שתף קטע נבחר

סגור בשבת: החלטה אומללה או חברתית?

ת"א סוערת עקב האיסור על פתיחת מרכולים בשבת, אבל פעילים חברתיים סבורים שלא מדובר בסוגיה דתית: "יום חופש בחוק מגן על עובדים מוחלשים". ומה חושבים על כך הצרכנים התל אביבים? מלחמת השבת בעיר יוצאת לדרך

החלטתו של שר הפנים גדעון סער לא לאפשר פתיחת מרכולים בתל אביב בשבתות עוררה סערה שתלווה את תושבי העיר ואת המדינה כולה עוד זמן רב. בעוד התגובות הראשונות שהתקבלו בעד ההחלטה ונגדה עסקו בעיקר בסוגיה החילונית-דתית של זהות העיר, יש מי שמבקש להזכיר שלאיסור על עבודה בשבת יש היבט סוציאלי מובהק.

  

 
 

עוד בחדשות:

 

הפעיל החברתי עו"ד יובל אלבשן מביע תמיכה באיסור הפעלת המרכולים בסוף השבוע, וטוען שעסק הפועל שבעה ימים ברציפות מוביל לכך שעובדים מוחלשים מאבדים הלכה למעשה את יום החופש שלהם. "במקרה כזה אי-אפשר לאכוף את הזכות שלהם ליום חופש, והעובדים האלה הופכים לעבדים", הוא אומר. "כשעובד אומר 'אני רוצה יום חופש', בדרך כלל מוצאים את הדרך להעיף אותו באיזשהו שלב. ההחלטה של שר הפנים היא הדרך היחידה לדאוג לעובדים המוחלשים".   
 
אלבשן, המכהן כיום כדיקן הפיתוח החברתי של הקריה האקדמית אונו, טוען שארגונים חברתיים בכל העולם לא מצאו שיטה לאכוף את יום המנוחה שמגיע לעובדים: "אבל כשיום המנוחה הוא קבוע, קל לבדוק, קל לשלוח פקחים, ואז קל לעובד לשמור על זכויותיו. אז צריך ללכת לפי הרוב, והרוב קובע שזהו יום שבת".

 

לדבריו, פתיחת המרכולים בשבת פגעה הן בעובדים והן בבעלי העסקים הקטנים, שבניגוד לרשתות לא יכלו להרשות לעצמם לפעול שבעה ימים בשבוע, ובוודאי לא לשלם את הקנס של 600 שקלים שהוטל על מי שפתח בשבת.

 

הסערה התעוררה בעקבות פסילת התיקון שהעבירה עיריית תל אביב בחוק העזר העירוני, ולפיו הוסדרה פעילות של מרכולים מסוימים בכל רחוב. הצעד של סער - המאפשר פתיחת מרכולים רק במתחמים כגון הנמל - גרר מיד תגובות חריפות של שר האוצר יאיר לפיד שהגדיר אותו "החלטה תמוהה", ושל ראש העיר רון חולדאי שהודיע שישקול לפנות לבית משפט כדי לערער על ההחלטה.

 

אלבשן, חילוני לחלוטין, מקפיד להגיד שהוא לא רואה היבט דתי בהוראה של שר הפנים: "זה לא נושא דתי אלא עניין חברתי גרידא. בעבר טענו שהעובדים מקבלים ימי מנוחה חלופיים באמצע השבוע, אבל חקרנו את זה במשך שלוש שנים במסגרת האוניברסיטה העברית, וגילינו שבהתחלה באמת שומרים על יום המנוחה הזה, אבל אחרי כמה חודשים האנשים כבר עובדים שבעה ימים בשבוע".

מרכולים בתל אביב. האמנם העובדים מתנגדים לסגירה? ()
מרכולים בתל אביב. האמנם העובדים מתנגדים לסגירה?

 

- אבל במקביל סגירת העסקים פוגעת בציבור הצרכנים.

"אני לא מכחיש, אבל הציבור יצטרך להתארגן במקומות אחרים, ובמקרים דחופים יש חנויות נוחות. זה המחיר שאנחנו משלמים כחברה כדי שתהיה פה סולידריות בסיסית. אני בטוח שכמעט כל התל אביבים יעדיפו להתאמץ ביום שישי ולא לגרום למישהו לעבוד שבעה ימים".

 

- ומה תגיד לעובדי המרכולים שטוענים שהם מעוניינים שהרשתות יפעלו בשבת?

"אני שואל איזה רצון יש לאדם עני, שרוצה עוד כמה שקלים ושמוכן לעשות הכול כדי לרצות את המעביד שלו? לכן זו חקיקת מגן כפויה. אנחנו פטרנליסטים. אנחנו אומרים לעובד 'למרות שאתה רוצה לעבוד, אתה חייב לקבל יום חופש', וזה בדיוק מה שאנחנו עושים".

 

החלטה אומללה של גדעון סער

ליד המרכולים הפזורים לאורך אבן גבירול מרבית הצרכנים לא אהבו את החלטת השר סער לבטל את סגירת המרכולים בשבת. שם התייחסו הרוב להיבט הדתי של המהלך. "אני לא איש דתי ואני חושב שלכל אחד מגיע להחליט אם הוא רוצה לקנות בשבת או לא", אמר ברני, המתגורר בקרבת מקום. "יש הרבה דברים שהדתיים עושים וזה מפריע לי".

 

פלורנס הוסיפה: "אני מכבדת את השבת, אבל אם יש כאלה שרוצים לפתוח זה עניין שלהם. אני מאמינה בחופש של האדם, שכל אחד יעשה כרצונו. גם הדתיים. אי-אפשר שתהיה עוד ירושלים. הכי חשוב להיות חופשי מבלי לפגוע באף אחד".

 

סתיו (25): "בסוף זה פוגע רק בצרכן. יש הרבה עסקים שפתוחים 24/7, וזה לא מפריע לאף אחד. הציבור הדתי לא קונה פה בכל מקרה".

 

לקוחה שהסתובבה בין הדוכנים סיכמה: "אני נגד סגירה בשבת. זה נותן לי יותר אופציות למקרה שאני נתקעת בסוף שבוע ולא הספקתי לעשות קניות. זה מאוד נוח. אני מאמינה שאיש באמונותו יחיה, ושאם הדתיים לא רוצים – שלא יקנו בשבת".

 

לבסוף רק קונה אחת יצאה נגד הזרם ואמרה: "אני בעד סגירה בשבת. השבת חשובה וזה הדת שלנו".

 

מרשת AM:PM נמסר בתגובה: "תל אביב הייתה תמיד עיר פלורליסטית שכל אחד בה חי לפי תפיסת עולמו. ההחלטה היום מחזירה את העיר 20 שנה אחורה. התושבים כאן עובדים קשה ורוצים את הנוחות שלהם בסופי השבוע. סגירת המרכולים בשבת תמנע זאת מהם. זו החלטה אומללה שמנסה לשנות את אורח החיים התל אביבי ומפרה את האיזון והסטטוס-קוו שחשובים לכל אזרח שלא מנסה לכפות את דעותיו על אחרים והציבור יאמר את דברו".

פורסם לראשונה 29/06/2014 23:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צולם ביום חול
צילום: אלי מנדלבאום
מהלך שנוי במחלוקת של השר גדעון סער
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים