שתף קטע נבחר

רצח הילדים: "האם התריעה שהאב יפגע בהם"

הוארך בשבוע מעצר החשוד ברצח במושב ישרש, שסירב לבדיקה פסיכיאטרית. גרושתו יוצגה בעבר ע"י ארגון נשים, שטוען: "היא חששה מביקוריהם אצלו". קרובי משפחה טוענים שמצבו הידרדר אחרי הגירושים: "הוא חירב משפחה"

הולכת ומתבהרת מערכת האלימות המשפחתית שהובילה ככל הנראה לרצח הילדים הלילה במושב ישרש שליד רמלה: קרובת משפחה של האב, שהודה שדקר למוות את בתו (12) ובנו (10), סיפרה הבוקר (ה') ל-ynet שבעבר הוא אמר לגרושתו: "אם הילדים לא איתי יום בשנה את לא תהיי איתם יום בחיים". גם בארגון שייצג את האם בהליך הגירושים טענו שהיא הביעה חשש שיפגע בילדים. חרף העובדה שהסגיר את עצמו, בשעות הבוקר סירב החשוד לשתף פעולה עם חוקריו. המשטרה תפסה בביתו קלסרים שבהם תיעד את כל מהלך הגירושים, המסמכים והתכתובות.

 

בצהריים הוארך מעצרו בשבוע על ידי בית משפט השלום ברמלה. המשטרה טענה ש"המניע למעשה על רקע סכסוך עם גרושתו על רקע הסדר הראייה עם הילדים". עורך הדין מהסניגוריה הציבורית שמייצג את החשוד אמר: "שוחחתי עם החשוד והתרשמתי שעל אף השקט שהוא מקרין, עולמו הפנימי נסער". החשוד סירב להצעות הסנגור והשופטת לבצע בדיקה פסיכיאטרית. השופטת רבקה גלט הורתה לשב"ס להשגיח עליו באופן מלא.

 

אתמול הגיעו הילדים לביקור בישראל, ושעות ספורות אחר כך נרצחו על ידי אביהם. האם קיבלה את ההודעה הקשה והיא עושה את דרכה לישראל. לדברי קרובת המשפחה, במהלך השנים האחרונות השתנו הסדרי הראייה בין ההורים. האישה שחיה בארה"ב והאב שמתגורר בישראל: "בהתחלה היא הייתה צריכה להביא את הילדים שלוש פעמים בשנה וזה ירד לפעמיים. הוא כל הזמן אמר לנו שכשהילדים שלו לא פה - הנשמה שלו לא פה. הוא תמיד אמר שהיא מקשה עליו, ולכן נראה לנו שהוא חשב שהוא נוקם. הוא חירב את המשפחה". 

 

האב החשוד בהארכת המעצר ()
האב החשוד בהארכת המעצר

האח והאחות שנרצחו ()
האח והאחות שנרצחו

עד הגירושים התגוררו בני הזוג במושב ישרש שבשפלה, ובמהלך התקופה התלוננה האישה כמה פעמים על אלימות מצדו, ב-2005 וב-2009, וכתוצאה מאחד מהם אף נידון לעבודות שירות. בעקבות אחת התלונות היא הועברה למקלט לנשים מוכות. אחרי הגירושים היא עברה עם הילדים לארה"ב, ובהסדר שאושר על ידי בית המשפט נקבע כי החשוד יוכל לראות את ילדיו פעמיים בשנה.

 

בישראל יוצגה האם על ידי מרכז רקמן לקידום מעמד האשה. ראש המרכז, פרופ' רות הלפרין-קדרי, סיפרה שמדובר בעולה חדשה, שנקלעה

בישראל לקושי כלכלי מאחר שבעלה לשעבר סירב לשלם מזונות: "היא חזרה למשפחתה בארה"ב, שתמכה בה כלכלית וסייעה לה לשקם את חיי הילדים. במהלך ההליכים המשפטיים האם התריעה שהאב עלול לפגוע בהם והעלתה את חששה מפני הביקורים שלהם אצלו. חשוב לציין שהמעבר שלהם לארה"ב נעשה בהסכמת האב, וחרף המצב המורכב היא הקפידה שהקשר בינו לבין הילדים יישמר".

 

קרוב משפחה נוסף של החשוד סיפר: "הוא דיבר על הביקור של הילדים ומאוד התרגש לקראתם. אתמול הילדים הגיעו והייתה כאן שמחה גדולה. הילדים שיחקו עם בני הדודים שלהם. אכלנו כולנו ארוחת ערב ולא ראיתי שום דבר חריג או סימן מצוקה. הלכנו הביתה בסביבות 21:30 ואחרי שעתיים נודע לנו הנורא מכול".

 

קרוב המשפחה מתעקש שהחשוד נראה אדם נורמטיבי ואב למופת, אבל אחרי הגירושים חל בו שינוי: "הוא דיבר על זה שהריחוק לא עושה לו טוב, אבל הוא היה אופטימי וחשב שהכול יחזור להיות כמו שצריך. שמחת החיים שלו פחתה לאט לאט והוא לא היה מחייך כמו בעבר".

 

בת 11 מהמושב, שמשפחתה מתגוררת בסמוך לחשוד, שיחקה אתמול עם ילדיו אחרי שהגיעו מארה"ב. ל-ynet היא סיפרה: "נפגשנו בחצר שלהם ושיחקנו עד הערב. לא נפגשנו חצי שנה והם סיפרו שהיה להם משעמם בלימודים באמריקה ושהם התגעגעו מאוד לחברים בארץ. בערב הם עוד שיחקו מלחמת מים עם בני הדודים שלהם. הם היו חברים טובים".

 

מנהלת השירות הפסיכולוגי במועצה המקומית גזר, יפה מנת: "משעות הבוקר מכונסים צוותי הפסיכולוגים בבתי הספר ובגני הילדים. אנחנו מדברים עם הילדים שגרים בישרש, שהם המעגל הראשון. הערב ב-19:30 נפתח את המועדון לשאלות של הורים וגם הקן של תנועת הנוער ייפתח לצעירים שירצו להגיע".

 

זירת הרצח במושב ישרש (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
זירת הרצח במושב ישרש(צילום: אבי מועלם)

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

בבוקר שאחרי הרצח התקשו תושבי ישרש שליד רמלה לעכל את הטרגדיה. החשוד חי במושב מאז נולד ומוכר לכול. כיום הוא גר במבנה בסמוך להוריו. שכנים ומכרים סיפרו ל-ynet שבימים האחרונים ניכר בו שהיה בדיכאון. אחד מהם, דני, אמר: "שלשום פגשתי אותו בבית הכנסת והוא נראה כבוי. הוא לא הסכים להגיד מה קרה אבל זה היה ברור שמשהו עובר עליו".

 

שכן אחר הוסיף: "ראיתי בתקופה האחרונה שהוא מאוד מדוכדך. הוא סיפר לי על הילדים ועל הדיכאון שלו".

 

יו"ר הוועד המקומי של המושב, אלעד לוי, מצייר תמונה מעט שונה: "הכתובת לא הייתה על הקיר. שעה לפני האירוע האב עוד השתתף במסיבה במושב עם שירים וגיטרה והיה מאוד מאוד שמח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים