שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אשליות אופטיות: איך הן משפיעות על הראייה?

  לא רק סלבדור דאלי: איך נוצרות אשליות אופטיות, למה המוח מתרגם אותן בצורה מוטעית ואיך הראייה מושפעת מהן?

  אשליה אופטית היא תפיסה חזותית מוטעית של תמונה או צורה. ניתן למצוא אשליות אופטיות כמעט בכל מקום אפשרי. בטבע, באומנות ואפילו בחיי היום יום שלנו.

   

  עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

   

  איך נוצרת האשליה? מדובר בתהליך בו מידע נאסף בידי העין ומתורגם על ידי המוח בדרך מוטעית. ניתן למצוא אשליות גופניות המתרחשות באופן טבעי, וגם אשליות הכרתיות, שנוצרות באופן מכוון כדי לגרום למוח לראות משהו בצורה מוטעית.

   

  עוד על בריאות העיניים

  קרינה ועיניים: איך היא עלולה להזיק ומה הפתרון?

  שרירי העיניים: מה תפקידם ומתי עלולה להיות בעיה?

  סינוור בראייה: למה זה קורה ומה הטיפול

    

  אמנים מפורסמים משתמשים באשליות בציוריהם או בפסליהם. כך למשל: מוריץ קורנליס אשר, סלבדור דאלי, ומרסל דושאן. אשליות אופטיות גם מנוצלות במקרים רבים בתעשיית הסרטים, על ידי הטכניקה 'פרספקטיבה מאולצת'.

   

  ראיית עומק. סלבדור דאלי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  ראיית עומק. סלבדור דאלי(צילום: shutterstock)

   

  יש אשליות אופטיות מוכרות, כמו האשליה האופטית שניתן לראות אישה זקנה או אישה צעירה. אשליה אופטית נוספת שמוכרת לכולם היא זו של ארנב-ברווז, אשליה אופטית שבה ניתן לראות או ברווז או ארנב.

   

  צעירה או זקנה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  צעירה או זקנה?(צילום: shutterstock)

    

  אשליות גופניות

  דמות גרר:  אשליה אופטית שנוצרת בעקבות צבעים בהירים או כהים מאוד, לסירוגין, או כשלים בעיבוד הנתונים של המוח במקרים של תבניות של צורות, צבעים, או קווים המתחלפים לסירוגין בצורה מהירה מאוד.

   

  תלת מימד: ניצול ראיית עומק של העיניים, הדרך שבה מעבדות העיניים תמונות. ניתן ליצור צורות או צבעים שונים, ולגרום לעין לפרש אותם לצורה תלת ממדית או לצורה מסוימת.

   

  אשליות הכרתיות

  בניגוד לאשליות 'טבעיות' המבוססות על דרך עיבוד הנתונים של המוח או העיניים, האשליה ההכרתית היא אשליה 'מלאכותית'. סוג האשליות הזה מבוסס על הבנת מנגנון התפיסה האנושי ועל ניצול מגבלותיו כדי 'לרמות' אותו, ובכך לגרום לו להגיע למסקנות שגויות לגבי מה שרואים.

   

  דו משמעות: תמונות או אובייקטים שניתן לפרש אותם בצורות שונות, ומכל נקודת מבט אחרת תתגלה לנו צורה שונה.

   

  אשליות מפותחות: הכוללות תופעות כמו הקובייה של נקר ואשליית הסורגים אשליות אלה נקראות גם 'אשליות התגלות' בגלל צורה או צבע שמתגלים כאשר מסתכלים בצורה זמן מסוים או בצורה מסוימת. הבנת האשליות האלה יכולה לסייע להבנת ההגבלה ביכולת הזיהוי הוויזואלי של המוח.

   

  אשליות עיוות: הן אשליות שבהן מוצגות אשליות של צבע, צורה, אורך, או רוחב בצורה מסוימת, מה שגורם לנו לחשוב לדוגמה, שריבוע מסוים הוא כהה יותר, או צבע מסוים כהה יותר, על אף שהוא לא. 

   

  אשליות פרודקסליות: הן אשליות שבהן רואים דבר מה בלתי מתקבל על הדעת מבחינה הגיונית או בלתי אפשר מבחינה פיזיקלית. למשל, מדרגות שאין להן התחלה ואין להן סוף, או משולש בעל צורה בלתי אפשרית.

   

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים