שתף קטע נבחר

צילום: AP, שאול גולן

22:25: התקבל דיווח במוקד 100 על החטיפה. 3:00: החיפושים החלו ודיווח נמסר לצה"ל

זמן קצר לאחר אירוע החטיפה, ביום חמישי בשעה 22:25 קיבלה המשטרה דיווח על כך שמתבצעת חטיפה. מסיבות שעדיין נבדקות, המשטרה לא פתחה בסריקות ולא דיווחה לצה"ל ולשב"כ. ב-3:00 הגיע למשטרה אביו של גיל-עד ואחריו התקשר אביו של חטוף אחר. רק אז הבינו שמדובר באירוע חטיפה

יום חמישי, 22:25 בערב: במשטרה מתקבלת הודעה שמתבצעת חטיפה.

יום שישי, 3:00 לפנות בוקר: המשטרה פותחת בסריקות בעקבות דיווח של אחד האבות.

 

כל כוחות הביטחון עוסקים באיתורם של שלושת החטופים הישראלים גיל-עד שער, בן 16 מטלמון, נפתלי פרנקל, בן 16 מנוף איילון ואייל יפרח בן ה-19 מאלעד. ככל שנוקפות השעות עולות שאלות קשות סביב הטיפול באירוע החטיפה בשעות הראשונות והקריטיות ביותר. מתברר שמוקד 100 של המשטרה קיבל דיווח ראשוני כבר בחמישי ב-22:25 בערב - סמוך לשעת החטיפה. עדיין לא ברור מה היה טיב המידע שקיבלה המשטרה. ייתכן שהוא היה קטוע וחלקי. המשטרה לא דיווחה על כך לצה"ל ולשב"כ. רק כאשר הגיע אחד האבות בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר הבינו במשטרה שאכן קיים חשד כבד לחטיפה - ואז החלו החיפושים של כל זרועות הביטחון.

 

חטיפת הנערים - כותרות נוספות ב-ynet:

גורם צבאי בכיר: "נגיע לנעדרים"

נהג ישראלי: הסעתי את הנערים לפני החטיפה 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ב-3:00 הגיע אביו של גיל-עד לתחנה ובמקביל התקשר אביו של חטוף אחר, ואז הבינו במשטרה כי המידע הראשוני שהתקבל זמן קצר לאחר החטיפה היה אמין. ממשטרת מחוז ש"י נמסר בתגובה: "ישנם הרבה פרטים הקשורים לחקירת החטיפה. לפי שעה אנו לא מאשרים או מכחישים כל פרט שקשור לחקירה ומרכזים מאמץ כביר עם צה"ל והשב"כ באיתורם".

מימין: גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח  ()
מימין: גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח

אסף יפרח, אחיו של אייל, מתפלל לשלומו  (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
אסף יפרח, אחיו של אייל, מתפלל לשלומו (צילום: שאול גולן)

האבא אוריה יפרח והאח מתפללים בעצרת  (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
האבא אוריה יפרח והאח מתפללים בעצרת (צילום: שאול גולן)

סמוך לכלי הרכב השרוף שקושר לאירוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סמוך לכלי הרכב השרוף שקושר לאירוע(צילום: AFP)

סריקות באזור גוש עציון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סריקות באזור גוש עציון(צילום: רויטרס)
הרב דוד רבינוביץ, סגן ראש ישיבת מקור חיים שבה לומדים גיל-עד ונפתלי, סיפר: "הבנו שהם נעדרים באמצע הלילה. ההורים התקשרו ואמרו שהם אמורים לבוא ולא הגיעו. התחלנו לעשות טלפונים. בשעה חמש לפנות בוקר נפל האסימון. היו עוד אינדיקציות והבנו שקרה משהו והתחלנו לדאוג הרבה יותר, לאט-לאט זה התחיל להתבהר. גיל-עד ונפתלי יצאו בסביבות עשר, הם החליטו לעזוב מוקדם יותר והם דיברו עם ההורים. שאר התלמידים יצאו ביום שישי".

חלוקת ממתקים בעזה ()
חלוקת ממתקים בעזה

פעילות צבא באזור חברון (צילום: AP) (צילום: AP)
פעילות צבא באזור חברון(צילום: AP)

הערכת המצב בקריה, אמש (צילום: קובי גדעון / לע"מ) (צילום: קובי גדעון / לע
הערכת המצב בקריה, אמש(צילום: קובי גדעון / לע"מ)
  

הדיון בקבינט המדיני-ביטחוני הסתיים הלילה (א') ובו דנו השרים בצורך להטיל סגר על שטחי יהודה ושומרון. גורמים ביטחוניים ציינו כי אין כוונה להטיל סגר כללי, אולם באזורים של פעילות מבצעית למקרה הצורך יוטל סגר נקודתי כדי לאבטח את הכוחות. לאחר הדיון, החליט שר הביטחון יעלון להטיל סגר כללי על נפת חברון החל מחצות הלילה.

 

כמו כן קיבל הקבינט דיווח על הפעולות שנעשו עד כה. השרים קיבלו פרטים על פריסת הכוחות ותמונת המודיעין, ודווחו שאם יהיה צורך בכוחות נוספים, הם יוזרמו לשטח. לגבי רצועת עזה, מעבר כרם שלום נסגר למעט העברת דלקים, ומעבר ארז נסגר להולכי רגל למעט מקרים הומניטריים - כל זאת בשל ירי הרקטות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר אמש לראשונה כי "הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור". בתום דיון הערכת מצב בקריה הוסיף נתניהו כי הוא הנחה את מערכת הביטחון להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה לאתר את החטופים, למנוע את העברתם לרצועת עזה או לכל מקום אחר, ולהיערך לכל תרחיש. 

 

"הטענה שהרשות הפלסטינית איננה נושאת באחריות כיוון שהאירוע בוצע בשטח שהוא בשליטת ישראל היא טענה מופרכת מיסודה. המפגעים יצאו משטח הרשות והרשות אחראית", הדגיש. "צה"ל, השב"כ וכל זרועות הביטחון עסוקים עכשיו בפעילות אינטנסיבית כדי לאתר את הנערים. אני מודה להם על פעולתם זו, הם עושים אותה לילות כימים", אמר, וסיפר גם ששוחח עם הוריהם של החטופים לפני כניסת השבת: "אמרתי להם שאנחנו עושים כל מה שמדינת ישראל יכולה לעשות ועוד יותר מזה כדי להחזיר הביתה את ילדיהם שהם ילדינו".

 

גורם צבאי בכיר סיפר מוקדם יותר על פעילות כוחות הביטחון בניסיון להתחקות אחר עקבות שלושת הנערים החטופים, וגילה כי במבצע לוקחים חלק כוחות גדולים. לדבריו, "תגברנו משמעותית את הכוחות, בעיקר ברמת השב"כ והמודיעין. זוהי עבודה מסובכת ויש רסיסי מידע, אולם לא ידוע לאן הכיוונים יובילו. אנחנו מתאמצים להביא לפריצת דרך".

 

הקצין הבכיר גילה עוד כי הפעילות מתמקדת בגזרות יהודה ועציון, ואישר כי הלילה בוצעו כמה מעצרים. הוא הזכיר כי אמנם במערכת הביטחון

לא פוסלים שום אפשרות, אולם בהתבסס על ניסיון עבר, הנחת העבודה היא שהנעדרים לא הוברחו מגבולות הגדה: "בהיסטוריה, חטוף מיהודה ושומרון נמצא חי או מת ביהודה ושומרון", הסביר.

 

במהלך היום הוסיפו תושבי עזה, ובהם משפחות האסירים הפלסטינים בישראל, לחגוג את החטיפה. ממתקים חולקו באוהל המחאה של המשפחות ברצועה והנוכחים במקום שיבחו את "הפעולה בחברון" וקראו לחטיפות נוספות. סרטון שפורסם ברשתות החברתיות אף קרא להתקוממות עממית נגד נוכחות ישראל בגדה המערבית, העמיד את ההתנחלויות במוקד העימות וניסה למנף את החטיפה לכדי מאבק כולל.


פורסם לראשונה 14/06/2014 22:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
חיפושים אחר החטופים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים