שתף קטע נבחר

מאות הפגינו במפרץ חיפה: תנו לנשום בשקט

כ-300 מפגינים מחו במפרץ חיפה נגד זיהום האוויר המתמשך, וכמה מהם עוכבו לחקירה. אחד המפגינים השווה את השריפה לחטיפה בגוש עציון והזהיר מאסון גדול יותר: "אנחנו לא מדברים פה על 3 בני אדם אלא על 5,000 הרוגים". תושבת חיפה סיפרה: "אנשים סביבנו חולים בסרטן, תינוקות חולים בדרכי הנשימה והכל בגלל הג'ונגל במפרץ"

קרוב ל-300 איש הפגינו אחר הצהריים (ב') במפרץ חיפה במחאה על זיהום האוויר המתמשך באזור, בעקבות שריפת ענק שהשתוללה במשך קרוב ל-10 ימים באתר פסולת במפרץ – במקביל לתקלה במתקן האתילן בבתי הזיקוק, שגרמה להתפרצות להבה גבוהה בלפיד המבעיר גזים במפעל. המפגינים מחו על הכוונה להרחיב את בתי הזיקוק, להקים נמל נוסף במפרץ חיפה ולהגדיל את שטח הנמל הקיים ובעיקר דרשו לנשום אוויר נקי.

 

 

צפו בווידאו: מאות הפגינו במפרץ, המשטרה עיכבה לחקירה 

 

המפגינים קראו קריאות כמו "יותר בז"ן יותר סרטן", "רוצים לנשום אוויר נקי" ועוד. הם נשאו שלטים בגנות הטייקונים המחזיקים מפעלים באזור. במהלך ההפגנה – סמוך למרכז הקניות לב המפרץ - חצו המפגינים את הכביש באיטיות מספר פעמים ו-5 מהם עוכבו לחקירה בחשד להפרת הסדר.

 

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

"הכל בגלל משחק של כסף"

ליהי וודותן, מרמות רמז בחיפה, הגיעו עם בנם התינוק מעיין. "אנחנו כאן, אחרי הרבה שנים שאנחנו גרים בחיפה - וסובלים מזיהום בלתי רגיל. יש בעיר תחלואה גבוהה. אנשים מסביבנו חולים בסרטן, תינוקות חולים במחלות בדרכי הנשימה – וזה הכל בגלל הג'ונגל במפרץ. לא מגיע לנו לחיות ככה. התקנות לא נאכפות, יש תקלות כל שני וחמישי, ועל רקע כל זה רוצים להרחיב את בתי הזיקוק פי שלושה", סיפרה ליהי. "אני לומדת בטכניון, סבלנו בימים האחרונים מהשריפה שהשתוללה פה. זה חלק משרשרת של תקלות ואין דין ואין דיין".

 

מפגין נוסף, רון, טען שמה שקורה במפרץ מקביל לאירוע החטיפה של שלושת הנערים בגוש עציון. "כל הזמן נסעו שם בטרמפים ואמרו 'תהיה פה חטיפה', והופ הייתה חטיפה. פה, שנים כבר מדברים שיהיה אסון סביבתי. יש סכנות חמורות מהחומרים הכימיים - במקרה של שריפה, טיל של חיזבאללה ודליפות, ויום אחד זה יקרה. אנחנו לא מדברים פה על שלושה בני אדם אלא על 3,000, 4000 או 5,000 הרוגים, והכל בגלל משחק של כסף".

 


 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

  

"להפר את נסיונות ההשתקה"

את ההפגנה יזמו ארגונים חברתיים וארגונים ירוקים בחיפה ובצפון. ליאורה אמיתי, מנהלת "הקואליציה לבריאות הציבור", ארגון הגג של הארגונים הסביבתיים בצפון, אמרה כי הגיע הזמן להפסיק את ה"שקט התעשייתי". לדבריה, "שקט תעשייתי זו המצאה ישראלית וזה שקט רע. צריך לנפץ אותו. בעיקר במפרץ חיפה. הציבור מרגיש שלא סופרים אותנו. יש מגמה של השתקה, מכיוון משרדי הממשלה, מעיריית חיפה, שמנסים להשקיט את מה שקורה כאן".


 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)
 

 

לדבריה, בעקבות פעילות ועדת המשנה של ועדת הפנים בכנסת, שחוקרת בתקופה האחרונה את הנעשה במפרץ, פורסמו דוחות של המשרד להגנת הסביבה עם רשימת החומרים הנפלטים מהמפעלים והכמויות השנתיות: "הדו"ח מוכיח שמדובר במפעלים המזהמים במדינה. אנחנו נושמים פה פי כמה יותר חומרים מסרטנים מאשר בכל הארץ. ולא רק מסרטנים – גם חומרים שפוגעים במערכת העצבים, הרבייה, בכליות. למה אנחנו צריכים להמשיך לתת לדברים האלה להימשך? צריכים להפר את השקט הזה, והמחאה רק בתחילתה".

 

איגוד ערים חיפה: למנוע בהלה מיותרת

באיגוד ערים להגנת הסביבה במפרץ חיפה קראו היום לציבור "להתייחס לנתונים ולמנוע זריעת בהלה מיותרת". לדברי ראשי האיגוד, השריפה שהתרחשה בסמוך למט"ש נבעה מהתלקחות של מצבור אשפה. ללא כל קשר לתעשייה במפרץ חיפה. "מלבד עליות שנמדדו בתחנות ניטור מסוימות בריכוזי בנזן וחלקיקים נשימים עדינים (Pm10), שלא חרגו מהתקנים כחוק ושבו לרמתם הנמוכה, לא נרשמה עליה או חריגה במזהמים אחרים המנוטרים על ידי האיגוד", נמסר.

 

בנוגע ללהבה הגבוהה בלפיד, אומרים באיגוד כי "מדובר בנוהל שפעל היטב, לפיו כאשר ישנם עודפים של גז האתילן על המפעל להובילם לשריפה מבוקרת בלפיד ולא לשחררם לאוויר. הדרישה הינה בהתאם לדירקטיבה האירופית ותקנות המשרד להגנת הסביבה האמריקני וכך נדרש מהמפעלים בארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
ההפגנה במפרץ
צילום: מוחמד שינאווי
צילום: מוחמד שינאווי
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים