שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רועי עידן, אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

עימותים בהלוויית הנער הפלסטיני

במהלך הלוויה התפתח עימות בין השוטרים לבין מתפרעים שיידו אבנים. שוטרים ירו רימוני הלם ו-35 נפצעו קל. אמו של הנער שנרצח, עדיין לא ברור אם על רקע לאומני או פלילי, אמרה: "היום נעשה לך חפלה גדולה. מקווה שמותך יביא ניצחון לפלסטין"

הנער מוחמד אבו חדיר הובא היום (ו') למנוחות בכפר מגוריו שועפט. אלפים ליוו אותו בדרכו האחרונה בשירה וזיקוקים, ומכנים אותו שהיד, ובמקום מתקיימים עימותים בין כוחות משטרה לבין מאות בני אדם, חלקם רעולי פנים. אמו סוהא אמרה כי תערוך לאחר הלוויה חפלה כי בנה שהיד. חלק מהמלווים מאשימים את המשטרה בחוסר אחריות וטוענים שמערכת הביטחון "מתעלמת מזה שמוחמד מת על רקע לאומני". 35 בני אדם נפגעו באורח קל לאחר עימותים עם שוטרים, בהם כתב של רשת CNN.
 
 
 
כוחות המשטרה בזאור הלוויה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כוחות המשטרה בזאור הלוויה(צילום: גיל יוחנן)

מתכוננים לכל עימות ומתמודדים עם מיידי אבנים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מתכוננים לכל עימות ומתמודדים עם מיידי אבנים(צילום: EPA)
 
הכוחות מול המתפללים במזרח ירושלים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הכוחות מול המתפללים במזרח ירושלים(צילום: רויטרס)
מסע הלוויה. זיקוקים ושירים (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
מסע הלוויה. זיקוקים ושירים(צילום: חסן שעלאן)

הלוויה. האמא: "שיישרף מי ששרף אותו" (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
הלוויה. האמא: "שיישרף מי ששרף אותו"(צילום: חסן שעלאן)
  

הכרזות ברחבי שועפט עם תמונת הנער (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
הכרזות ברחבי שועפט עם תמונת הנער(צילום: חסן שעלאן)

מסע ההלוויה של מוחמד אבו חדיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מסע ההלוויה של מוחמד אבו חדיר(צילום: AFP)

עם קבלת הגופה צעקה אמו: "אלוהים ישמור עליך, אתה תהיה בגן עדן. היום נעשה לך חפלה גדולה כי נפלת שהיד למען העם הפלסטיני. אני מקווה שהמוות שלך יביא ניצחון לפלסטין. לבי נשרף על בני. שאלוהים ישרוף את הפושעים שרצחו אותו. אני לא מאחלת לאף משפחה לסבול את הסבל שלנו. העניין לא פשוט וקשה מאוד. לא יודעת מה יקרה אחרי שאחזור לבית בלי בני".

 

ביומיים האחרונים אירעו בשועפט הפרות סדר קשות בעקבות הטענה כי אבו חדיר נרצח על ידי יהודים על רקע לאומני. המשטרה והשב"כ עדיין חוקרים וטרם קבעו אם מדובר ברצח על רקע לאומני או פלילי. צו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה.  

 

אלפי שוטרים נפרסו משעות הבוקר המוקדמות במזרח ירושלים ובסמטאות העיר העתיקה במטרה לשמור על הסדר והביטחון ולאפשר את תפילות יום השישי, שבהן השתתפו כ-12 אלף איש. קודם לכן התפרעו מאות צעירים ערבים, בהם רעולי פנים, ויידו אבנים וחפצים שונים לעבר כוחות משטרה בשכונת ואדי ג'וז. הכוחות פיזרו את המתפרעים באמצעות רימוני הלם. עשרות נוספים ניסו לפרוץ את החסימה הסמוכה לשער השלשלת. כוח משטרה בלם אותם תוך שימוש באמצעי פיזור הפגנות.

 

גם בראס אל עמוד יידו עשרות צעירים אבנים לעבר כוחות משטרה. כוח משטרה הדף אותם תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות כולל רימוני הלם. בעיר העתיקה נשמעו פיצוצים של רימוני הלם שנועדו להדוף את המתפרעים. עם סיום התפילה בהר הבית יידו צעירים ערבים רעולי פנים אבנים לעבר כוחות משטרה בשער המוגרבי. המשטרה הדפה אותם לתוך מסגד אל-אקצה תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. בתוך כך, לא נרשמו אירועים חריגים בפיזור המתפללים מהמתחם ולא היו נפגעים באירוע.

 

פצוע בעימותים בשועפט (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
פצוע בעימותים בשועפט(צילום: חסן שעלאן)

הכיתובים ברחובות שועפט (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
הכיתובים ברחובות שועפט(צילום: חסן שעלאן)

בכפר שועפט אפשר להרגיש את האווירה המתוחה. תמונותיו של אבו חדיר נתלו בכל הרחובות ועליהן נכתב "מוחמד השהיד והגיבור". תושבי המקום חוסמים את הכביש הראשי באבנים מכל הכיוונים ואיימו להמשיך ביידוי אבנים גם אחרי התפילות. על מספר תחנות אוטובוס כתבו 'מוות לישראלים וליהודים' ו'תיזהרו מעוד חטיפת ילדים'. בשעות הלילה המאוחרות מספר צעירים יידו אבנים לכביש 65 בוואדי ערה והבעירו צמיגים. שוטרים מתחנת עירון עשו סדר במקום.

 

אהרונוביץ': אם תהיה התפרעות - ננהג ביד קשה

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', כינס הערכת מצב לפני התפילות בהר הביתה וסיפר כי תוגברו הכוחות בכל הארץ בכלל, ובירושלים בפרט. "אני קורא לכולם לנהוג באיפוק וסבלנות כדי לא להעצים את האירועים. יש לנו מספיק מתח באוויר אני מקווה שנעבור את זה. אני מניח שאחרי התפילות יכול לקרות הפרות סדר והמשטרה תעשה הכל כדי למנוע אותן", אמר השר. "אם יהיו התפרעויות המשטרה תנהג ביד קשה". השר אהרונוביץ' אמר כי הוא מעדוכן בחקירת הרצח של הנער אבו חדיר ועדיין לא נקבע אם מדובר ברקע פלילי או לאומני.

 

אירוע החטיפה והרצח העלה חשש למקרים נוספים במגזר. לנוכח המצב, יצאו הלילה עשרות מתושבי אזור המשולש והצפון לרחובות במטרה לשמור על היישובים. חלקם בדקו כלי רבע בכניסות, אחרים שמרו על המסגדים ובתי הספר ועוד. שוטרים מתחנת קדמה נכחו במקום כדי לשמור על הסדר. "באזורים מסוימים פנינו לשייחים ומכובדים מהמגזר הערבי וביקשנו שיהיו ערניים, וגם שישאירו אנשים שישמרו על המסגדים כדי שאף אחד לא יפגע בהם", אמר גורם בכיר במשטרה ל-ynet.

 

 

תושבי סכנין יצאו להפגנת מחאה (צילום: מוחמד שינאווי ) (צילום: מוחמד שינאווי )
תושבי סכנין יצאו להפגנת מחאה(צילום: מוחמד שינאווי )

 (צילום: מוחמד שינאווי ) (צילום: מוחמד שינאווי )
(צילום: מוחמד שינאווי )

 (צילום: מוחמד שינאווי ) (צילום: מוחמד שינאווי )
(צילום: מוחמד שינאווי )

 (צילום: מוחמד שינאווי ) (צילום: מוחמד שינאווי )
(צילום: מוחמד שינאווי )

 

אחר הצהריים התקיימה בסכנין הפגנת הזדהות עם אבו חדיר והעם הפלסטיני. המפגינים בהם אנשי חד"ש מחו גם נגד פעילות צה"ל בשטחים ודרשו להפסיק אותה. הם הבטיחו שימשיכו את המאבק. שלושה תושבי טייבה, בני 20 15 ו-16, נעצרו בחשד שיידו אבנים על רכב חולף ועל כוח המשטרה שהגיע למקום כדי לטפל בהפגנה בכניסה לטייבה. השלושה נלקחו לחקירה בתחנת המשטרה. במשטרה אומרים כי ייתנו לתושבים להביע את מחאתם, אך מבלי שיבצעו הפרות סדר.

 

אביו של הנרצח, חוסיין אבו חדיר, דחה את הטענות כי בנו נרצח על רקע כבוד המשפחה וטען כי הרקע לאומני. "מי שמפיץ את זה הוא שקרן, אלה אנשים בלי כבוד", הוא אומר. "מדובר ברוצחים פשיסטים. בזמן החטיפה בני צעק וביקש להציל אותו. אנשים שהיו בקרבת מקום שמעו צעקות תוך כדי שהוא אומר 'אבא, אמא תצילו אותי'. הבן שלי אהב את כולם, ואני חושש לחיי ולחיי משפחתי".

 

האב ביקש מראש הממשלה דין שווה לרוצחים, כאשר ייתפסו. "אני מפיל אחריות שלמה על הממשלה לכל מה שהתרחש אצלנו", הוא אומר. "אני דורש מבנימין נתניהו להרוס את הבתים של מי שרצח את הילד שלי, כמו שהוא הורס בתים שעמדו מאחורי רצח שלושת הנערים".

 

Read this article in English 


פורסם לראשונה 04/07/2014 12:15

 

השתתף בהכנת הידיעה: אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עימותים בשועפט
צילום: גיל יוחנן
צילום: חסן שעלאן
לוויתו של אבו חדיר
צילום: חסן שעלאן
מומלצים