שתף קטע נבחר

משעל: מברך את החוטפים, אין לנו מידע

בפעם הראשונה מאז החטיפה, התייחס ראש הלשכה המדינית של חמאס לנושא ואמר כי אין בידי חמאס מידע באשר לגורל שלושת החטופים. משעל הוסיף כי צריך לעשות מעשה כדי לשחרר את האסירים הפלסטינים והאשים את נתניהו באחריות למצב. איסמעיל הנייה: "האינתיפאדה בגדה החלה"

לראשונה מאז חטיפת שלושת הנערים לפני 11 ימים, התייחס אמש (יום ב') ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל לחטיפה. משעל אמר כי אין בידי חמאס מידע באשר לגורל שלושת הנערים הישראלים החטופים. הוא לא אישר שחמאס עומד מאחורי החטיפה, והוסיף: "אם יהיה אישור לכך שפלג פלסטיני ביצע את החטיפה - צריך יהיה למחוא לו כפיים ולהסיר את הכובע לכבודו".

 

11 ימים לחטיפה - כתבות אחרונות:

השר סער: "להגביר את הלחץ על חמאס"

דיסקין: "לא לשחרר אסירים תחת לחץ"

ח"כים בימין: לא לשחרר יותר מחבלים

 

בראיון לרשת אל-ג'זירה אמר משעל כי הוא "מברך את ידיהם של מי שחטף אותם, משום שצריך לשחרר את האסירים הפלסטינים מהכלא הישראלי". הוא דחה את הטענות שנשמעו בקרב פלסטינים לפיהן הפיגוע הוא המצאה ישראלית: "אין לאף בכיר בישראל אינטרס לשחק בעצבים של הישראלים ולפרוט על המיתרים של הביטחון הישראלי", אמר ראש הלשכה המדינית של חמאס.

 

 

משעל הסביר שחמאס מורכבת מזרוע צבאית ומזרוע מדינית, וציין כי הוא שייך לזרוע המדינית הפוליטית, וככזה הוא אינו יכול לתת הוראות לזרוע הצבאית לבצע פעולות. "פעולות הזרוע הצבאית אינן דורשות הוראות מההנהגה המדינית של חמאס, כי הם יודעים היטב את מדיניות חמאס ומחויבים לגישה הפוליטית של התנועה".

 

ראש הלשכה המדינית של חמאס התייחס לטענות בישראל, לפיהן הוא זה שנתן אור ירוק לפיגוע בנאום משודר בטלוויזיה חודש לפני החטיפה. הוא אמר כי "הזרוע הצבאית של חמאס יודעת את האחריות שלה והיא אינה ממתינה לקודים מאיתנו דרך מסכי הטלוויזיה. העם הפלסטיני חי תחת כיבוש. כל מה שאנו רוצים והעדיפות העליונה שלנו היא לשחרר את אדמתנו", הוא אמר. "ישראל תשלם את מחיר הכיבוש שלה את האדמות הפלסטיניות. מעשי נתניהו גרמו לזעם ולכן הוא האחראי על היעלמות הישראלים".

 

משעל התייחס להצהרות הפלסטיניות בימים האחרונים על כך שהפיוס הפנים-פלסטיני בסכנה בעקבות החטיפה, ואמר: "המלחמה שלנו היא לא עם תנועת פתח אלא עם ישראל, ואני מדבר איתם בשפת ההיגיון. חמאס ופתח וכל הפלגים הפלסטיניים מסכימים על הזכות להתנגד לכיבוש הישראלי". הוא הקריא במהלך הראיון חלק מסעיפי הסכם הפיוס, וניסה להוכיח באמצעותם כי הצדדים הסכימו על התנגדות לישראל - ללא הסבר אם מדובר בהתנגדות עממית או חמושה - ובנוגע לסעיפים אחרים בכדי לחזק את טענותיו. למרות אמירותיו המפויסות כלפי פתח, משעל לא היסס לתקוף את התיאום הביטחוני בין הרשות הפלסטינית לישראל. "התיאום הביטחוני עם ישראל הוא פשע", הוא אמר.

 

מוקדם יותר ציטטה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" את ראש ממשלת חמאס לשעבר ברצועת עזה, איסמעיל הנייה, שאמר כי "האינתיפאדה בגדה המערבית החלה והאיומים של ישראל לא מפחידים את הפלסטינים". לדבריו, "האויב לא יכול לעצור את ההסלמה של ההתנגדות".

 

"המבצע בכל הנוגע לחמאס מיצה עצמו"

קצין בכיר בפיקוד מרכז אמר ל-ynet בנוגע לפעולות החיילים במסגרת מבצע "שובו אחים": "אנו נמצאים עמוק בתוך מרחב הלגיטימציה של הציבור הפלסטיני בפעולות שלנו". לדברי הקצין, "הציבור הפלסטיני מבין שהחטיפה הייתה חריגה ותגובתנו הייתה צפויה. הם מבינים שאנחנו לא פועלים נגדם אלא נגד חמאס. הציבור הפלסטיני מבין שנחצה קו אדום". הגורם הצבאי אמר עוד כי "המשך המבצע בכל הנוגע לפגיעה בתשתיות חמאס ביהודה ושומרון כבר מיצה את עצמו ללא קשר למבצע המודיעיני לאיתור החטופים, אך זה יימשך ככל שיידרש".

 

 

 

הקצין הבכיר התייחס גם לכמות הנפגעים הפלסטינים וההתנגדות ברחוב הפלסטיני במבצע "שובו אחים" להשבת שלושת הנערים החטופים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל שנכנס אתמול ליומו ה-11. "הלוואי שכל צבא בעולם יביא 5,000 חיילים לעבוד בתוך כפרים מול התנגדות שנתקלנו בה והתוצאות יהיו ארבעה הרוגים פלסטינים כששלושה מהמקרים היו מוצדקים", טען הקצין.


פורסם לראשונה 23/06/2014 21:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים