שתף קטע נבחר

הצעת חוק: לאפשר פנייה למוקד 100 במסרון

שלושה חברי כנסת מיהדות התורה הגישו היום הצעת חוק, לפיה יהיה אפשר לפנות למוקד 100 של המשטרה לא רק בטלפון, אלא גם במסרון ובדואר אלקטרוני. "זה יקל במקרים דוגמת חטיפת הנערים"

אחרי המחדל של מוקד 100 במשטרה במהלך האירוע של חטיפת שלושת הנערים, מגיעה הצעת חוק כדי לעזור למי שנקלע לאירוע דומה. שלושה חברי כנסת מיהדות התורה - אורי מקלב, משה גפני ויעקב אשר - מבקשים להנגיש את שירותי המוקדים, בהם משטרת ישראל, ולחייב אותם לקבל פניות גם באמצעות מסרונים או דואר אלקטרוני. "הצעת החוק תקל על מקרים דוגמת אירוע חטיפת הנערים. הם התקשרו למוקד המשטרה אך התקשו להבהיר את הסיטואציה שבה הם נמצאים", מסבירים מציעי החוק.

 

 

שלושת החטופים. שליחת מסרון הייתה מסבירה את האירוע באופן ברור יותר ()
שלושת החטופים. שליחת מסרון הייתה מסבירה את האירוע באופן ברור יותר
 

הצעת החוק שהונחה היום (א') על שולחן הכנסת, נולדה לאחר שהתברר כי שעות ארוכות חלפו מאז שמשטרת ישראל העבירה את המידע אודות החטופים, שאחד מהם התקשר למוקד ונשמע אומר: ״נחטפנו״. לדברי שלושת חברי הכנסת, אם היה ניתן לפנות למוקד גם באמצעות מסרון, ייתכן והמצב היה שונה.

 

מוקד 100. ההצעה יכולה לעזור גם לבעלי מוגבלויות כמו חרשים  (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
מוקד 100. ההצעה יכולה לעזור גם לבעלי מוגבלויות כמו חרשים (צילום: צביקה טישלר)

"במהלך החטיפה הנערים יצרו קשר עם משטרת ישראל, אך ככל הנראה בשל מצוקתם והמצב שבו נמצאו הם לא יכלו להבהיר בצורה ברורה את הסיטואציה שאליה נקלעו. לכן גם לא הייתה להם אפשרות

לקבל הנחיות כיצד עליהם לפעול. לאור מקרי מצוקה נוספים, כגון אדם שמסתתר בזמן אירוע אלים במקום שבו אין לו אפשרות לשוחח עם מוקד המשטרה, מוצע לחייב את משטרת ישראל לאפשר פנייה אליה באמצעות מסרון או בדואר האלקטרוני", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

 

עוד נכתב בהצעת החוק: "מוקד שכזה יכול גם לסייע לכבדי שמיעה שמתקשרים למשטרה, למגן דוד אדום ולמכבי אש, ומתקשים מאוד למסור אינפורמציה באופן יעיל, עקב מגבלותם. רמת הקושי משתנה בהתאם לרמת המגבלה ממנה הם סובלים, והיא נעה מסרבול בשיחה ועיכוב בהעברת המידע הדרוש למוקדן, ועד חוסר יכולת לתקשר באופן יעיל במקרים של חירשות מוחלטת".

 

חברי הכנסת שהגישו את ההצעה אומרים ש"היא באה לפתור בעיה זו באמצעות הנגשת מנגנוני פנייה חלופיים למוקדי החירום. ההצעה מחייבת את מוקדי החירום להתאים עצמם כך שיוכלו לקבל פניות באמצעים נוספים, כך שגם כבדי שמיעה וחרשים יוכלו לפנות למוקדי החירום ולתאר את הפרטים הנדרשים לצורך העזרה שלה הם נזקקים", מסבירים מציעי החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים