שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

אמהות החטופים להמונים בכיכר רבין: תודה לעם ישראל, לצה"ל וגם לאבו מאזן

רחל פרנקל, אמו של נפתלי, אמרה בפני הרבבות שהתכנסו בתל אביב: "אנחנו מעריכים את ראש הרשות ואת ראש עיריית חברון שהתעלו מעל הסכסוך וקראו לשחרור הבנים מיד". אמו של אייל יפרח: "מרגש ומחזק לראות את האחדות"

רבבות מכל שכבות האוכלוסייה, מימין ומשמאל התקבצו הערב (יום א') בכיכר רבין בתל אביב בקריאה לשחרר את שלושת החטופים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל. שלוש האמהות נשאו דברים והתקשו לעצור את הדמעות, ובתום העצרת עמדו שלוש המשפחות יחד ושרו את התקווה. רחל פרנקל, אמו של נפתלי, הודתה לכל מי שעושה למען שחרור הבנים: "אנחנו מעריכים את ראש הרשות ואת ראש עיריית חברון שהתעלו מעל הסכסוך וקראו לשחרור הבנים מיד". מארגני העצרת העריכו שכ-80 אלף בני אדם היו בכיכר. העצרת הועברה במלואה בשידור חי ב-ynet.

    

פרנקל הוסיפה: "זו עצרת של אהבה, של ביחד. נתן שרנסקי סיפר לנו שמה שהחזיק אותו בכלא, למרות שלא היה לו מושג מה קורה בחוץ, הייתה הוודאות שנלחמים עבורו. אי שם יש שלושה נערים שיודעים שאין מצב שנרפה, שאין סיכוי שמישהו יוותר. האהבה שאנחנו מרגישים כאן - מחייה אותם שם. הסיפור הנורא הזה מנער ומקבץ אותנו, שוטף משקעים וחושף לרגע אחד ארוך את התשתית המשותפת של הקיום שלנו כאן, את האחווה. הבוקר סיירנו בחברון וראינו חיילים עם עיניים אדומות שלא ראו בית המון זמן. ניגשנו להגיד תודה והם אמרו 'מה תודה? בשביל זה התגייסנו'".

 

בתום העצרת אמרה ל-ynet: "זה מדהים. הגיעו המוני אנשים מכל הסוגים. לא העזתי לצפות לכמות כזו. זה היה נפלא, קיבלנו עוד מספיק כוח להרבה ימים. אנחנו רוצים שזה ייגמר מהר ומקווים אך מבינים שצריך עוד סבלנות ויש לנו אותה. אבו מאזן עשה את הדבר הנכון". הזמרים שירדו מהבמה שוחחו עם המשפחות. הזמרת מירי מסיקה חיבקה את האמהות.  

ההתרגשות של רחל פרנקל על הבמה  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההתרגשות של רחל פרנקל על הבמה (צילום: מוטי קמחי)
 

איריס יפרח  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
איריס יפרח (צילום: מוטי קמחי)

חיבוק האמהות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חיבוק האמהות(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

איריס, אמו של אייל יפרח, אמרה בעצרת: "עם ישראל מחזיר לך אהבה, כל העם התאחד, דואג לשלומך. אנו רוצים כבר בשובך, מחכים לחבק אותך בחום. אני פונה אליכם, עם ישראל הנפלא שלנו, מאוד מרגש ומחזק אותנו לראות את העם מאוחד, על כל גווניו, בתקופה לא פשוטה זו שכולנו עוברים. נחזק ונחבק איש את רעהו ונתפלל כולנו לשובם המהיר של אייל, גיל-עד ונפתלי. ברצוני להודות לחיילים, לכוחות הביטחון העושים לילות כימים, משקיעים את מיטב כוחותיהם ודבקים במשימתם להחזרת הבנים. אני תפילה להשם יתברך שזכות האחדות הגדולה הזאת תעמוד לנו בעת צרה זו ונזכה לראות את בנינו, אייל גיל-עד ונפתלי, איתנו כאן, בריאים ושלמים". 

הרבבות בכיכר רבין. "לא העזתי לצפות לכמות" (צילום: Tal Shpizas) (צילום: Tal Shpizas)
הרבבות בכיכר רבין. "לא העזתי לצפות לכמות"(צילום: Tal Shpizas)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ראובן ריבלין והרב לאו. "באנו הנה להתפלל" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראובן ריבלין והרב לאו. "באנו הנה להתפלל"(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: Tal Shpizas) (צילום: Tal Shpizas)
(צילום: Tal Shpizas)

 

 (צילום: Tal Shpizas) (צילום: Tal Shpizas)
(צילום: Tal Shpizas)

שמות הנערים החטופים על בניין העירייה (צילום: Tal Shpizas) (צילום: Tal Shpizas)
שמות הנערים החטופים על בניין העירייה(צילום: Tal Shpizas)

 

אורנה שמעוני, לשעבר בתנועת "ארבע אימהות", באה להזדהות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אורנה שמעוני, לשעבר בתנועת "ארבע אימהות", באה להזדהות(צילום: מוטי קמחי)

בת גלים שער, אמו של גיל-עד: "יש כאן עם שלם איתנו שמחכה לך, מייחל לשובך הביתה בשלום. בארץ ובעולם התאחדו לקראת שובכם, וכשתחזור תגלה שמשפחתנו התרחבה מאוד, יש לך אחים ואחיות ברחבי הארץ והעולם. התחושה המיוחדת השורה בארץ מזכירה רגעי איחוד כפי שהיו כאשר עם שלם, ובראשו יוני נתניהו אחיו של ראש הממשלה, נחלץ לעזרת אחים ואחיות שלא הכירם. אתמול זה באנטבה היום זה בגוש עציון, המקומות משתנים, הביחד נשאר. אחים אנחנו ואחים לא שוקטים עד שאחיהם הקטן ישוב אליהם. אנו מחזקים את כל הפועלים למען הבנים ומבקשים לשאת תפילה לחיילי צה"ל ומפקדיו שתשובו כולכם בשלום מהמשימה, עם בנינו היקרים, בריאים ושלמים".

 

אסף יפרח בן ה-17, אחיו של אייל, אמר בתום העצרת: "זה חיזק אותנו מאוד. אני מרגיש טוב. מאירוע כזה אפשר רק לעלות. אנחנו מצפים כל יום שישוב. כל האנשים מרגישים מאוד חזקים. לאייל חשובה האחדות, הוא אוהב את זה. זה מחזק גם אותו. אייל גדול ממני בשנה, אנחנו אחים טובים וקרובים מאוד, ומקווים שבעזרת השם הוא יגיע מהר".

 

נשיא המדינה הנבחר, ראובן (רובי) ריבלין, אמר להמונים: "לא הגענו הנה היום כדי לעסוק בהערכות מצב וכדי לערוך תחקירים. באנו הנה להתפלל בכל השפות ובשם כל הדתות. התפילה שאנו נושאים הערב אינה רק יהודית או ישראלית, אנו נושאים הערב תפילה אנושית, של אם על בנה, של אב על ילדו. זוהי תפילת המלאך המעז לעמוד גם בפני אלוהים ולזעוק - אל תשלח ידך אל הנער. אנו עומדים כאן הערב יחד, וקוראים אל כל מי שלב אדם בו - אל תשלחו ידיכם אל הנערים". לדבריו, "חטיפת ילדים ונערים אינה יכולה להיחשב למעשה של גבורה בשום מקום או זמן, דת ושפה. לא רק כאן בישראל, אלא גם בסוריה, בעיראק, בסודן ובניגריה. השיבו לנו את אייל, גיל-עד ונפתלי. יחד כולנו מתפללים: תהא השעה הזאת שעת רחמים ועת רצון". 

אימהות הנערים על הבמה, מול הקהל בכיכר. "כל העם התאחד"  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אימהות הנערים על הבמה, מול הקהל בכיכר. "כל העם התאחד" (צילום: מוטי קמחי)
 

אמהות החטופים הודו לקהל הרב שהגיע לעצרת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אמהות החטופים הודו לקהל הרב שהגיע לעצרת(צילום: מוטי קמחי)

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג אמר בעצרת: "אל לנו להפסיק את המאמצים להשבת הנערים. גיל-עד אייל ונפתלי אינם סמל אלא נערים ששגרת חייהם נגדעה באחת בידי מחבלים. כמו כל נער בישראל אנו מחויבים להחזיר לו את הצחוק, הדמע ושמחת הנעורים. הגעתי לכיכר יחד עם אלפים מכל קצות הארץ לומר לבני משפחות שער, יפרח ופרנקל שלא נשקוט ולא ננוח עד שנשיב הביתה את ילדיהם".

 

המשתתפים בעצרת לבשו חולצות שעליהן כתוב "יחד לשובם", והניפו שלטים כגון "שותפים לתפילה", "ושבו בנים לגבולם" ו"מחזקים את ידי המשפחות". אורה הגיעה לעצרת עם יותר מעשרה אנשים מהמושב בית הגדי שבו היא מתגוררת: "אנחנו מרגישים מאוד קשורים לסיפור הזה. יש לנו פורום נשים במושב וכל היום קוראים שם תהילים. אנו מאחלים למשפחות החטופים שהם יחזרו בקרוב ושיחבקו אותם".

 

תמיר מתל אביב, בן 24: "חשוב להראות תמיכה במשפחות. חטפו נערים משלנו. זה לא קורה בכל יום וחשוב שנהיה כאן במצבים כאלה". קשת (19) ואיתן (15) הגיעו מגוש עציון ומהיישוב חשמונאים. קשת: "הגענו לכאן כי זה חשוב, זו מחאה שמאחדת את העם". איתן הוסיף: "כל העם התאחד, תומך במשפחות ומקווה לבשורות טובות". נחמק'ה מורן הגיעה מכוכב יאיר: "באתי להרגיש חלק מהחוויה. בני משרת ביחידה מובחרת וכל לילה הוא בחברון. המסר שלי למשפחות הוא שייקחו את הכוח האדיר מכאן, שישמש להן רוח גבית להתמודד עם הדבר הזה".  

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

משתתפי העצרת, הערב. "נושבת פה רוח של יחד"  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משתתפי העצרת, הערב. "נושבת פה רוח של יחד" (צילום: רויטרס)

אורנה שמעוני, אם שכולה שהייתה פעילה בתנועת "ארבע אמהות" להוצאת צה"ל מלבנון, הגיעה אף היא לעצרת: "חשוב לי להיות כאן עם המשפחות. אני מרגישה את הזעקה הגדולה של האמהות וזה המקום לזעוק אותה יחד איתן, להחזרת הילדים הביתה, ילדים בני 16 שנחטפו. אין מקום טוב יותר מאשר להיות כאן יחד עם כולם, אני מרגישה שנושבת פה רוח של יחד ושל תקווה. אני נרגשת מאוד ומרגישה את החרדה לגורלם של החטופים".

 

בנו של יוסף פרץ לומד באותה ישיבה שבה למדו שלושת החטופים: "אני קשור לכל אחד מהילדים, אני מכיר את הסבא של אחד מהם. אני אומר למשפחות שעם ישראל מתפלל איתן יחד לשובם בשלום של הבנים".

  

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לעצרת בנאומו הערב במכון למחקרי ביטחון לאומי: "לא רחוק מכאן יש עצרת הזדהות עם החטופים. הנחיתי את הרמטכ"ל ואת ראש השב"כ שלא לחסוך שום מאמץ כדי להשיב את הבנים הביתה ואני מקווה שנצליח במשימה. האירוע מתרחש כחלק מתופעה הרבה יותר רחבה, שינוי היסטורי מתרחש ויהיו לו השלכות על האזור כולו. הסכם סייקס פיקו קוּיַם לאורך שנים, וכאשר משטרים קרסו יצאו כל השדים הכבושים.

 התקווה שתנועות ליברליות יתפסו את השלטון במדינות ערב נמוגה. צפויות לנו שנים רבות של אי-יציבות ומאבקים, אבל בטווח הארוך האיסלאם הקיצוני ישקע כי הוא לא מאפשר את חופש הפרט והוא ישקע בגלל מהפכת המידע".

 

האירוע ממומן על ידי ארגון "משפחה אחת" המסייע לנפגעי טרור ומלווה אותם. מפיק האירוע דוד פדידה: "המטרה שלנו באירוע היא מתן חיבוק חם למשפחות החטופים ואיחוד כל גווני החברה הישראלית סביבן. גם הרשימה המגוונת של המופיעים באירוע מבטאת את שילוב הזרועות חוצה המגזרים". עמיחי אתאלי, דובר העצרת, הדגיש כי "זהו אירוע נקי וחף מפוליטיקה, להגברת המודעות הציבורית לפרשה, לחיזוק המשפחות ולתיעול האנרגיה של אלפי פונים מכל הארץ שביקשו לעזור".

 

את העצרת הנחה אברי גלעד והשתתפו בה הזמרים קובי אפללו, קובי אוז, דוד ד'אור, רמי קליינשטיין, צביקה פיק, מירי מסיקה, דודו פישר, ליאור נרקיס, יונתן רזאל וטל שגב.

 

במקביל, נמשך מבצע "שובו אחים" שבמסגרתו מנסים כוחות הביטחון להגיע לקצה חוט בנוגע לגורל שלושת החטופים. לפי מקורות פלסטיניים, השב"כ עצר את אביו של עומר אבו-עיישה, החשוד יחד עם מרואן קוואסמה בחטיפת שלושת הנערים. על פי הדיווחים, האב נעצר אתמול בלילה

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בת גלים שער דיברה על האחדות
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
העצרת בתל אביב, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים