שתף קטע נבחר

סוריה השלימה את פינוי הנשק הכימי המוצהר

חרף התלונות על עיכובים והמשך הדיווחים על תקיפות בגז, הודיע הארגון לאי הפצת נשק כימי כי משטרו של בשאר אסד העביר את אחרון המאגרים שידוע עליהם - שבוע לפני המועד האחרון להשמדתם. עוד נשק נשאר בסתר?

סוריה נקייה מנשק כימי, לפחות רשמית. הארגון שמפקח על השמדת הנשק הכימי של המשטר בסוריה הודיע היום (ב') כי דמשק מסרה לידיו את אחרון המאגרים. לפי נתונים רשמיים, סוריה צברה במרוצת השנים 1,300 טונות של נשק כימי - והיום הועמסו על ספינות בנמל לטקייה 104 הטונות האחרונות.

 

עוד בערוץ החדשות:

בגדד מחכה לאל-קאעידה - ומתה מפחד

שנה בכלא לאיראני ששאל: בשביל מה גרעין?

ספינה דנית מוציאה משלוח קודם מנמל לטקייה (צילום: AFP PHOTO/ROYAL DANISH NAVY) (צילום: AFP PHOTO/ROYAL DANISH NAVY)
ספינה דנית מוציאה משלוח קודם מנמל לטקייה(צילום: AFP PHOTO/ROYAL DANISH NAVY)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

ראש הארגון אחמט אוזומצ'ו מסר במסיבת עיתונאים כי המשלוח האחרון הכיל גז חרדל וחומרים ליצירת גז העצבים סארין. יחד עם זאת, הוא הודה כי לא מן הנמנע שבסוריה נותרו מאגרים שעליהם לא הצהירה מראש. "אני לא יכול להבטיח שלסוריה אין יותר נשק כימי מכל סוג שהוא", הוא הצהיר אך הדגיש כי באותה המידה ניתן לחשוד גם בדיווחים של מדינות אחרות שעמן עובד הארגון.

 

אוזומצ'ו ציין עוד כי הכמות שעליה הצהיר המשטר דומה להערכות של מומחים עצמאיים וכי שיתוף הפעולה שלו היה "משביע רצון". ממשלת סוריה הסכימה בסתיו שעבר להיפטר מכלל מאגרי הנשק הכימי שברשותה, בתגובה לאיומיה של ארצות הברית להורות על פעולה צבאית בשטחה. עם זאת, בתהליך החמיצה סוריה כמה מועדים להסרת מאגר הנשק ולא הרסה עשרות מתקנים שנכללו בהסכם השמדת הנשק הכימי במדינה.

 

עוד בחודש שעבר הביע הארגון לאי הפצת נשק כימי חשש כי סוריה לא תעמוד במועד הסופי שנקבע ב-30 ביוני, משום שעימותים בין כוחות המשטר למורדים חוסמים את הדרכים במדינה. את עבודתו ליוו גם תלונות של גורמים מערביים, שטענו כי סוריה מסתירה מאגרי נשק כימי. בין היתר, באפריל צוטט דיפלומט מערבי ברשת "אל-ג'זירה", שהצהיר כי מודיעין מבריטניה, מצרפת ומארצות הברית מוכיח כי המשטר לא הצהיר על כמה מאגרים, שמהווים חלק "משמעותי" של תוכנית הנשק הכימי של סוריה.

 

במקביל, התקבלו דיווחים כי כוחותיו של אסד ממשיכים בשימוש בנשק כימי נגד אזרחים. בדיווח האחרון מפני גורמי אופוזיציה סורים, צוין כי אנשי המשטר השתמשו אתמול לפנות בוקר בגז כלור בתקיפה בכפר זיתא שבפרברי העיר חמה. על פי טענות המורדים במדינה, מדובר באזור שבחודשים האחרונים הפך למוקד שימוש בנשק כימי. לא נמסרו פרטים על נפגעים בתקיפה המדוברת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פקחים בודקים שימוש בנשק כימי
צילום: רויטרס
מומלצים