שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

ח"כים בימין: לא לשחרר יותר מחבלים

היום הותר לפרסום כי מחבל ששוחרר בעסקת שליט מואשם בפיגוע שאירע בערב פסח. שקד: "הציבור רואה את מי שאפשר להציל, אבל לא את מי שיירצח"

כשנתיים ושמונה חודשים לאחר שחרור גלעד שליט תמורת 1,027 אסירים ועצירים ביטחוניים מציינים בישראל את הקורבן הישיר הראשון של אותה עסקה. היום (ב') הותר לפרסום כי זיאד עווד, ששוחרר בעסקה, נעצר ומואשם ברצח ניצב-משנה ברוך מזרחי ז"ל בחודש אפריל האחרון צפונית לחברון. בתגובה, בליכוד, בישראל ביתנו ובבית היהודי קראו שלא לבצע יותר עסקאות מסוג זה.

 

תגובות למעצר

נועם שליט: לא נחנו קבענו מי ישוחרר

האלמנה: "עונש מוות למחבלים"

 

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) אמרה במשדר מיוחד באולפן ynet כי "העסקאות האלה מובילות לנרצחים נוספים. הציבור רואה את מי שאפשר להציל, אבל הוא לא רואה את מי שיירצח אחר כך וזה התפקיד של הממשלה. כל עוד סיעת הבית היהודי בממשלה היא לא תשחרר יותר רוצחים".

 

 

יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין מהליכוד אמר כי "לכידת הרוצח ששוחרר בעסקת שליט מציבה תמרור אזהרה בפני כל שחרור עתידי. האחריות לרצח רובצת על החברה הפלסטינית כולה, שמגבה את הרוצחים והופכת אותם לגיבורים. ישראל חייבת לשנות את המשוואה מול ארגוני הטרור, כך שרציחות וחטיפות יעלו במחיר כואב שישלם הציבור הפלסטיני כולו".

הנאשם ברצח, זיאד עווד   ()
הנאשם ברצח, זיאד עווד
 

יו"ר ישראל ביתנו שר החוץ אביגדור ליברמן אמר ל-ynet: "למרות שהצבעתי נגד שחרור מחבלים בעסקת שליט, קיוויתי שלא נגיע ליום הזה שבו ניווכח שוב שטרוריסטים משוחררים שבים לרצוח".

 

ליברמן הוסיף: "למדנו שכל שחרור של מחבלים רוצחים לא רק מעודד רוצחים חדשים, אלא מחזיר לטרור את אלו ששוחררו כשהם 'מבטיחים' לוותר על הטרור. טרוריסטים נשארים טרוריסטים, רוצחים נשארים רוצחים ועסקאות עם מחבלים מביאות עוד דם ורצח ו'צורך' בעסקאות חדשות".

 

בשיחה עם ynet הגיב נועם שליט לראשונה לכך שמשוחרר מעסקת האסירים מואשם ברצח: "לא אנחנו הרכבנו את רשימת האסירים המשוחררים. אנחנו לא דרשנו שחרור של אסירים כאלה ואחרים".

 

ברוך מזרחי, אלמנתו הדס וחמשת ילדיהם  ()
ברוך מזרחי, אלמנתו הדס וחמשת ילדיהם

עווד בן ה-42, תושב הכפר אידנא, נעצר בתחילת החודש שעבר באזור הכפר הגדול, על ידי אנשי השב"כ בסיוע משטרת מחוז ש"י, כוחות ימ"מ וצה"ל. יחד עמו נעצר בנו עז א-דין (18) שסייע לו להימלט ולהסתתר לאחר הפיגוע ואף לקח חלק בתכנון. השניים הם אנשי חמאס והוגש נגדם כתב אישום בגין רצח ועבירות של ניסיון לרצח. כמה ישראלים נפצעו בירי המחבל לעבר שבעה כלי רכב בכביש 35 סמוך למחסום תרקומיא. הירי היה ככל הנראה מטווח של מטר וחצי.

 

כוח צה"ל הגיע לבית משפחת המחבל באידנא ומסר צו הריסה שימומש תוך יממה. גורם בכיר בצה"ל אמר: "הרצח בוצע בצורה מקצועית והמחבל נמלט באופנוע לביתו בכפר". מה שהוביל לפענוח היו אמצעי DNA וזיהוי פלילי של קליעים. בשב"כ ובצה"ל מחפשים מעורבים נוספים בפיגוע.

 

בחקירות הנאשמים עלה כי האב רכב על אופנוע והשיג רובה קלצ'ניקוב או קנה אותו מדודו לטובת ביצוע הפיגוע. שבוע לפני כן הוא הגיע למקום הפיגוע לשם איסוף מידע ותצפית לקראת מימושו. לאחר הפיגוע התבטא עווד בפני בנו עז א-דין שהמניע לביצוע הפיגוע הוא דתי וכי "על פי דת האיסלאם, כל מי שהורג יהודי מגיע לגן עדן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי
ח"כ איילת שקד
צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי
צילום: יוגב אטיאס וחגי דקל
ח"כ יריב לוין
צילום: יוגב אטיאס וחגי דקל
מומלצים