שתף קטע נבחר

דיווח: 10 חיילים סורים נהרגו בתקיפת צה"ל

בדמשק עדיין שותקים, אבל ארגון זכויות אדם סורי מפרסם כי לפחות עשרה חיילים נהרגו במתקפת חיל האוויר בתגובה לירי טיל הנ"ט שהביא למותו של הנער מוחמד קראקרה בגבול ישראל-סוריה. צה"ל תקף שני מוצבים של מפקדת חטיבה 90 ועמדות תותחים שהושמדו - כך נראו היעדים בתמונות לוויין

המטרה - חטיבה 90 של צבא סוריה: ארגון זכויות אדם סורי מדווח כי לפחות עשרה חיילים בצבא אסד נהרגו הלילה (יום ב') במתקפה של צה"ל בתגובה לירי טיל הנ"ט שהביא אתמול למותו של הנער מוחמד קראקרה ברמת הגולן. מטוסי חיל האוויר שיגרו פצצות לעבר מטרות של הצבא הסורי בחלקו הסורי של רמת הגולן. בנוסף נורו טילי תמוז לעבר המטרות. את הדיווח על ההרוגים פרסם מנהל מרכז המעקב הסורי אחר זכויות האדם, ראמי עבדורחמן, שמקום מושבו בלונדון. את המידע אוסף הארגון באמצעות רשת פעילים בסוריה.

יעדי התקיפה בסוריה, לפי הפרסומים  (צילום: רונן סולומון - מודיעין חדשותי) (צילום: רונן סולומון - מודיעין חדשותי)
יעדי התקיפה בסוריה, לפי הפרסומים (צילום: רונן סולומון - מודיעין חדשותי)
 

גורמי אופוזיציה סורים טענו אתמול כי הותקפו שלוש פלוגות ומפקדת חטיבה 90 של הצבא הסורי ששוכנת באזור אל-כום בקוניטרה. עבודרחמן דיווח על שני טנקים שנהרסו, שתי סוללות ארטילריה ומפקדות של הבריגדה ה-90 של סוריה.

 

עדי ראייה סיפרו כי היה ניתן לראות עשן ולהבות מיתמרים מהאזור המדובר בשעות הלילה. גורם צבאי בכיר ציין כי השטח שממנו נורה טיל הנ"ט נמצא במרכז החיכוך בין הצבא למורדים. גורם צבאי בכיר הבהיר הבוקר כי לצה"ל "אין כוונה להסלים את המצב בצפון וריכוז המאמץ הוא ביהודה ושומרון".

 

תמונות לווין שאיתר רונן סולומון מראות את המטרות שהותקפו על ידי צה"ל. בתמונות ניתן לראות את מפקדות החטיבה וסוללות ארטילריה, שנמצאו במרחק מהקו הקדמי וייתכן שמאחת מהן שוגר הטיל הסורי.

 

לוחמי צה"ל בגבול סוריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לוחמי צה"ל בגבול סוריה(צילום: EPA)

כמה שעות לאחר תקיפות צה"ל בגולן הסורי, המשטר בדמשק עדיין לא הגיב באופן רשמי לדיווחים, אך ייתכן שזה יקרה בשעות הקרובות. בעיתון הסורי "אל-ווטן", המזוהה עם משטר אסד, התייחסו בלילה לדיווחים על תקיפות חיל האוויר ודאגו לציין כי טרם התקבל אישור רשמי. עם זאת, העיתון כבר שרטט בראייתו את היעד של אותה תקיפה: "אם הדיווחים יתבררו כנכונים, מדובר בתגובה על מותו של הנער הישראלי ברמת הגולן ובניסיון לסייע לטרוריסטים שנמצאים באזור להתקרב לחטיבה 90", נכתב בעיתון.

 

מפקדת חטיבה 90, האמונה על הפעילות בקוניטרה, הייתה גם היעד לתקיפה הקודמת של צה"ל בחודש מרס, בתגובה לתקרית שבה התפוצץ מטען רב עוצמה סמוך למג'דל שמס שכתוצאה ממנה נפצעו ארבעה חיילים, בהם אחד קשה.

 

במקום היו בעבר שתי חטיבות - חטיבה 90 שנשארה וחטיבה 60 שהתפרקה בלחץ לוחמי המורדים וחייליה ברחו. המורדים שולטים באותו שטח שישבה בו פעם חטיבה 60 בדרום הגולן הצמוד לגבול עם ישראל. חטיבה 90 עדיין מתפקדת כיחידה צבאית, אף שחלקים משטחה נתפסו על ידי כוחות המורדים.

 

צבא סוריה ממשיך את לחימתו נגד המורדים. גורמי צבא סוריים אמרו לסוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" כי 40 מורדים נהרגו ביממה האחרונה במתקפות נגד מוקדי ריכוז של המורדים, בכפר אופאנייה שבפרבר הצפוני של קוניטרה לא הרחק מהגבול עם ישראל.

 

לטענת הצבא הסורי, המורדים שנהרגו מחזיקים באזרחויות זרות מקטאר, ירדן וסעודיה. ביממה האחרונה דיווחו גורמי אופוזיציה על פעילות אינטנסיבית של הצבא הסורי באותו הכפר.

 

במקביל לאירועים אתמול, נפגש סגן שר החוץ הסורי פייסל אל-מקדאד עם סגן מזכ"ל האו"ם האמון על כוחות שמירת השלום בדמשק, ואמר לו כי סוריה תעמוד בכל המחויבויות שלה בהתאם להסכם הפרדת הכוחות שנחתם בשנת 1974 לאחר מלחמת יום הכיפורים.

 

אל-מקדאד ביקש מעמיתו לפנות למועצת הביטחון בבקשה שתנקוט צעדים מיידיים נגד ישראל והמדינות התומכות במורדים. סגן שר החוץ הסורי שיבח את הדו"ח האחרון של מזכ"ל האו"ם בעניין כוח אונדו"ף בגולן, שלדבריו הצביע על הקשר הישיר בין ישראל לכנופיות הטרור, דבר המהווה הפרה של הסכם הפרדת הכוחות.

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקיפה בסוריה. צילום שפורסם בטוויטר
מומלצים