שתף קטע נבחר

ביטחון מידע: אזהרה בערבית בדפי פייסבוק של חיילים

ל-ynet נודע כי מחלקת ביטחון מידע בצבא החלה הערב לשלוח מאות הודעות מפוברקות בערבית לדפי פייסבוק של חיילים. המטרה - להעלות את המודעות לסכנה בפרסום מידע ברשת האינטרנט. גורם צבאי: "הציר האיראני-סורי-חיזבאללה עוקב אחרי צה"ל"

מהלך חריג בצה"ל נגד פרסום מידע מסווג ברשת האינטרנט, שבו נחשף מידע: עשרות חיילים וקצינים במחלקת ביטחון מידע ביחידות שונות בצבא שולחים מאות הודעות מפוברקות בערבית בפייסבוק, לחיילים שהעלו תוכן צבאי רגיש, תמונה, פוסט או צ'ק אין, לדף הפייסבוק או לחשבון האינסטגרם שלהם. המטרה היא להעלות את המודעות של החיילים לסכנה שטמונה בפרסום מידע שעלול להגיע לידיים לא רצויות.

 

 


חלק מההודעות שנשלחות לחיילים במסגרת המבצע של מחלקת ביטחון מידע ()
חלק מההודעות שנשלחות לחיילים במסגרת המבצע של מחלקת ביטחון מידע

המבצע החל הערב (ד') ויימשך עד ליום ראשון בערב, מדובר במבצע ראשון מסוגו שצה"ל מבצע באמצעות מחלקת ביטחון המידע באמ"ן, בעקבות מקרים רבים בהם חיילים העלו תמונות גלויות שחשפו מידע מסווג.

 

גורם בכיר במחלקת ביטחון מידע אומר בשיחה עם: YNET "מדובר במהלך חוקי שמיועד לפרופילים גלויים בלבד, מבלי שנפרוץ לשום דף או חשבון. לא נעניש שום חייל, רק נסביר מה מותר ומה אסור ונזהיר אותו באמצעות לייק לתמונות שהעלה, לעיני כל, בשפה הערבית. אנחנו מעריכים שמתוך סקרנות הוא יתרגם את המשפט ויקרא מה כתוב במסר ששלחנו: היום זו מחלקת ביטחון מידע בצה"ל, מחר זה עלול להיות האויב". לחיצה על הלינק תוביל לשורה של כללים ואזהרות כיצד יש לנהוג בעת שימוש ברשתות החברתיות".

 

לדברי הגורם, "הציר האיראני-סורי-חיזבאללה עוקב אחרי צה"ל לא רק באמצעים קלאסיים כמו האזנות שהיו בעבר. בשנתיים האחרונות הם מנהלים ציר משותף של החלפת מודיעין על צה"ל, שנאסף דרך הסייבר ובאמצעות מעקב אחרי רשתות חברתיות של חיילים.

 זה מאמץ איסופי משמעותי ולכן ההגנה על המידע הפכה לקריטית, בעיקר בזירה הצפונית. תגברנו יחידות ואגפים שלמים באנשי ביטחון מידע".

 

במחלקת ביטחון מידע אסרו בשנה האחרונה על חיילים וקצינים בתפקידים רגישים לפרסם תמונות שלהם במדים בפייסבוק, ובמקרים חריגים נאסר עליהם לפרסם תמונת פנים גלויה, אך רובם המכריע של החיילים והקצינים מורשים לפרסם תמונה שלהם עם מדים ולציין שהם חיילי צה"ל.

 

"זה יהיה לא טבעי ולא נכון אם נתעלם מהקיום של הרשתות החברתיות, כיום משתמשים בהן גם קצינים בכירים", אמרו באמ"ן. "נערוך מבצעים דומים גם בעתיד בקרב חיילים מכלל היחידות".

 

במחלקת ביטחון מידע מציינים כי בשנה האחרונה חלה ירידה של עשרות אחוזים במספר המקרים בהם חיילים העלו מידעים מסווגים לרשת. יחד עם זאת, לאחרונה נשלח חייל מחטיבת חי"ר ל-14 יום בכלא, לאחר שצילם את רשימת תדרי הקשר של היחידה שלו והעלה אותה לפייסבוק. חייל נוסף נענש לאחר שעשה צ'ק אין בפייסבוק לבסיס אוגדה מובחרת שבו הוא משרת.

 

בנוסף למבצע שהחל היום, בצבא גיבשו תוכנית הסברה מיוחדת בנושא שמיועדת לפיקוד הזוטר ולמתגייסים הטריים, והיא תועבר לכל טירון החל ממחזורי הגיוס הקרובים. בצבא רואים חשיבות רבה בתוכנית החדשה בעיקר בעקבות פרשת דוד הנחלוואי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים