שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  התפרעויות במזרח ירושלים: מטענים על שוטרים

  המהומות התפשטו ושני צלמי עיתונות נפצעו, בהם צלם ynet. במשפחתו של הנער שהבוקר דווח כי נחטף במזרח ירושלים אומרים שהוא נרצח עקב הריגת שלושת החטופים. אמו: "הוא היה בדרך למסגד, תחזירו לי אותו". ח"כ זועבי ביקרה בביתו: "הפושע היא המדיניות הישראלית"

  החקירה עדיין באפלה, אבל המהומות בירושלים נמשכו והתפשטו. פרשת החשד לרצח נער ערבי ממזרח העיר, מוחמד אבו חדיר, הובילה להמשך העימותים בין מתפרעים לשוטרים, ובצהריים (יום ד') הגיעו לשכונת ראס אל-עמוד, שם הושלכו אבנים על שוטרים. חשוד אחד נעצר. במקביל, בתפר בין בית חנינא לשועפט נזרקו אבנים, בקבוקי תבערה ומטעני צינור. חלקם התפוצצו אך אין נפגעים בקרב השוטרים, שמשתמשים באמצעים לפיזור הפגנות. השטח נסגר ונמנעה כניסה של אזרחים לשכונה. שני צלמי עיתונות נפצעו במהלך העימותים, אחד מהם צלם ynet.

   

   

   

  "כנראה רצו לנקום בנו על רצח הנערים", טען סעיד אבו חדיר, קרוב משפחתו של הנער משועפט שלפי הדיווחים נחטף הבוקר במזרח ירושלים. במשטרה עדיין חוקרים את הקשר בין הדיווחים על החטיפה הבוקר לבין מציאת גופה ביער ירושלים זמן קצר לאחר מכן. אמו של הנער, סוהא אבו חדיר, אמרה: "בני יצא מהבית ב-3:30 לפנות בוקר. הוא היה בדרכו למסגד, ולצערי לא חזר. כל יום הוא יוצא למסגד בשעה הזאת להתפלל. אני לא יודעת מה קרה איתו, מי עמד מאחורי החטיפה. מה שאני מבקשת עכשיו זה להחזיר אותו אליי, כי אני לא יכולה לחיות בלעדיו".

    

  עוד בחדשות:

   

  סעיד בטוח שהנער נחטף, וטען שהדבר נראה בצילומי אבטחה. "זה לא מקרה ראשון מסוגו כאן. אתמול היה ניסיון חטיפה של ילד בן תשע, והחבר'ה שהיו בסביבה הצליחו להציל אותו, אבל היום הצליחו לחטוף". במשטרה לא הכירו דיווח על ניסיון החטיפה אתמול.

   

  צילומי העימותים בשועפט:

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   

  זירת מציאת הגופה הבוקר ביער ירושלים        (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  זירת מציאת הגופה הבוקר ביער ירושלים (צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: google maps) (צילום: google maps)
  (צילום: google maps)
   

  הנער שדווח כי נחטף, מוחמד אבו חדיר        ()
  הנער שדווח כי נחטף, מוחמד אבו חדיר

  הוא קשר בין היעדרות הנער לגופה שאותרה באזור: "אני בטוח שהרצח בוצע על רקע לאומני ולא פלילי בעקבות הריגת שלושת הנערים שנחטפו. שבעם ישראל יבינו שאנחנו לא יושבים כאן כדי לעשות בעיות. אנו נמצאים על אדמתנו, ולא לקחנו אדמות לאחרים. מדינת ישראל היא שמנסה להשפיל אותנו". עוד סיפר שהנער הוא "בחור נחמד. אתמול בלילה דיברתי אתו על ענייני משפחה. בני משפחתו חיים בצורה נורמלית ולא מחפשים בעיות ולא מסוכסכים עם אף אחד".

   

  בעקבות האירועים נרשמו מאז הבוקר מהומות באזור. עשרות צעירים ערבים יידו אבנים, העלו באש פחים והתעמתו עם שוטרים בשועפט. הם גרמו נזק רב לתחנות הרכבת הקלה שועפט, בית חנינא וא-סהל, וניפצו בהן זגוגיות ומצלמות. הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות.

   

  בני משפחה אחרים שהתקבצו באזור העימותים הביעו זעם על מה שהגדירו "אוזלת היד" של כוחות הביטחון בכל מה שקשור לביטחון האישי של התושבים הפלסטינים: "מי שגורם לאינתיפאדה שלישית לבעבע זה הימין הקיצוני בישראל. הרצח הזה הוא מעשה של פחדנים. אנחנו משלמים את מחיר הרצח של שלושת הנערים. מה אנחנו קשורים לזה? מה שקרה בשטחים לא נוגע אלינו".

  תחנת רכבת קלה בבית חנינא שהוצתה (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
  תחנת רכבת קלה בבית חנינא שהוצתה(צילום: אליאור לוי)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  שכניו של הנרצח הביעו ספק באשר לאפשרות שהרוצחים ייתפסו, והוסיפו שגם אם זה יקרה - החוק מבחין בין יהודים לפלסטינים. "הרסתם את הבתים של החוטפים של שלושת הישראלים? אז אנחנו מבקשים מהמדינה שתהרוס את הבתים של הקיצוניים שרצחו את הנער".

   

  "הדורש נקמה, יקבל אינתיפאדה"

  ח"כ חנין זועבי (בל"ד) ביקרה הבוקר בבית משפחתו של הנער. בפגישה עם אמו היא גינתה את המקרה ותיארה את האנשים שעמדו מאחורי החטיפה "פושעים". זועבי אמרה ל-ynet: "זה פשע. מדובר בילד שנחטף על-ידי אנשים שלקחו לגיטימציה של 'תג מחיר'. אני גם יושבת עם חברי כנסת שאני לא יודעת כמה פלסטינים הם רצחו, לכן אני יושבת עם רוצחים וטרוריסטים בכנסת".

   

  זועבי (ארכיון). "זה פשע"       (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  זועבי (ארכיון). "זה פשע" (צילום: חסן שעלאן)

  זועבי הוסיפה: "מדברים על רצח שלושת החטופים שאני אמרתי שאני מקווה שיחזרו לביתם ואני מבקשת שגם האסירים הפלסטינים שישראל חטפה יחזרו לביתם, אבל נתניהו לא רצה. יש עכשיו סכסוך דמים. הפושע היא המדיניות הישראלית, והקורבן הוא העם הפלסטיני. כל עוד יש כיבוש, צריך להיות מאבק נגד הכיבוש. לצערי, לא היה מספיק מאבק עממי לפי החוקים הבין-לאומיים. אם אנחנו רוצים לשמור על האישיות שלנו, עלינו להיאבק בכיבוש ובפושעים".

   

  ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר: "יש לחקור ולהעניש את הפושעים ברצח הנתעב של מוחמד אבו חדיר.הדם הפלסטיני לא יקר פחות מדם המתנחלים".

   

  ח"כ באסל גטאס (בל"ד), שביקר אף הוא את המשפחה, אמר: "מכונת ההסתה של הממשלה, המתנחלים והתקשורת הישראלית עבדה, ודמם של הפלסטינים הותר על-ידי דרישות הנקם חסרות המעצורים. האירועים האחרונים הוכיחו שוב שהכיבוש הישראלי והמשך הדיכוי של העם הפלסטיני הם האחראי הבלעדי למרחץ הדמים".

   

  השר לביטחון פנים, יצחק אהרנוביץ', אמר שכנראה יש קשר בין הגופה החרוכה שנמצאה ביער ירושלים לדיווחים על הנער שנחטף. "הדברים האלה נמצאים כרגע בבדיקה", אמר בתום הערכת מצב במחוז ירושלים.

   

  במקביל גינתה לשכת הנשיא הפלסטיני אבו מאזן את רצח הנער, הטילה על ישראל את האחריות למעשה ודרשה ממנה לחשוף את הפושעים ולמצות עמם את הדין. זמן קצר לאחר מכן הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו שהחקירה תיערך במהירות האפשרית. "אני קורא לכל הצדדים לא ליטול את החוק לידיים. ישראל היא מדינת חוק", הוסיף.

   

  שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, הביע זעזוע מהרצח בירושלים ואמר: "צריך לאתר את המבצעים של הפשע הזה ולהעמיד אותם לדין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  האזור שבו אותרה הגופה הבוקר בירושלים
  צילום: רויטרס
  צילום: אנור אמארה
  ח"כ זועבי (ארכיון)
  צילום: אנור אמארה
  צילום: עטא עוויסאת
  ח"כ גטאס (ארכיון)
  צילום: עטא עוויסאת
  הנער שנרצח, מוחמד אבו חדיר
  אמו של הנער אבו חדיר
  מומלצים