שתף קטע נבחר

האם מנהיג דאעש הופיע בפומבי?

גורמים בצבא עיראק העריכו אתמול כי אבו בכר אל-בגדדי נפגע או נהרג במתקפה אווירית, אך היום מפורסם סרטון שבו הוא נושא דרשה במוסול. "הצטרפו אליי". בעיראק טוענים: האיש בסרטון אינו מנהיג דאעש

השמועות על מותו של הארגון האכזרי דאעש היו מוקדמות: אבו בכר אל-בגדדי, מנהיג ארגון דאעש, נחשף בסרטון וידאו שפורסם היום (שבת) ובו נושא דרשה במסגד בעיר מוסול בצפון עיראק. עם זאת, ממשלת עיראק טוענת כי האדם שמופיע בו אינו מנהיג דאעש. "בדקנו את התמונות ואין שום ספק שלא מדובר באל-בגדדי", אמר דובר משרד הפנים העיראקי הגנרל סעיד מען.

 

עוד חדשות בעולם:

ג'ואי מלתעות שמר על תואר 'אלוף הנקניקיות'

משחקים באש: כך מרפאים מחלות בסין

 

מנהיג דאעש אבו באכר אל-בגדדי במוסול, אתמול ()
מנהיג דאעש אבו באכר אל-בגדדי במוסול, אתמול

בכיתוב הסרטון נכתב כי הדרשה התקיימה אתמול במסגרת יום שישי הראשון של חודש הרמדאן ובכך כנראה נראה שהסרטון שם קץ לדיווחים שפורסמו על כך שאל-בגדדי נפגע או נהרג בתקיפה אווירית של מטוסי חיל האוויר העיראקי בעיר אל-קאים שגבול עם סוריה.

 

זו הפעם הראשונה ששליט המדינה האיסלאמית נצפה בהופעה ציבורית. בדרשה שנשא קרא אל-בגדדי למוסלמים ברחבי העולם להתאחד סביב ה"חליפה", מי שנחשב לשליט הרוחני של העולם האיסלאמי ולמחליפו של הנביא מוחמד עלי אדמות, שבעצם מדובר באל-בגדדי עצמו.

 

"תחת שליטתי והכוונתי, העולם האיסלאמי ישוב לקבל כבוד, זכויות והנהגה. אני קורא גם לרופאים, שופטים, מהנדסים ומומחי איסלאם להצטרף אלינו", אמר מנהיג המדינה האיסלאמית בדרשתו.

 

האיש שמרד באל-קאעידה

אל-בגדדי נחשב לאיש מסתורין ועד כה פורסמו רק שתי תמונות שלנו עד לפרסום הסרטון שבו נשא את הדרשה. על קורותיו יש שלל דיווחים: ככל הנראה הוא נולד ב-1971 ולפי חלק מהדיווחים מקום הולדתו היה בעיר סמארה שמצפון לבגדד.

אחד התיעודים היחידים של אל-בגדדי לפני הפרסום היום ()
אחד התיעודים היחידים של אל-בגדדי לפני הפרסום היום

עד לשנת 2003 לא נשא אל-בגדדי נשק, אבל אז הפלישה האמריקנית לעיראק קירבה אותו למאבק האלים. הוא הצטרף לשורות אל-קאעידה תחת פיקודו של אוסמה בן לאדן, ונודע כלוחם אכזרי וחסר רחמים. הוא עצמו היה תלמידו של מנהיג אכזרי לא פחות באל-קאעידה, הירדני אבו מוסעב א-זרקאווי, שפיקד על כוחות אל-קאעידה בעיראק וחוסל על-ידי ארצות הברית ב-2006. נתון שמלמד היטב על אכזריותו, ובאותה מידה גם על יעילותו, הוא זה שלפיו בשנת 2010 הצליח אל-בגדדי ליזום 60 פיגועים ביום אחד, שבהם נהרגו 110 בני אדם.

 

לפי דיווחים, אל-בגדדי היה עצור בבסיס אמריקני בעיראק במשך ארבע שנים, וכשהשתחרר ב-2009 הבטיח לסוהריו בערמומיות: "נתראה בניו-יורק". הוא נכלא באגף השמור לעצירים המסוכנים והקיצונים ביותר. בשנים הבאות ניסה אל-בגדדי להתקרב שוב לאל-קאעידה ושלוחותיו, אולם נתקל בכתף קרה. בהדרגה הוא החל להתריס נגד ארגונם של בן-לאדן ומחליפו איימן א-זוואהירי, ובמאי 2014 הביא את ההתרסה הזו לשיא: ארגונו הכריז על ניתוק היחסים עם ההנהגה המרכזית של אל-קאעידה, ודרש מאל-קאעידה להישבע אמונים למדינה האיסלאמית החדשה שהוא מקים.

 

בתוך כך, השייח יוסף אל-קרדאווי, גדול פוסקי ההלכה בעולם הסוני, גינה את הכרזתו של מנהיג דאעש על ה"חליפה". "זוהי הפרה של חוקי השריעה (חוקי האיסלאם)", הצהיר אל-קרדאווי. "ההכרזה על 'חליפה' יכולה להינתן רק על ידי האומה האיסלאמית כולה ולא על ידי קבוצה בודדת".

 

השייח, הנחשב גם לאחד ממנהיגי הדת המזוהים עם תנועת האחים המוסלמים, הוסיף כי ההכרזה של אל-בגדדי יכולה להוביל להשלכות מסוכנות עבור הסונים בעיראק וגם בכל הנוגע למלחמת האזרחים בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-בגדדי כפי שנראה בסרטון
מומלצים