שתף קטע נבחר

תגובה לפיגוע: צה"ל שוקל תקיפות בסוריה

על רקע תחקיר הפיצוץ שגבה את חייו של הנער מוחמד קראקרה (13) בוחנים בצה"ל אם להרחיב את התגובה בשטח הסורי. התחקיר העלה כי היורים השתמשו בטיל נ"ט מסוג קורנט ושהוא בוצע משטח שהשליטה בו מתחלקת בין המורדים לצבאו של אסד. חברו של הנער: "הוא ידע שלא יפגוש אותנו שוב"

בדרך להעמקת התגובה? בצה"ל עורכים הערב (יום א') דיונים שבסופם יוחלט כיצד לפעול אל מול הגזרה הסורית בתגובה לירי טיל הנ"ט ברמת הגולן, שגבה הבוקר את חייו של הנער מוחמד קראקרה (13) מעראבה. אחרי שצה"ל ביצע ירי טנקים לעבר מוצבים בתוך השטח הסורי, שוקלים בצבא אפשרויות תקיפה נוספת של יעדים בגולן הסורי.

 

הנער, שהתלווה לאביו ביום הראשון של החופש הגדול, הפך לישראלי הראשון שנהרג בגבול סוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים לפני יותר משלוש שנים. האב פהמי, נהג מכלית מים ועובד קבלן של משרד הביטחון, נפצע קל מהפיצוץ ושוחרר לאחר מכן לביתו. שני בני אדם נוספים נפצעו קשה וקל.

 

בדיקות שנערכו הערב בפיקוד הצפון העלו כי הנקודה שממנה בוצע ירי טיל הנ"ט המתקדם מסוג קורנט הייתה בשטח שהשליטה בו מתחלקת בין המורדים לצבא הסורי. הבדיקה העלתה עוד כי החוליה שביצעה את הירי זיהתה היטב את שני כלי הרכב הישראליים בתל-חזקה, מבעד לגדר החדשה באזור.

 

בצבא מעריכים עוד כי הפיגוע בגבול הסורי אירע בלי קשר להתפתחויות האחרונות ברצועת עזה או ביהודה ושומרון. בתחקיר המלא תתבצע בדיקה כיצד החוליה שביצעה את הירי לא זוהתה על ידי תצפיות צה"ל בגזרה. השטח שבו אירעה התקרית הוא מישורי וקל יותר לשליטה בתצפית לעומת המרחב ההררי והטרשי בצפון רמת הגולן, שנוצל היטב על ידי החוליה שביצעה את פיגוע המטען נגד כוח הצנחנים לפני כמה חודשים ליד מג'דל שמס.

לקח את בנו לעבודה. האב פהמי (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
לקח את בנו לעבודה. האב פהמי(צילום: מוחמד שינאווי)

חבריו של מוחמד הגיעו לנחם את בני המשפחה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
חבריו של מוחמד הגיעו לנחם את בני המשפחה(צילום: חסן שעלאן)

מאות הגיעו לסוכת האבלים (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
מאות הגיעו לסוכת האבלים(צילום: חסן שעלאן)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששוחח עם אביו של הנער, אמר הערב בהתייחסו לפיגוע כי "האויבים של מדינת ישראל לא בוחלים בישראל, הם לא בוחלים לתקוף אזרחים, להרוג ילדים, כפי שקרה הבוקר. הם לא מבחינים באזרחיה היהודים והלא-יהודים של ישראל. כעם הלב שלנו נקרע עם חטיפתו של כל נער ורציחתו של כל נער, ואני בטוח שאני מייצג את כולם כשאני שולח את תנחומיי".

 

בתוך כך, ביישוב עראבה פתחו סוכת אבלים ומאות בני אדם מהמגזר הערבי החלו לפקוד את המקום. גם חבריו של מוחמד באו לנחם את המשפחה האבלה. בראה קראקרה, קרובת משפחה של המנוח, אמרה: "כל ילדי הכיתה שלו עצובים ומנסים להבין איך זה קרה. זה ילד שתמיד היה צוחק ויודע טוב מאוד להיות בקשר וביחסים עם כל חבריו. נכון שהוא מת, אבל הוא יישאר בלבנו".

 

נהואנד נעאמנה, חברו לכיתה של מוחמד, אמר: "אתמול שיחקתי איתו כדורגל והיה לנו ממש כיף. הוא לא אמר לנו כלום על זה שהוא נוסע עם אבא שלו לטייל, אלא דיבר על מה שהוא רוצה לעשות בחופש הגדול. בסוף היום הוא אמר לנו 'תמסרו ד"ש לכל החבר'ה, נתראה בימים הקרובים'. המשפט הזה מאוד השפיע עליי, כאילו שהוא ידע שהוא לא יפגוש אותנו שוב".

 

האב פהמי שחזר: "ישבנו בתוך הרכב, הבן שלי אכל ושיחק ולידי היה מנהל העבודה. ישבנו ושתינו קפה ביחד, עלינו על האוטו וחיכינו עוד רבע שעה בשביל לנסוע ולמלא מים למכונה

שנמצאת במרחק 100 מטר. שמעתי בום בתוך האוטו, האוטו עוף, לא נשאר כלום באוטו. אני יצאתי מהחלון, לא יודע איך יצאתי, הכול היה דם. הבן בא לטייל ומת".

 

עד ראייה סיפר: "היה פיצוץ אדיר, אני מסתכל אחורה ורואה את האוטו נפגע מהפיצוץ. ישר ידעתי שזה טיל או משהו דומה. לפי מה שראיתי, לנער לא היה סיכוי. אבא מביא פעם ראשונה את הבן שלו לטייל, ולמעשה מביא אותו למוות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר alarab.net
מוחמד קראקרה
צילום: אתר alarab.net
מומלצים