שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הולמס פלייס חיפה: כניסה רק עם טביעת אצבע
  לקוח התלונן ל-ynet: המועדון בנווה שאנן עבר לשיטת זיהוי לקוחות חדשה - ביומטרית, כשאי אפשר להיכנס בלי לתת טביעת אצבע. הולמס פלייס: "למערכת הבקרה אין שום גישה למידע כלשהו, שכן היא יודעת לזהות את הלקוח רק לפי קוד". התנועה לזכויות טכנולוגיות: "מדובר בפגיעה בפרטיות, בהרעת תנאים וביצירת מאגר"

  האם נטילת טביעת אצבע מלקוחות היא אמצעי סביר לזהות מנויים במכון כושר? מועדון הכושר הולמס פלייס פמילי, בנווה שאן בחיפה, החל לנקוט בשיטת הזיהוי הזאת, השנויה במחלוקת.

   

   

  "הולמס פלייס פמילי בנווה שאנן בחיפה מחייב את כל קהל הלקוחות לתת טביעת אצבע כתנאי לחברות במועדון", כתב לקוח ל-ynet. "המועדון לא מציע פתרון ללקוחות שאינם מעויניינים לתת טביעת אצבעות. התחושה בקרב אלו שאינם מוכנים לתת את טביעתם שמבוצע פה ניצול לרעה וחדירה לפרטיות".גם לתנועה לזכויות דיגיטליות הגיעו תלונות על הסניף. בסניף אמרו לנו שהם "לא רואים את טביעת האצבע של הלקוח", שמדובר בפיילוט וכן שהיתה דרישה של הלקוחות לזיהוי מדוקדק יותר בכניסה.

  ההודעה ללקוחות. הולמס פלייס פמילי חיפה
  ההודעה ללקוחות. הולמס פלייס פמילי חיפה

   

  "זו השפלה מתייחסים אלייך כאל פושע"

  עו"ד יהונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות אמר ל-ynet. "קודם כל, כשמבקשים ממך טביעת אצבע יש פה עניין של השפלה. כי מתנהגים אלייך כמו אל חשוד.  זו הסיבה שאנשים פונים אלינו לא רק בעניין הולמס פלייס אלא גם במקומות עבודה.

   

  "יש פה שני אלמנטים. אלמנט מהותי ופרוצדורלי. ברמה המהותית, מדובר בפגיעה בפרטיות במצב בו גוף גדול וחזק אומר לאנשים אני רוצה עוד מידע עליכם, כדי שתוכלו להשתמש בשירותים שלי, כדי שלקבל משכורת בפעמים אחרות, כשאין שום הצדקה לעשות את זה, כי אפשר תמיד להשתמש באמצעים אחרים כמו כרטיסים חכמים. וברגע שמאגר הזה ידלוף והוא ידלוף, כי במדינה שבה צווי איסור לא עובדים, אז המאגר הקטן הזה של הולמס פלייס שאני לא חושב שהשב"כ מאבטח אותו - עשוי לדלוף. אז אם ברור לנו שהפרטים ידלפו ושיש מאגר ביומטרי מרכזי שמוקם בימים אלה, זה אומר שאפשר לגנוב זהויות באמצעות מאגרים כאלה.

   

  "בהיבט הפרודצדורלי, הרשות למשפט וטכנולוגיה הוציאה הנחיות שמדברות על שימוש בשעונים או במערכות ביומטריות לפיהן צריך לתת לאנשים אפשרות לעבוד עם כרטיס. בנוסף יש לאבטח מאגרים כאלה, להביא אנשים שמתעסקים בתחום שישגיחו עליהם, לא תמיד צריך לרוץ עם טכנולוגיה בלי לדעת את המחיר החברתי, שאנחנו כבני אדם בסך הכל הופכים לטביעת אצבע".

   

  "תנו למי שלא רוצה לתת טביעת אצבע להיכנס בדרך הרגילה"

  במועדון טוענים שטביעת האצבע לא נגישה להם.

   

  "הטענה שמדובר בחתימה דיגיטלית מתוחכמת, והטענה ש'אנחנו לא רואים את טביעת האצבע שלך', היתה אולי יכולה להיות נכונה (עם כוכבית גדולה כי יש הרבה מחקרים שמעידים שזה לא נכון), אבל נניח שיש לי את טביעת האצבע שלך מהיוגורט שבמקרר שמישהו גנב לי, אני שם את טביעת האצבע מול השעון הביומטרי ואני רואה את הזהות שלך. כל עוד יש לי את טביעת האצבע שלך ואני יכול לזהות אותך, זה בכלל לא משנה איך זה נשמר, אם זו חתימה דיגיטלית מאובטחת או אם זו טביעת האצבע בשלמותה". 

   

  במועדון אומרים שהדרישה הגיעה מהלקוחות וש-95% מהלקוחות כבר משתמשים בשיטה. 

   

  "מי שבוחר, אחרי שמודיעים לו מה הסיכונים, זאת זכותו. אני לא יודע אם היה פה תהליך שיידעו את כולם על הסיכונים. מה שמדאיג עוד יותר זה שהיום זה טביעת אצבע מחר החברה של אהרון פרקש שעושה מערכות בקרה ביומטריות שמזהות צילומי פנים. נגיע למצב שאותה טכנולוגיה שמשמשת לבסיסים צבאיים יהיה בה שימוש במועדון כושר.זה  כולה מועדון כושר זה לא מתקן צבאי שצריך לאבטח, אפשר לאבטח בדרך אחרת. ובכלל יתכן שרוב הסיכויים שפקיד הקבלה מכיר את כל המנויים בפנים".

   

  האם לא חייבים לתת חלופה למי שלא רוצה להיכנס עם טביעת אצבע?

   

  "בהחלט. אני חתמתי איתך הסכם התקשרות בתנאים מסוימים ועכשיו אתה מונע ממני כניסה, כי אני לא מוכן שיפגעו בפרטיות שלי? כשהרשות למידע וטכנולוגיה נדרשת לדברים כאלה היא קובעת שיש פה הרעת תנאים ומטילה אפילו קנסות. שיתנו למי שלא רוצה לתת טביעת אצבע, להיכנס בדרך הרגילה".

   

  מהולמס פלייס נמסר בתגובה: "מועדון פמילי בחיפה מטמיע בימים אלה מערכת בקרה המזהה את לקוחותיה ע"י טביעת אצבע. למערכת הבקרה אין שום גישה למידע כלשהו, שכן המערכת יודעת לזהות את הלקוח אך ורק עפ"י קוד. מערכת הבקרה החדשה הוכנסה מתוך צורך להקל על תהליך הכניסה של המינויים עצמם ובמטרה לייעל את השירות ולנתב את העומס במועדון. אנו עושים זאת לרווחת המנויים על מנת שיקבלו שירות טוב יותר, אישי יותר. דרך טביעת האצבע המנוי יוכל להיכנס למועדון בקלות ובמהירות. שיטה זו מפחיתה עומס במועדון – רק מי שבאמת מנוי יוכל להיכנס. יש לציין כי מעל ל-95% מכלל המנויים כבר עברו לשיטה זו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הולמס פלייס חיפה: כניסה רק עם טביעת אצבע"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  הולמס פלייס טביעת אצבע טביעות אצבעות ביומטרי חדר כושר
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים