שתף קטע נבחר

ליברמן: משכנתא 90% לדירה ראשונה ליוצאי צבא

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר ל-ynet כי הוא תומך ביוזמות להורדת מחירי הנדל"ן, בהן הטבת המע"מ של שר האוצר ותוכנית מחיר מטרה של שר השיכון; אך בכוונתו לקדם מהלך שיסייע לבני זוג ששירתו בצה"ל ועובדים בלפחות רבע משרה בגיוס הון ראשוני לקניית דירה. "לגייס הון ראשוני של 10% כל אחד יכול - אבל לגייס הון של 25% זה כבר כמעט בלתי אפשרי"

"אני תומך בכל היוזמות להורדת מחירי הנדל"ן - גם בביטול המע"מ , גם בתוכנית מחיר מטרה . אני תומך בהכל - אבל הבעיה המרכזית זה גיוס ההון העצמי הראשוני". כך אמר היום (ב') שר החוץ, אביגדור ליברמן, בכנס רואי חשבון שנערך באילת. ליברמן ציין כי "זוג צעיר שרוכש דירה היום מקבל בשוק החופשי מהבנק 75% משווי הדירה - במקרה שזו דירה ראשונה. הוא צריך לגייס הון עצמי בגובה 25% - וזוג צעיר בדרך כלל מתקשה לעשות זאת. לכן אני מציע שבמקום להתפזר - צריך לתת לבני זוג ששירתו בצבא משכנתא לרכישת דירה ראשונה בגובה 90%".

 

 

"אני לוקח בחשבון גם את משבר הנדל"ן בארה"ב", אמר ליברמן בשיחה עם ynet, "אבל לזוגות עובדים ששירתו בצה"ל אין שום סיבה שלא לתת משכנתא לרכישת דירה ראשונה בגובה 90%. הסיכון קטן וכדי להקטין אותו עוד יותר אפשר להגדיל את הריבית. 10% הון עצמי כולם יכולים לגייס - אבל הון עצמי בגובה 25% כמעט אף אחד לא יכול".

 

ליברמן הבהיר כי היוזמה שלו יכולה להקל על יוקר הדיור משום שהטבת המשכנתא בגובה 90% יכולה להיות מיועדת הן לרוכשי דירה ראשונה חדשה מקבלן והן לרוכשי דירה ראשונה מיד שנייה. זאת בניגוד להטבת המע"מ שמיועדת לרוכשי דירות חדשות בלבד. "הטבת המע"מ הרי מוגבלת רק לדירות חדשות - אך כשנותנים משכנתא בגובה 90% לרכישת דירה ראשונה - זה לא משנה אם זו דירה חדשה או ישנה - וזה מגדיל את האפשרויות הקנייה".

 

"המדינה חייבת לאותת מה סדר העדיפויות שלה"

ליברמן הוסיף כי המדינה "חייבת לאותת באופן ברור מה סדר העדיפויות שלה - ולכן בשלב הראשון הייתי מסתפק בלתת את המשכנתא הגבוהה לקבוצה של בני זוג ששירתו בצבא ושניהם עובדים החל מ-25% משרה. כלומר אחד עובד במשרה מלאה והשני לפחות ברבע משרה".

 

שר החוץ אמר כי בכוונתו להיפגש בקרוב עם נגידת בנק ישראל ועם ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, כדי לנסות להוביל מהלך "שהוא פשוט לביצוע ולדעתי יפתור לא מעט בעיות, מה גם שהוא קובע למדינה סדר עדיפויות. הבנקים בוודאי ייענו לבקשה ובאוצר יש אנשים נבונים - ואנחנו ננסה להוביל לכיוון הזה", סיכם השר.

 

קודם לכן בכנס אמר ליברמן כי "לפני שמטפלים בביקוש צריך לטפל בהיצע. הדבר שהכי חסר כרגע בענף הבנייה הוא כוח אדם וזה הדבר הראשון שצריך לפתור כדי לשחרר את החסם העיקרי. אנחנו עובדים על כך ואני מקווה שנוכל גם להגיע להסדר עם ממשלת סין על מנת להביא פועלים מסין שיפתרו את בעיית הידיים העובדות ויגבירו את קצב הבנייה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
שר החוץ אביגדור ליברמן
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים