות עליונה במילוי תוכן עסקי בחברה הזרה. אם החברה הזרה משמשת כ"חברת קש" לביצוע פעילות בינלאומית, הרי שרשות המסים בישראל עשויה להתעלם ממבנה האחזקות.

   

  ד"ר אבי נוב הוא עורך דין לדיני מסים ומיסוי בינלאומי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "יש לכם פעילות בחו"ל? כך תחסכו במסים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים