שתף קטע נבחר

סוריה תגיב על תקיפת צה"ל

כמו בעבר, גם הפעם יעשו קבוצות חמושות שמארגן חיזבאללה את העבודה עבור אסד והן יהיו אלה שיגיבו ברמת הגולן. אותן מיליציות - לא צבא סוריה וגם לא אל-קאעידה - הן שביצעו את הפיגוע שבו נהרג הנער מוחמד קראקרה

בהסתמך על ניסיון העבר ועל הערכות אחרות, סוריה תגיב על התקיפה הלילה (בין ראשון לשני), אולם תעשה את זה באמצעות "שליחים" ולא ישירות על ידי צבאה. בעבר התגובה על תקיפות צה"ל התבצעה בידי קבוצות חמושות שמארגן חיזבאללה - חלקן דרוזיות ואחרות פלסטיניות - ופועלות בחסות צבא המשטר של בשאר אסד, אם כי לא ישירות בפקודתו. אחת מהן ירתה לפני כמה חודשים רקטות אל מוצב בחרמון, וסביר להניח שתגובת הנקם הפעם תהיה אף היא באזור רמת הגולן, מה שמחייב את צה"ל להיערך ולהכפיל את אמצעי המודיעין.

 

לפי כל הסימנים, הפיגוע שבו נהרג מוחמד קראקרה (13) בוצע אתמול על ידי אחת הקבוצות החמושות או המיליציות הפועלות בחסות ובסיוע אסד, והוא התנהל מתוך שטח שנתון בחלקו לחסותו של הצבא הסורי ובחלקו למורדים. העובדה שירי טיל שעשה מסלול ארוך של יותר משבעה קילומטרים לא נצפה על ידי צה"ל מחייבת בדיקה, משום שטיל כזה נע לעבר המטרה עם להבה ברורה וגדולה בזנבו שמאפשרת מעקב אחריו. 

 

מה בדיוק פגע במכלית ובטנדר שנפגעו והרג את הנער ופצע את אביו ועוד שני עובדי קבלן? עדיין לא ברור באופן חד-משמעי. לפי גודל החור בגדר, מיקומו וצורתו נופל החשד העיקרי על הדגם

החדש של הטיל הרוסי נגד טנקים מסוג קורנט EM. לטיל הזה כמה סוגים של ראשי קרב שמתאימים לפגיעה במטרה כמו משאיות שנמצאות מאחורי גדר עבה.

 

הדגם עם הראש הנפיץ, שעוצמתו כשבעה קילוגרם TNT, מסוגל להגיע לטווח של עשרה קילומטר, והוא, כמו כל הטילים מהסוג הזה, מוכוון על ידי מערכת לייזר. היתרון הגדול של הטיל הזה, שעושה אותו לחשוד העיקרי במקרה שלפנינו, הוא מערכת עקיבה אוטומטית שאינה מצריכה הכוונה על ידי הכוון, אלא עובדת על כך שהטיל "רץ" בעצמו לעבר המטרה ופוגע בה בדיוק רב.

קורבן הפיגוע מוחמד קראקרה (צילום: אתר alarab.net) (צילום: אתר alarab.net)
קורבן הפיגוע מוחמד קראקרה(צילום: אתר alarab.net)

הטיל הקודם מסוג קורנט שחיזבאללה נהג לירות אל מוצבי צה"ל וצד"ל בלבנון עד שנת 2000. הטיל ההוא, שנע במהירות גבוהה מאוד, הפיל אבדות רבות בקרב כוחותינו והוא גם מסוגל לפעור את החור בגדר המערכת הקיימת היום ברמת הגולן, שהיא למעשה קיר של סורגי פלדה עבה למדי.

 

האמצעי שהופעל מעיד על קשר כלשהו לצבא הסורי, שמקבל אספקה של טילי קורנט חדישים מרוסיה וגם ידוע שהעביר אותם לחיזבאללה. כך היה לפחות ביחס לטילי קורנט מהסוג הישן, ואין שום סיבה שזה לא קורה עם טילי קורנט מהסוג החדש.

 

אבל מה שחשוב באמת הוא שהפיגוע אתמול (יום א'), כמו ירי הרקטות לעבר מוצב החרמון ומקרים נוספים, מעידים על כך שבגולן מסתובבות קבוצות חמושות עצמאיות לא רק של מורדים, אלא גם של מיליציות הנאמנות למשטר, שחיזבאללה עומד מאחורי כמה מהן ומארגן אותם ובחלקם יש שיתוף פעולה עם פלסטינים מארגונו של אחמד ג'יבריל, שגם הוא עדיין פעיל ברמת הגולן ובסוריה.

 

המיליציות האלה, כמו "הצבא להגנת המולדת", פועלים לצד ה"שביחה" הידועה לשמצה של מפלגת הבעת', אולם הן אינן מקבלות פקודות מאיש ולהן יש עניין גדול לגרום לישראל לחשוב שהמורדים הם שיורים עליה ולגרום לישראל לפעול נגד קבוצות המורדים.

 

עובדה זו אולי מסבירה מדוע הפיגוע בוצע דווקא ליד מוצב של אחת מקבוצות המורדים במשטר. כנראה מישהו מעוניין שישראל תאשים את המורדים וצה"ל יפעל נגדם. הגבול בגולן - שהיה פעם שקט מאוד מפני שהמשטר הסורי ידע לאכוף את מרותו - הוא כיום מקור לצרות, דווקא משום שהמשטר הסורי אינו יודע לאכוף את מרותו על בעלי בריתו הפועלים בשמו ונלחמים בקבוצות המורדים הסוניות החמושות, שפועלות ברמת הגולן.

האצבע המאשימה מופנית למשטר הסורי. זירת הפיגוע (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
האצבע המאשימה מופנית למשטר הסורי. זירת הפיגוע(צילום: אביהו שפירא)

נכון שגורמים איסלאמיסטיים קיצוניים, כולל אפילו אנשי אל-קאעידה, התחילו כבר להתקרב לאזור הגבול בין ישראל לסוריה בגולן, אבל הם עדיין ממוקדים כעת במלחמה במשטר הסורי ובמאמצים לאחד את סוריה ועיראק לחליפות איסלאמית אחת גדולה. הם אינם מעוניינים כעת בעימות איתנו. הקבוצות האיסלאמיות המתונות ו"צבא סוריה החופשי", החילוני שבין קבוצות המורדים במשטר, נהנים מסיוע הומניטרי ישראלי, ובהחלט לא סביר שהם ינסו לפגע.

 

כך שהאצבע המאשימה של ישראל מצביעה כאמור כעת לכיוון המשטר הסורי וצבאו, המחזיק בשרוול צר בגולן שהחלק המערבי שלו הוא בקוניטרה והחלק המזרחי שלו בכביש המוליך לדמשק. לא מפני שהצבא הסורי ביצע אלא מפני שהקבוצות הפועלות בסיוע לאותו משטר הן כנראה אלה שביצעו את הפיגוע אתמול בחסות הצבא הסורי שהוא גם פורמלית הריבון בשטח.

 

לא רוצים להיגרר למלחמה 

מסובך? אכן כן. אבל כשבצה"ל ובירושלים שוקלים תגובת הרתעה חייבים לעשות אותה מכוונת היטב ומידתית, כדי שהמסר יועבר אך לא תהיה התלקחות רבתי בשטח. לישראל יש עניין עכשיו שלא להביא להתלקחות בשלוש חזיתות, שעלולה להתפתח אפילו למלחמה.

 

המטרה היא להתרכז במבצע להשבת שלושת הנערים החטופים, שיעבור כנראה בימים הקרובים יותר ויותר לפעילות מודיעינית חשאית. המבצע הצבאי הגדול מיצה את עצמו, ובצה"ל אומרים שגם הפעולה לפגיעה אנושה בתשתיות האזרחיות של חמאס כבר הביאה את התוצאות החשובות ביותר וכי אין טעם לפעול נגד מטרות שוליות בתקופה הנוכחית ולהסתכן בהתלקחות רבתי גם ביהודה ושומרון וגם בעזה. כך שהמגמה כעת היא להרגיע את השטח מבלי לוותר על החטופים ותוך יצירת הרתעה בת-קיימא.

פורסם לראשונה 22/06/2014 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
זירת הפיגוע בגולן
צילום: אביהו שפירא
מומלצים