שתף קטע נבחר

סבאח אל-חיר: לימודי הערבית כמקצוע חובה?

ועדת השרים לחקיקה תדון בהצעת חוק המבקשת לקבוע לימודי חובה של השפה הערבית בתיכונים בניגוד להחלטת שר החינוך שי פירון שהורה לבטל את חובת הלימוד. "כל בוגר מערכת החינוך בישראל צריך לדעת ערבית"

האם לימודי הערבית ייחשבו מקצוע חובה בניגוד לדעת שר החינוך? ועדת השרים לענייני חקיקה תדון הבוקר (א') בהצעת חוק שמבקשת לקבוע את מקצוע הערבית כמקצוע חובה בכל בתי הספר התיכוניים.

 

עוד בחדשות:

הערב עצרת למען החטופים: "אחדות גורל"

נפצע במפעל בשדרות, ביתו נפגע ב"עמוד ענן"

 

יוזמי ההצעה, חברי הכנסת עיסאווי פריג' (מרצ), יריב לוין (הליכוד) ומשה מזרחי (העבודה), מציינים כי ההצעה הוגשה בעקבות החלטת שר החינוך שי פירון לבטל את חובת לימודי הערבית ולקבוע כי לימוד השפה יהפוך מעתה למקצוע רשות בבתי הספר התיכוניים.

 

"החלטתו של פירון פוגעת עוד יותר ביכולתם של בני הנוער היהודים להכיר את שכניהם הערבים", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "הערבית היא שפת האם של כ-20 אחוזים מאזרחי מדינת ישראל ומשמשת כשפה רשמית במדינה".

 

עוד נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק כי "כל בוגר של מערכת החינוך הישראלית צריך שיידע ערבית בדיוק כפי שחשוב שלא יהיו בוגרי בתי ספר ישראלים שלא יידעו לקרוא, לכתוב ולדבר בעברית".

 

חברי הכנסת שיוזמים את החוק מדגישים כי "אין זה טבעי שמרבית בוגרי מערכת החינוך בישראל לא יודעים אפילו לקרוא את הכיתוב בערבית על שלטי ההכוונה בדרכים, שלא לדבר על החשיבות שבהכרת השפה המדוברת בכל המדינות השכנות לנו".

 

היוזמים מפרטים כי הצעת החוק מבקשת לסייע בקידום ההבנה וההיכרות בין העמים באמצעות לימוד שתי השפות, שחשוב ששתיהן יהיו שגורות בפי כל אזרחי מדינת ישראל.

 

בנוסף, תעלה בוועדת השרים להצבעה גם הצעתו של ח"כ שמעון אוחיון מישראל-ביתנו, המבקשת להפסיק את תופעת העסקת מורים מחברות קבלן: "זהו צעד ראשון בדרך לתיקון עוול חמור. מדינת ישראל היא היחידה בעולם המעסיקה מורים באמצעות העסקה קבלנית והתופעה רק מתרחבת, כל מורה שישי בחינוך הציבורי הוא מורה קבלן. מצב זה יוצר תמונה של חדרי מורים שבהם יש הבדל בביטחון התעסוקתי ובתגמול בין מורה למורה וחלוקה היררכית בדירוג התעסוקתי. המצב פוגע ישירות בחינוך ילדינו. הפונים להוראה חייבים להיות בטוחים בסטטוס ובמעמד המקצועי שלהם, ואם נוסיף לזה תנאי עבודה פיזיים ותגמולי שכר הולמים - נחזק את מעמדם ונבטיח חינוך איכותי יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
ח"כ עיסאווי פריג'
צילום: בני דויטש
צילום: עופר מאיר
חוק מנוגד להחלטתו. שר החינוך פירון
צילום: עופר מאיר
מומלצים