שתף קטע נבחר

אושר: מע"מ 0% גם בפינוי-בינוי ותמ"א 38

הממשלה אישרה את הצעת שר האוצר להחיל מע"מ 0% על פרויקטים מסוג תמ"א 38 ופינוי-בינוי. המשמעות: הקבלנים יוכלו להזדכות על הוצאותיהם בעסקאות של התחדשות עירונית - מה שצפוי להגדיל את הכדאיות הכלכלית של הפרויקטים ולעודד הוספת יחידות דיור במרחבים עירוניים קיימים

ממשלת ישראל אישרה היום (ב') בישיבתה השבועית את הצעת שר האוצר, יאיר לפיד, להחיל מע"מ בשיעור של 0% על שירותים הניתנים במסגרת פרויקטים מסוג תמ"א 38 ופינוי-בינוי. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, ההצעה גובשה בעקבות עבודת מטה שנעשתה בחודשים האחרונים במשרד האוצר וברשות המסים, ודיונים בשולחן עגול שקיימה הממשלה עם לשכת יועצי המס, לשכת עורכי הדין ואיגוד השמאים.

 

הטבת העמ"מ - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

תזכורת:
מע"מ 0% - גם בתמ"א 38 ובפינוי-בינוי / אביטל להב
שר האוצר החליט כי קבלנים שיבצעו פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי ייהנו ממע"מ בשיעור של 0%. הצעה תוגש לממשלה בשבועות הקרובים. מטרת הפטור היא להגדיל את הכדאיות הכלכלית של הפרויקטים הללו ולתמרץ הוספת יחידות דיור בערים
לכתבה המלאה
בעקבות ההחלטה, יוגדרו עסקאות בין קבלנים לבין דיירים בבניינים שעוברים תהליך של פינוי-בינוי או חיזוק מפני רעידות אדמה כעסקאות במע"מ 0% ולא כעסקאות פטורות ממע"מ. כלומר, קבלנים יוכלו לנכות את המע"מ בגין הוצאות שיפוץ הדירות הישנות מחבות המס שלהם. צעד זה צפוי להגדיל את הכדאיות הכלכלית שבביצוע פרויקטים אלו, שבמסגרתם נוספות יחידות דיור חדשות במרחבים עירוניים צפופים.

 

במסגרת פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי-בינוי, מתקשרים הדיירים עם קבלן שמשפץ את הבניין ומוסיף לו שירותים שלא היו בו קודם לכן (כמו מעלית, או מקומות חניה); ובתמורה זוכה הקבלן לאישור מהרשויות להוסיף קומה או שתיים לבניין. הכספים ממכירת הדירות הנוספות מכסה את עלויות השיפוץ ומותיר רווח בידי הקבלן.

 

הרווח של הקבלנים יעלה

כיום, מוגדרת העסקה שבין הדיירים לקבלן כעסקה פטורה ממע"מ, מפני שלא עובר בה כסף מיד ליד, שכן הדיירים לא משלמים לקבלן תמורת השיפוץ. משמעות הדבר בפועל היא שהקבלן לא יכול להזדכות על המע"מ ששילם על חומרי בנייה והוצאות אחרות שהיו לו, אם הוצאות אלו קשורות לשיפוץ של הדירות הישנות בבניין ולא לבנייה של דירות חדשות.

 

אם, לדוגמא, משפץ הקבלן בניין בן 80 דירות ומוסיף לבניין עוד 20 דירות חדשות - הוא יכול להזדכות על המע"מ בגין הוצאות שמיוחסות לבנייה של הדירות החדשות בלבד. גם אם הוסיף לבניין כולו מעלית ומקומות חניה, הוא יכול להזדכות על 20% מההוצאות בלבד.
 

ההחלטה שאושרה היום מגדירה, למעשה, את העסקה בין הדיירים לקבלן כעסקה במע"מ 0% ולא כעסקה פטורה ממע"מ. משמעות הדבר היא שהקבלנים יוכלו להזדכות גם על המע"מ ששולם בגין הוצאות שיפוץ הבניין - והרווח שלהם מהפרויקטים הללו יעלה. בממשלה מקווים שהגדלת הרווח של הקבלנים מעסקאות פינוי-בינוי ותמ"א 38 יעודד אותם לבצע פרויקטים כאלה, ולהוסיף יחידות דיור במרחבים עירוניים קיימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרויקט תמ"א 38 בת"א
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר, יאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים