שתף קטע נבחר

השליח האמריקני התייאש: אינדיק מתפטר

שליחו של אובמה למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים החליט לפרוש מתפקידו. לאחרונה מתח אינדיק ביקורת על ישראל ועל הבנייה בשטחים, ובכיר ישראלי האשים אותו ב"צביעות"

נמאס לו: השליח האמריקני למזרח התיכון מרטין אינדיק, מי שאמון על התיווך במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים מטעמו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, החליט להתפטר.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

אינדיק כיהן בתפקידו קרוב לשנה, מבלי שהצליח להביא לפריצת דרך משמעותית בתהליך השלום. הודעה רשמית על פרישתו צפויה להימסר מאוחר יותר הערב.

 

אינדיק היה בעבר שגריר ארה"ב בישראל. הוא מונה לשליח למזרח התיכון ביולי אשתקד, כשמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הכריז על חידוש השיחות במטרה להגיע להסדר בתוך תשעה חודשים, אולם השיחות קרסו כמה חודשים אחר כך. לפי שעה לא ברור אם אדם אחר יחליף את אינדיק בתפקיד באופן קבוע. סגנו, פרנק לוונסטיין, יחליף אותו זמנית כשליח.

 

כעת ישוב אינדיק לתפקידו כסגן נשיא מכון ברוקינגס. אינדיק אינו עובד של מחלקת המדינה, ומרגע ששיחות השלום קרסו - הייתה זו רק שאלה של זמן עד שיודיעו על התפטרותו. בשבוע האחרון הוא התייצב לאירועים לכבוד נשיא המדינה שמעון פרס, שהגיע לבקר בוושינגטון, והוא המתין עד לאחר עזיבת פרס את וושינגטון כדי להגיש את התפטרותו.

השליח אינדיק עם מזכיר המדינה קרי (צילום: AP) (צילום: AP)
השליח אינדיק עם מזכיר המדינה קרי(צילום: AP)
 

מזכיר המדינה קרי הבהיר בהודעה שלו כי אינדיק ימשיך לייעץ לו גם כשלא יהיה בתפקיד רשמי במחלקת המדינה. "מרטין הוא שותף נהדר וידיד והוא מילא תפקיד חינוי בהתקדמות שהיתה בשיחות, אמר קרי, "הוא ימשיך לעבוד למען השלום וכמו שאמרנו פעמים רבות, ארה"ב נשארת מחויבת לא רק לשלום, אלא גם לחידוש התהליך כשהצדדים ימצאו דרך לחזור לשיחות רציניות".

 

בחודש שעבר דווח באתר אמריקני כי גורם שהיה עד לשיחה שניהל אינדיק בבר יוקרתי בוושינגטון, שמע אותו מטיח במשך 30 דקות האשמות בישראל באוזני אשתו וכמה מאנשי הצוות שלו, בנימה שתוארה כ"נבזית". לפי הדיווח באתר "וושינגטון פרי ביקון", המפגש התרחש בבר המלון ריץ קרלטון, אחרי שאינדיק נאם באירוע בוושינגטון. האתר ציטט אדם שהיה עד לשיחה וסיפר כי אינדיק "האשים בגלוי" את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ואחרים בכך שחיבלו בשיחות באמצעות הנפקת היתרים לבנייה בהתנחלויות. "במשך כל השיחה איש מסביב לשולחן לא ציין אפילו דבר אחד שהפלסטינים עשו לא נכון", טען המקור. "לא הייתה שם שום ביקורת עצמית".

 

לדבריו, גם אחד מעוזריו של אינדיק הצהיר כי בעוד אחרים מטילים את האחריות לכישלון על אבו מאזן ועל החלטתו לפנות חד-צדדית למוסדות האו"ם, "הם יודעים את האמת - שהסיבה האמיתית הייתה ההתנחלויות". הגורם סיפר כי צוותו של אינדיק "התמוגג מהביקורת הפומבית שלו על ישראל, הם צחקו על זה".

 

השליח עצמו סירב להגיב על הדיווח, אולם מחלקת המדינה האמריקנית הכחישה אותו בשמו. "זה לא נכון בעליל. זה לא קרה, נקודה", אמרה סגנית הדוברת מארי הארפ. "אחרי שהשגריר אינדיק נשא נאום פומבי שבו אמר כי שני הצדדים אחראים למשבר בשיחות, הוא העביר חמש דקות בשיחה עם אנשי צוותו - אך לא אמר מילה על ישראל. זה הכול. עדות השמיעה הזו אינה נכונה".

 

השיחה ההיא שקיים לכאורה אינדיק בבר התרחשה ימים אחדים אחרי שבכיר ישראלי שנותר בעילום שם האשים את אינדיק בצביעות, בעקבות דבריו על המשך הבנייה בהתנחלויות כצעד שחיבל במשא ומתן. לדברי אותו בכיר, אינדיק ידע שהבנייה בגדה המערבית ובמזרח ירושלים תימשך במהלך השיחות. בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס אמר הגורם כי אינדיק ידע על תוכניות הבנייה המפורטות של ישראל, עד לרמת מספר הבתים שאמורים לקום בשטחים. "יותר מכך, הוא ידע שעל בסיס זה ישראל

הסכימה להיכנס למו"מ. לא ברור למה עכשיו צריך למתוח על זה ביקורת", הוסיף.

 

"אינדיק מאשים אחרים מבלי לדבר על האחריות שלו למבוי הסתום הנוכחי", המשיך הגורם ותקף, "קשה להצביע על תרומה משמעותית כלשהי של אינדיק לתהליך". לפי הבכיר, אינדיק "דרש להיות בכל פגישות המו"מ, למרות העובדה שהתהליך אמור היה להיות בעיקר דו-צדדי". הבכיר הוסיף כי נוכחותו של אינדיק בפגישות שהיו אמורות להיות רק בין הנציגים הישראלים והפלסטינים, הזיקה למגעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים