שתף קטע נבחר

צילום: חסן שעלאן, AFP

הסלמה חמורה: רקטה נורתה אל באר שבע

ישראל חיכתה להפסקת אש וקיבלה אש בלי הפסקה. רקטה נורתה אל אזור באר שבע ויורטה בידי כיפת ברזל. רקטות יורטו באזור חוף אשקלון. תושבי עוטף עזה נתונים שבוע תחת ירי וצה"ל מגיב באופן מינורי ביותר. 8 יעדים הותקפו ביממה האחרונה בעזה

ארגוני המחבלים מגדילים את טווח הירי ובאר שבע לראשונה מאז סבב ההסלמה האחרון הופכת ליעד: הערב (שבת) נשמעה אזעקה בבאר שבע וזמן קצר לאחר מכן דווח כי רקטה נורתה לעבר בירת הנגב. הרקטה יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. הירי נמשך הערב גם לעבר שער הנגב וחוף אשקלון. כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות שנורו לעבר מועצת חוף אשקלון. שתי רקטות נוספות התפוצצו במועצה האזורית אשכול וטרם הנפילות לא נשמעה אזעקה. בשער הנגב התפוצצה רקטה בשטח פתוח. בכל המקרים לא היו נפגעים או נזק.

היירוט מעל שמי באר שבע, הערב (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
היירוט מעל שמי באר שבע, הערב(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: נתי אדרי) (צילום: נתי אדרי)
(צילום: נתי אדרי)

חלקים מטיל כיפת ברזל שנפל בבאר שבע לאחר היירוט ()
חלקים מטיל כיפת ברזל שנפל בבאר שבע לאחר היירוט

תושבי באר שבע נבהלו בעקבות הירי שפקד גם את עירם. "לא האמנתי שזה יגיע עד לכאן. חשבתי שהם רוצים רגיעה. אם הם בסבב הזה יורים גם עלינו, אז הם כנראה ממש רוצים הסלמה רצינית", אמר תושב העיר שי אליאף. שושנה תושבת העיר הוסיפה: "נבהלתי אבל לא ממש הופתעתי. הייתי בטוחה שזה יגיע לכאן בסופו של דבר. הגיע הזמן שישימו סוף לכל הסבבים האלה". בעקבות היירוט, נפלו חלקים של הטיל המיירט בשתי זירות בבאר שבע. משטרת ישראל מבקשת מהתושבים להימנע מהתקהלות באזורי נפילת הטילים כדי למנוע סיכון חיים ופגיעה מיותרת בגוף ובשביל שלא תיפגע עבודת החבלנים והשוטרים בזירה.

 

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', תקף אמש בחריפות את מדיניות ה"אין תגובה" שבה נוקטת ישראל לנוכח המשך ירי הרקטות אל יישובי הנגב המערבי וכנראה ידע לאן המערכה הנוכחית הולכת. "אין כאן שתי מדינות ובטח לא שני סוגים של אוכלוסיות". לדבריו, "מדינה ריבונית חייבת לשמור על כוח ההרתעה שלה ולהגן על אזרחיה, כל אזרחיה, בכל מקום. לא ייתכן שהתגובה שלנו תגיע רק בעקבות טילים שיירו לבאר שבע, לאשדוד או לתל אביב. ירי של המחבלים לעבר תושבי שדרות ועוטף עזה הוא חמור. זהו קו אדום שאסור לעבור עליו לסדר היום, בדיוק באותה מידה שפוגעים בעיר גדולה בישראל", לשון ההודעה שפרסם ראש העיר.

 

ראש העיר אופקים איציק דנינו מסר הערב כי "זה מספר ימים אופקים מצויה שוב תחת מתקפה מרצועת עזה. כראש העיר וחלק מהשלטון המקומי אני מאמין שיש לאפשר לממשלה ולקבינט המדיני ביטחוני לקבל החלטות שקולות ללא לחץ מצד תושבי הדרום ומצד ארגוני הטרור. יחד עם זאת, תושבי אופקים והדרום שומרים בינתיים על איפוק וקור רוח ומנסים להתמודד עם האיום חרף סכנת החיים הטמונה בכך".

 

במהלך השבוע נשמעו אומנם דיבורים על הפסקת אש, אבל הרקטות ממשיכות להתפוצץ ביישובי עוטף עזה ואף בערים מרוחקות יותר. תושבי הדרום מסכמים סוף שבוע מתוח במיוחד ורק היום נורו 13 רקטות. למרות המשך הירי המאסיבי, תגובת צה"ל עדיין מאופקת והיום הותקפו שמונה יעדי טרור בדרום הרצועה. בנוסף, כלי טיס של חיל האוויר ירו טיל לעבר משגר הרקטות שביצע את המטח לכיוון אופקים ולעבר פעיל טרור שעסק בהכנות לשיגור. זוהו פגיעות במטרות. 

 

באר שבע במעגל הרקטות. היירוט הערב (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
באר שבע במעגל הרקטות. היירוט הערב(צילום: הרצל יוסף)

היום נשמעה אזעקה באזור אופקים ובמועצה האזורית מרחבים, ותוך זמן קצר התברר כי נורה מטח רקטות לעבר העיר המרוחקת יחסית מהרצועה. כיפת ברזל יירטה את אחת הרקטות, השתיים האחרות התפוצצו בשטחים פתוחים. כחצי שעה לאחר מכן נשמעו אזעקות צבע אדום במועצות אשכול וחוף אשקלון. בבוקר, מעט אחרי השעה 8:30, נשמעה אזעקה נוספת, הפעם במועצת אשכול. גם במקרה זה הרקטה התפוצצה בשטח פתוח ולא היו נפגעים. הערב נשמעה אזעקה גם במועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון. בעקבות הירי לבאר שבע, החליטה עיריית אשדוד כי לא יתקיימו פעילויות בבתי הספר שבהם מופעלות קייטנות או כל פעילות חינוכית אחרת במבנים לא ממוגנים.

 

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערכות מצב עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', המפכ"ל יוחנן דנינו וראש השב"כ יורם כהן.

 

נתניהו ציין כי כוחות צה"ל פועלים נגד מטרות חמאס וערוכים לכל התפתחות בשטח והפעילות מנוהלת בנחישות ובאחריות כדי להחזיר את השקט. ראש הממשלה הוסיף כי במידת הצורך יופעל כוח נוסף.

 

כמו כן, נתניהו הנחה לנקוט ביד חזקה מול מפרי הסדר בהפגנות ביישובי המשולש ובוואדי ערה. "מי שיפר את החוק יטופל במלוא החומרה. גם ראשי הציבור הערבי בישראל צריכים לפעול לאלתר להפסקת ההתפרעויות".

 

את שבת בבוקר פתחו תושבי הדרום דווקא באווירה אופטימית יחסית, אחרי שנודע להם כי ההנחיות לשהות במרחב המוגן הוסרו, וניתן לפי שעה לחזור לשגרה מבלי להימצא במרחק 15 שניות ממרחב מוגן. מהר מאוד, למרות שההנחיה לא השתנתה, הירי התחדש בטפטופים קלים.

שר האוצר לפיד מבקר בפעוטון בשדרות שנפגע מרקטה (צילום:AP) (צילום:AP)
שר האוצר לפיד מבקר בפעוטון בשדרות שנפגע מרקטה(צילום:AP)
 

ישובי המועצה האזורית אשכול היו אלו שספגו היום מטחי מרגמות כבדים. 12 הפגזים נפלו בשטחים פתוחים, איש לא נפגע ולא נגרם נזק. רקטה נוספת שנורתה לעבר אזור אופקים יורטה מעל העיר. מדובר ביום "רגוע" יחסית לאחר שביום שישי נורו לעבר ישובי הדרום יותר מ-30 רקטות ומרגמות.

 

ביישובי עוטף עזה החיים התנהלו היום כרגיל, ואפשר היה לראות זאת בבריכות השחייה בקיבוצים שהיו מלאות ברוחצים. עם זאת, האוזניים היו קשובות לאזעקה, במקרה ותהיה. "לא ברור בכלל לאן כל הסיפור הזה הולך, יש אי ודאות", סיפר תושב באחד היישובים בעוטף עזה. "מצד אחד הירי לעברנו לא מפסיק אך מצד שני אנחנו לא ממש במלחמה כמו מבצע עמוד ענן או עופרת יצוקה. יש אווירה לא טובה באוויר, הכל מאוד נפיץ וזה עניין של רגע עד שמישהו מהצדדים ישבור את הכלים. מה שבטוח זה שאנחנו לא בהפסקת אש. ימים יגידו. בינתיים אנשים מנסים לנהל חיי שגרה עד כמה שאפשר. נכון שהאווירה לא הכי טובה, אבל האנשים יוצאים החוצה, לבריכה, או לראות משחקי כדורגל יחד במועדון".

 (צילום: דביר מימון ) (צילום: דביר מימון )
(צילום: דביר מימון )

בתים שנפגעו השבוע בשדרות. הלכו היום לבריכה, למרות החשש ()
בתים שנפגעו השבוע בשדרות. הלכו היום לבריכה, למרות החשש
 

גם בשדרות האווירה המשיכה להיות מתוחה, אחרי שבלילה ובבוקר נשמעו שם אזעקות צבע אדום. בריכת השחייה העירונית נפתחה רק לפני שבועיים, אחרי חמש שנים שהייתה סגורה, והילדים קפצו למים מאושרים. "התרגלנו כבר למצב. ממשיכים כרגיל, יש לנו זיכרון קצר לטוב ולרע. לא ניתן לחמאס להרוס לנו את החיים. יש מרחב מוגן, יש אזעקה. אם צריך נרוץ פנימה ונחזור למים", סיפר אבי אדף, תושב העיר.

 

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג', שבשטחה נפלו היום רקטות ובוצעו יירוטים של כיפת ברזל: "אני מבקש להזכיר לתושבים להישמע להנחיות פיקוד העורף ולמצוא מבעוד מועד את המקום הבטוח ביותר בסביבתם. יש לאפשר לדרג המדיני לקבל החלטות שקולות ולא מתוך לחץ. חוסנה של מדינה היא היכולת לעמוד באתגרים העומדים לפניה. דווקא ברגעים קשים אלה, האחדות של העם חשובה ועלינו לאפשר לממשלת ישראל לקבל את ההחלטות הנכונות. אנחנו סומכים על הדרג המדיני שיידע לתת מענה לחיזוק מדינת ישראל לטווח הארוך ולהשיב את השקט לאזורנו".

 

הירי נמשך כבר שבוע

הסבב הנוכחי של הירי החל ביום ראשון האחרון, כאשר הפלסטינים ירו שתי רקטות לעבר ישראל ושתיהן יורטו על ידי כיפת ברזל. במקביל נורו שתי פצצות מרגמה שנפלו בשטח פתוח ליד גדר המערכת, סמוך לכיסופים. כוח צה"ל שסייר ליד גדר המערכת בדרום רצועת עזה דיווח על ירי מקלעים נגדו. בשתי התקריות לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

ביום שני חלה עליית מדרגה בירי מהרצועה, ו-16 רקטות קאסם התפוצצו בשטחי ישראל, רובן בשטחים פתוחים אבל אחת התפוצצה ביישוב של המועצה האזורית שדות נגב. ההסלמה הייתה למחרת: שעות ספורות לאחר מציאת הגופות של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו  הופצצו 34 אתרים ברצועת עזה במסגרת תקיפה רחבת היקף של צה"ל, שחלקם שייכים לזרוע הצבאית של חמאס. מאז לא היה יום של שקט לתושבי הדרום

במערכת הביטחון מתכוונים לפי שעה להמשיך במדיניות הריסון, כל עוד ארגוני הטרור בעזה יורים על ישובי עוטף עזה, בהם שדרות, נתיבות ואופקים (הנמצאת כ-20 ק"מ מהרצועה), ולא מרחיבים את טווח האש לערים כמו אשדוד ובאר שבע, גם אם הירי פוצע חיילים כמו היום בצהריים או נופל בשטחים מיושבים כמו אתמול וגורם לנזקים ברכוש. בישראל לא רוצים לשבור את הכלים וממשיכים להמתין להחלטת חמאס לנצור את האש, אך ייתכן כי התגובה תשתנה בעקבות הירי הערב לבאר שבע.

 

במקביל, המאמץ ההגנתי נמשך וסוללות כיפות ברזל הרחיבו את פריסתן באתרים שונים בארץ. גם באוגדת עזה נדרשו הכוחות להגביר ערנות וכוננות מחשש לפיגועים קרקעיים בגבול, בדומה לניסיון הנחת מטען החבלה אתמול בצהריים ליד גדר המערכת או ירי טיל נ"ט. ההבלגה של צה"ל נחשבת לחריגה גם יחסית לתקופה שלפני עמוד ענן, והתקיפות, ולו של מבנים ריקים, היו אוטומטיות כתגובה לכל ירי רקטות לעבר ישראל.

 

דובר צה"ל מסר כי "כלי טיס של חיל האוויר תקפו היום שלוש מטרות טרור של חמאס בדרום רצועת עזה. צה"ל ערוך ומוכן להגן על תושבי מדינת ישראל מפני כל איום וימשיך לפעול בנחישות וככל שיידרש עד להשבת השקט ושגרת החיים התקינה".

 

אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נתי אדרי
היירוט בבאר שבע, הערב
צילום: נתי אדרי
מומלצים