שתף קטע נבחר

שוחד בהולילנד: 6 שנות מאסר ללופוליאנסקי

השופט דוד רוזן רמז בעבר שהוא נוטה להקל בעונשו של ראש העיר ירושלים לשעבר, שחולה בסרטן, אבל גזר עליו עונש זהה לזה של אהוד אולמרט. השופט על עבירות השוחד: "דינם של בכירים צריך להיות חמור יותר". הסנגורים: "נערער לעליון על גזר הדין. מאסר מהווה סכנה לחייו"

הוא אמר כי הוא נוטה להקל בעונשו - אך גזר עליו שש שנים בכלא: חודש ושבוע אחרי ששופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן גזר שש שנות מאסר על אהוד אולמרט בפרשת הולילנד, החליט אותו שופט לגזור עונש זהה גם על יורשו של אולמרט בראשות עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, לאחר שהרשיע אותו בשלוש עבירות של לקיחת שוחד. בנוסף נגזר עליו גם קנס של חצי מיליון שקל. בגזר הדין ציין השופט רוזן: "יש במעשיו של הנאשם כדי לקעקע אמון הציבור במנהיגיו". בצאתו מהאולם ציטט לופוליאנסקי מתהילים מזמור ב': "גם כי אלך בגיא צלמוות, לא אירא רע".

 

כתבות נוספות:

 

לופוליאנסקי מגיע לבית המשפט (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
לופוליאנסקי מגיע לבית המשפט(צילום: ירון ברנר)

לופוליאנסקי הורשע בקבלת כספי שוחד בסך 2,579,357 שקל. השופט הוסיף שהוא אמנם ביצע את העבירות לטובת ארגון "יד שרה", אולם הקשר עם יזמי הולילנד העצים את כוחו והוא ניצל את מעמדו בתפקידיו הציבוריים. לגבי מצבו הרפואי של לופוליאנסקי, החולה בסרטן, הוסיף השופט: "ציינתי את החמלה הקיימת אל מול המורכבות שבעניינו". 

 

סנגוריו של לופוליאנסקי, עורכי הדין עמוס ון-אמדן ושלומית הראל שוורץ, מסרו בתגובה: "נערער לעליון. אנחנו בוחנים את הכרעת הדין ומבחינתנו היא שגויה. לטעמנו גזר הדין שגוי הן בשל מעשיו והן בשל מצבו הרפואי. הוא התבסס על הערכות של שב"ס שהן לטעמנו חלק מגישת ה'סמוך' הישראלית. הבאנו את אחת המומחים בעולם שאמרה דברים חד-משמעיים לגבי הסכנה לחייו של לופוליאנסקי בתנאי בית סוהר. דברים שנתמכו על ידי דבריה של קצינת הרפואה הראשית של שב"ס שאמרה לפני שנתיים שהמתקנים מועדים לזיהומים, ובמצבו הרפואי של לופוליאנסקי משמעותם סכנה מוחשית לחייו".

 

לופוליאנסקי אושפז בתחילת החודש בבית החולים הדסה עין כרם בבירה ולכן השופט רוזן דחה את הכרעת הדין להיום. בשלב הטיעונים לעונש פנה השופט לנציגי התביעה והודיע להם כי הוא נוטה להקל בעונשו של לופוליאנסקי בין בגלל המצב הרפואי שלו ובין בשל העובדה שלא לקח את השוחד לכיסו. אבל הבוקר כאמור הוא גזר עליו עונש חמור.

 

בגזר הדין ציין השופט רוזן: "בעבירת השוחד יש כדי להשחית. מדובר באדם שעשה רבות למען הציבור ועשה צדקה

ולא לקח לביתו, אולם לקיחת השוחד הגדילה את כוחו. דינם של בכירים צריך להיות חמור יותר. עבירות אלו ראויות לענישה שתשרש את הנגע שפשה בקרבנו".

 

השופט רוזן הדגיש שלופוליאנסקי אינו פושע רגיל השקוע אך ורק בסיאוב ובפשע, אלא אדם שלאורך חייו ביקש לתרום לקהילה, אך ציין: "כספי השוחד לא נחתו באמתחתו, אבל היו יקרים עבורו ומסולאים מפז". הוא הוסיף שכמו הנאשמים האחרים בפרשה פעל לופוליאנסקי בביצת שחיתות וראוי על כך לענישה שתבטא גינוי ושאט נפש. 

 

אין מניעה שייכנס לכלא

כבר במהלך הדיון בתחילת החודש ציין התובע כי אין מניעה לשלוח את לופוליאנסקי לכלא. לדבריו, "אין מניעה ממאסרו בשב"ס. יש תנאים ההולמים את מצבו הרפואי. אסירים במצבו נמצאים בקרבת בית החולים אסף הרופא. הוא יקבל את הטיפול הרפואי וצרכיו ימולאו.

יש אסירים נוספים שסובלים מסרטן ומקבלים טיפול לפי הצורך. לקחנו גם את השיקולים הנוספים נוכח התרומה שלו לקהילה ולכן נבקש את החלק התחתון של הענישה". 

 

סנגוריו של לופוליאנסקי אמרו אז כי חוות הדעת הרפואיות הן מסמכים ביורוקרטים וחסרים. לטענתם, מאסר בפועל יוביל לסכנת חיים. 

 

בחודש שעבר גזר השופט רוזן את עונשיהם של שאר המורשעים בפרשה: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נידון לשש שנות מאסר, ראש לשכתו לשעבר שולה זקן נשלחה בהסדר טיעון ל-11 חודשי מאסר, על מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית נגזרו שבע שנות מאסר ועל מאיר רבין, עוזרו האישי של עד המדינה בפרשה, נגזרו חמש שנות מאסר. כמו כן נגזרו מאסרים של שלוש שנים וחצי על סגן ראש העיר לשעבר אליעזר שמחיוף ועל איש העסקים הלל צ'רני, ומאסרים של שלוש שנים על אנשי העסקים דני דנקנר ואביגדור קלנר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
אורי לופוליאנסקי, הבוקר בבית המשפט
צילום: ירון ברנר
סנגוריו של לופוליאנסקי, עורכי הדין שלומית הראל שוורץ ועמוס ון אמדן
מומלצים