שתף קטע נבחר

אל-קאעידה בגבול: "ירדן מתואמת עם ישראל"

הארגון הקיצוני "דאעש" מתקדם גם מערבה, כבש את בית הזיקוק הגדול בעיראק והשתלט זמנית על מעבר הגבול בין עיראק לירדן. גורם ירדני: "אתם ואנחנו על הכוונת שלהם"

ככל שגוברות ההצלחות של ארגון "דאעש" האיסלאמי בעיראק, ועל רקע פעילותו במערב המדינה על גבול ירדן, מעמיק שיתוף פעולה בין עמאן לבין ישראל. גורם ירדני אמר אתמול (יום ג') ל-ynet: "יש שיתוף פעולה טוב בינינו, בין השאר בעניין התבססות 'דאעש' בעיראק ובסוריה, וגם על רקע גורמים רדיקליים אחרים במזרח התיכון שישראל וירדן נמצאות על הכוונת שלהם".

 

כאוס בעיראק - כתבות נוספות:

 

ארגון "דאעש", המהווה זרוע של אל-קאעידה, ושמו הוא ראשי תיבות של "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט", כבש לאחרונה אזורים גדולים בעיראק. בסיוע שבטים סוניים אחרים הוא השתלט בימים האחרונים לפרק זמן מסוים גם על מעבר הגבול הרשמי "טריביל" בין עיראק לירדן. לרשת הועלה סרטון המתעד את המעבר ריק מאדם לאחר הנסיגה של כוחותיו של ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאליכי.

 

במקביל אמרו גורמי צבא בירדן לרשת "אל-ערבייה" שהצבא מתכוון לשלוח טנקים, נגמ"שים ומשגרי טילים לגבול עיראק בעקבות ההתפתחויות האחרונות. בתקשורת הירדנית פורסמו תמונות של כלים כבדים הנמצאים בדרכם לגבול עם עיראק.

כוחות צבא ירדן בדרך לגבול עם עיראק ()
כוחות צבא ירדן בדרך לגבול עם עיראק
 

לוחמי "דאעש" בעיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחמי "דאעש" בעיראק(צילום: AP)

הפגנת תמיכה באל-קאעידה בירדן בסופ"ש ()
הפגנת תמיכה באל-קאעידה בירדן בסופ"ש

הגורם ששוחח עם ynet הסביר ששיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לירדן נמשך ומעמיק על רקע המצב. "ההתפתחויות בצד השני של הגבול עדיין לא ברורות לגמרי, אבל צבא ירדן נוקט את כל האמצעים למיגור כל איום שעלול לבוא מהאזור הזה", הוסיף. "נכון לעכשיו המעבר פועל. ירדן במקביל מנהלת שיחות עם גורמים אזוריים כדי לראות כיצד לפתור את הקונפליקט הפוליטי בעיראק. זה לא רק עניין של ארגון 'דאעש' אלא במצב פוליטי שהידרדר והלך".

 

מה עמדת ירדן לגבי אפשרות של התערבות צבאית אמריקנית?

"לארצות הברית יש הסכם צבאי עם עיראק. מדובר בעניין ריבוני של שתי המדינות שלירדן אין עניין בו. אולם יש גורמים אזוריים הסבורים שעל ארה"ב להתערב כדי לנטרל את הגורמים הרדיקליים. אין לנו העדפה בהקשר הזה. זה לא העסק שלנו".

 

בסוף השבוע הייתה בעמאן הפגנת תמיכה ב"דאעש". מה המשמעות של זה?

"זה לא סוד שיש גורמים רדיקליים בירדן. ההתפתחויות האחרונות בעיראק קידמו גורמים פנאטיים לומר בפומבי שהם תומכים בארגון הזה. למרות זאת, עד כה אנחנו לא רואים קשר ישיר בין הגורמים שהפגינו לבין 'דאעש' בעיראק".

 

בידי "דאעש": בית הזיקוק המרכזי ומעברי הגבול

שלשום החלו להשתלט כוחות "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" על בית זיקוק הנפט הגדול במדינה, בייג'י. במקביל, השיק הארגון הקיצוני מתקפה על אחד מבסיסי חיל האוויר הגדולים במדינה במרחק של מאה קילומטרים מהבירה. לפי האו"ם, יותר מ-1,000 בני אדם, רובם אזרחים, נהרגו בשלושת השבועות האחרונים. הארגון העולמי אמר כי הנתונים האמיתיים רבים עוד יותר.

מוסול, כירכוכ ותיכרית כבר נכבשו על ידי דאעש ()
מוסול, כירכוכ ותיכרית כבר נכבשו על ידי דאעש

בימים האחרונים התמודדה בגדד עם אתגרים רבים באזור המערבי של המדינה, בגבולות עם סוריה וירדן. מעבר גבול סורי נפל לידי הקיצוניים הסוניים ומעבר הגבול היחידי עם ירדן נתון עדיין במחלוקת, ושני הצדדים - הצבא והמורדים - טוענים כי השתלטו עליו.

 

עבור "דאעש", אחיזה באזור המערבי של עיראק היא צעד גדול לעבר המטרה - מחיקת הגבולות המודרניים בין המדינות ויצירת מדינה חדשה החולשת על שטחי עיראק, ירדן וסוריה. מזכיר המדינה האמריקני הפציר אתמול במנהיגי המחוז האוטונומי הכורדי בעיראק לעמוד לצד בגדד במאבקה נגד הקיצוניים הסוניים המאיימים לפצל את המדינה.

 

במקביל לירדן, גם איראן הודיעה כי היא מתגברת את כוחותיה בגבול שבין המדינות, כדי לפקוח עין מחשש לאפשרות של חדירה לשטחה. בסוריה כבר החלו ככל הנראה לתקוף גם בשטח העיראקי. בתקשורת הערבית דווח כי בימים האחרונים מטוסי חיל האוויר הסורי הפציצו מטרות שונות במערב עיראק, קרוב למחוז אל-אנבאר המזוהה עם הסונים. ראשי השבטים הסוניים אמרו לרשת אל-ערבייה כי מטוסי צבא אסד הם אלה שתקפו את אזור אל-קאים בגבול עיראק-סוריה, ולא כלי טיס אמריקניים כפי שפורסם תחילה.


פורסם לראשונה 24/06/2014 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת תמיכה באל-קאעידה בירדן
מומלצים