שתף קטע נבחר

ראשון לציון: אושרה תוכנית ל-5,000 דירות

ועדות התכנון אישרו את תוכנית "מתחם האלף" בראשל"צ שתכלול 4,900 יחידות למגורים, לדיור מוגן ולסטודנטים, ומיליון מ"ר שטחי תעסוקה. בעירייה שואפים להתחיל את הבנייה תוך שנתיים: "התוכנית החשובה ביותר לעיר"

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז מרכז אישרה היום (ג') את תוכנית "מתחם האלף" בעיר ראשון לציון, במסגרתה יוקמו כ-5,000 דירות ועוד 1.2 מיליון מ"ר עבור שטחי תעסוקה. התוכנית משתרעת על שטח של 1,480 דונם בדרום-מערב העיר ותכלול פארק עירוני ומתחמי פנאי. ממשרד הפנים נמסר שהתוכנית תואמת לתוכנית המתאר העירונית של ראשון לציון.

 

 

בוועדה המחוזית ציינו כי השטח שעליו חלה התוכנית נגיש תחבורתית לכלי רכב פרטיים ולתחבורה ציבורית, מה גם שבסמוך אליו מוקמת תחנת רכבת משה דיין ו-3 קווי רכבת קלה מתוכננים (הקו חום, הקו ירוק והקו האדום).

 

מתחם האלף בראשון לציון (הדמיה: באדיבות עיריית ראשון לציון) (הדמיה: באדיבות עיריית ראשון לציון)
מתחם האלף בראשון לציון(הדמיה: באדיבות עיריית ראשון לציון)

 (הדמיה: באדיבות עיריית ראשון לציון) (הדמיה: באדיבות עיריית ראשון לציון)
(הדמיה: באדיבות עיריית ראשון לציון)

 

התוכנית קובעת זכויות בנייה והוראות בנייה ל-4,900 יחידות דיור בתמהיל מגוון: 2,500 דירות גדולות בשטח עיקרי של 125 מ"ר; 1,000 דירות קטנות בשטח עיקרי של 80 מ"ר; 600 יחידות דיור מוגן; ועוד 800 יחידות דיור למגורי סטודנטים.

 

עוד כוללת התוכנית מתחם תעסוקה משולב בשטח של כ-1,000 דונם, שיכלול תעשייה עתירת ידע (היי-טק), משרדים, עסקים, מסעדות, מוסדות מחקר ומוסדות חינוך ייעודי, מתחמי פנאי ומגורים. זאת ועוד, התוכנית תכלול חיבור למערך הדרכים החיצוני למתחם והתחברות לכבישים בינעירוניים ולרחובות העירוניים.

 

המטרה: "מתחם חי כל שעות היממה"

בעיריית ראשון לציון הסבירו היום כי המטרה בעירוב השימושים היא "לקיים מתחם חי כל שעות היממה". עוד נמסר מהעירייה כי נבדקת האפשרות להקים "רכבת עילית חשמלית נקיה מהירה ושקטה, שתאפשר חיבור של כל מתחמי התעסוקה והמגורים לתחנת הרכבת".

 

מחצית מהמתחם הוא בבעלות פרטית של עיריית ראשון לציון ומחציתו השנייה בבעלות בעלים פרטיים. בעירייה ציינו כי בעת התכנון הקפידו המתכננים שהאזור המיועד למגורים ימוקם על הקרקע בבעלות הבעלים הפרטיים, והאזור המיועד לעסקים ימוקם על קרקע בבעלות העירייה.

 

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר עם אישור התוכנית כי "ראשון לציון בדרכה להפוך למרכז העסקים של ישראל - הסיטי החדש. מתחם האלף יהיה מתחם העסקים של העתיד. אנו שוקדים כיום על תכנון של פארק עסקים מתקדם, שיהווה אלטרנטיבה נגישה ואטרקטיבית לחברות ותאגידים מהגדולים במשק".

 

מהנדס העיר, אלי יהלום, הוסיף כי מדובר בפריצת דרך משמעותית, שכן מדובר בתוכנית החשובה ביותר לעיר. "אנו שואפים שתוך שנה התוכנית תקבל תוקף ונוכל להתחיל את הבנייה בעוד פחות משנתיים", אמר.

 

עו"ד שמואל שוב ממשרד עוה"ד שוב ושות', שמייצג חלק מבעלי קרקעות פרטיים במתחם, ציין כי ההחלטה היא צעד בדרך הנכונה לבעלי הקרקעות שרכשו אותן כבר לפני עשרות שנים. עם זאת, הבהיר כי הדרך לבנייה בפועל של הדירות עוד ארוכה. "לאחר שתאושר התוכנית יהיה צורך לפעול לאישור תב"ע נוספת שתהיה בסמכות מקומית, אשר תבצע חלוקה של הזכויות בין מאות הבעלים המחזיקים בקרקע", הוסיף עו"ד שוב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ראשון לציון. עוד אלפי דירות ייבנו בעיר
צילום: אבי מועלם
מומלצים