שתף קטע נבחר

צילום: AP, שאול גולן

כוחות הביטחון נערכים לכתר את חברון; ביקורת נגד המשטרה

צה"ל העמיס בטונדות, פרס דחפורים ומתכונן להטיל סגר מוחלט על אחת הערים הגדולות ביהודה ושומרון. במערכת הביטחון מתחו ביקורת על המשטרה, שהעבירה לצה"ל את המידע באיחור של שעות

לקראת סגר מוחלט על אחת הערים הגדולות ביהודה ושומרון. כחלק מהמצוד בעקבות חטיפת שלושת הנערים ביום חמישי, נערך צה"ל לכתר את חברון. מקורות פלסטינים דיווחו היום (א') כי הצבא כבר העמיס בטונדות על משאיות ופרס דחפורים צפונית לעיר. כבר הבוקר מסר ל-ynet גורם פלסטיני כי צה"ל אינו מאפשר כניסה לעיר או יציאה ממנה.

 

גורם בכיר במטכ"ל אמר בשעות הצהריים כי זו נראית חטיפה ברובד הגבוה ביותר של המקצועיות: "רצח החייל תומר חזן נראה לנו ברובד בינוני-נמוך של מקצועיות, ובכל זאת הם רצחו אותו". לדבריו, בצבא מעריכים כי החטופים לא הועברו לעזה או לסיני, "אבל נערכנו לאפשרות הזאת. אנחנו משתמשים בכל היחידות המיוחדות והאמצעים כדי לאתר אותם. תרגלנו מתווים של פיגועי חטיפה כאלה בחודשים האחרונים, כולל לפני חודש וחצי באריאל, ביחד עם המשטרה. הפקנו לקחים גם מאירוע רצח תומר חזן".

 

 

 

הצבת בטונדות בכניסה לחברון, היום ()
הצבת בטונדות בכניסה לחברון, היום

נפתלי פרנקל וגיל-עד שער, שניים מהחטופים ()
נפתלי פרנקל וגיל-עד שער, שניים מהחטופים

ישיבת הממשלה, הבוקר בקריה בתל-אביב (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט) (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)
ישיבת הממשלה, הבוקר בקריה בתל-אביב(צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)

אותו בכיר לא מתח ביקורת ישירה על המשטרה, שלא העבירה דיווח מיידי על אפשרות של חטיפה כבר לאחר שקיבלה מידע זה, מעט אחרי השעה 22:00 בערב ביום חמישי - אבל בין השורות אפשר למצוא ביקורת כזו. "אנחנו בצה"ל ידענו בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי על הנערים הנעדרים, וברגע שאנחנו מקבלים נתון כזה אנחנו מתייחסים אליו בחומרה ופועלים מהר לשלול אפשרות של היעדרות תמימה.

 

"מיד הבנו שזה רציני והפעלנו מהר את המערכות הרלוונטיות. מי שצריך לתחקר את מהלכיו - שיתחקר. צריך להבין שהם נעדרים באזור יהודה ושומרון, ולא לפעול לפי נוהל של המתנה למשך 12 שעות", אמר הגורם הבכיר במטכ"ל. הוא סירב להתייחס לפנייה למוקד 100 בנוגע לחטיפה.

 

 (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט) (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)
(צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)


 (צילום: עמית שאבי, AFP) (צילום: עמית שאבי, AFP)
(צילום: עמית שאבי, AFP)
הגורם הבכיר במטכ"ל הוסיף וציין עוד כי "הלגיטימציה בציבור הפלסטיני והמוטיבציה של ארגוני הטרור לבצע פיגועי חטיפה היא גבוהה. חמאס

נמצא במצב קשה ביהודה ושומרון ומתקשה להוציא פיגועים. אם היה יכול - היה מוציא עשרות פיגועי התאבדות, חטיפה וירי בשטח ישראל. מצבו קשה והוא מצוי תחת לחץ מודיעיני. לא ראינו גרירת רגליים של הרשות הפלסטינית כלפי חמאס, לקראת האירוע הזה. הם לא עובדים אצלנו, אבל אנחנו מזהים אינטרסים משותפים".

 

עוד אמר: "אני לא רואה קשר בין התהליכים הכוללים של הטרור להיבט של ממשלת הפיוס של פתח וחמאס, ואני לא מזהה ניסיונות של פעילים יהודים קיצונים לפעול כעת. הייתה פנייה קונקרטית ליישובים בנושא איום החטיפה, גם בחודשים האחרונים ויש פוטנציאל לפיגוע הזה ליצור הסלמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מציבים בטונדות בכניסה לחברון
מומלצים