שתף קטע נבחר

צילום: חסן שעלאן, AFP

התפרעויות מהדרום עד הצפון: מכוניות ספגו אבנים, נזק לתחנת משטרה, כבישים נחסמו

נמשך גל הפרות הסדר לאחר רצח הנער מוחמד אבו חדיר: רעולי פנים יידו אבנים ופגעו במכוניות בנגב, בין היתר מחוץ ליישוב עומר - שם ניזוקה מכונית של שופטת. כביש 60 חסום מצומת שוקת לבאר שבע. מהומות גם בירושלים

המהומות במחאה על רצח הנער מוחמד אבו חדיר בן ה-16 משועפט נמשכו גם אמש (יום א') מהדרום ועד הצפון: רעולי פנים יידו בקבוקי תבערה ואבנים על כלי רכב בכניסה ליישוב עומר. בין היתר נפגעה מכונית של שופטת. ככל הידוע, היא לא נפצעה. כוחות משטרה הגיעו לכביש עומר-באר שבע כדי לנסות להשתלט על המצב. כביש 60 נחסם לתנועה מצומת שוקת עד באר שבע. חסימות גם בכבישים 80, 31 ו-25. באיכסאל שבצפון יידו בקבוק תבערה אל נקודת השיטור ונזק נגרם למקום. בכל הגזרות הללו נרשמות הפרות סדר של רעולי פנים המיידים אבנים. במקביל, סמוך לכפר ערה נרגם באבנים אוטובוס שהיה בדרכו לקריית שמונה. אישה נפצעה קל מרסיסים ופונתה לקבלת טיפול בבית החולים העמק בעפולה.

 

עוד בחדשות:

 

ההתפרעויות בעראבה, אמש ()
ההתפרעויות בעראבה, אמש

אוטובוס נרגם באבנים בצומת שוקת (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אוטובוס נרגם באבנים בצומת שוקת(צילום: הרצל יוסף)

שוטרי מרחב נגב, לוחמי מג"ב, פרשים ולוחמים מהמחוז הדרומי בפיקוד מפקד המרחב טיפלו באירועי הפרות סדר ויידויי האבנים בכמה מוקדים במרחב. נעצרו 12 חשודים ביידוי אבנים ובהפרות סדר בתל שבע, מחוץ ליישוב עומר, והם הועברו לחקירה. מפקד מרחב נגב, תת-ניצב פרץ עמר, קיים הערכת מצב על רקע הפרות הסדר ויידויי האבנים סמוך ליישובים ערוער, תל שבע, לקיה וחורה. "המשטרה תנקוט אפס סובלנות כלפי גילויי אלימות ותביא למיצוי הדין עם המעורבים", אמר.

 

דובר המועצה המקומית עומר, ניסים ניר, אמר ל-ynet כי התריע אך לא נענה: "אני מחייג מאז 20:30 למשטרה. או שלא ענו או שאמרו שזה ידוע. היה לי מידע שהולכות להיות הפרות סדר והתקשרתי למשטרה מבעוד מועד. שוטר ראשון הגיע לכאן לפני שתי דקות, וזה היה מפקד המרחב". מהמשטרה נמסר בתגובה כי הם נערכו מבעוד מועד בכוחות מתוגברים בצירי המרחב כולל בכבישי הגישה ליישוב עומר וכי במקום יש קצין בדרגת רב-פקד.

 

בגזרה אחרת - בנצרת יידו אבנים לעבר תחנת כיבוי אש, בשפרעם יידו עשרות אבנים לעבר הכביש הראשי וניסו לשרוף פחי אשפה, בעראבה הבעירו צמיגים וחסמו את הכביש הראשי. באזור המשולש ובכביש 65 ערוכים כוחות משטרה גדולים ולפי שעה נשמר שם השקט.  

מכונית שניזוקה בכביש ערד-דימונה (צילום: ארבל ביטון) (צילום: ארבל ביטון)
מכונית שניזוקה בכביש ערד-דימונה (צילום: ארבל ביטון)

הנזק לתחנת המשטרה באיכסאל      ()
הנזק לתחנת המשטרה באיכסאל

התפרעויות בעראבה       ()
התפרעויות בעראבה

הפגנת ענק בעראבה       ()
הפגנת ענק בעראבה

נזק למכונית שנרגמה בעומר      (צילום: ניסים ניר) (צילום: ניסים ניר)
נזק למכונית שנרגמה בעומר (צילום: ניסים ניר)

 (צילום: ניסים ניר) (צילום: ניסים ניר)
(צילום: ניסים ניר)

 (צילום: ניסים ניר) (צילום: ניסים ניר)
(צילום: ניסים ניר)

בעראבה הובא למרפאה מקומית גבר בשנות ה-40 לחייו דקור בפלג גופו העליון. צוות מד"א ממרחב אשר טיפל בו ופינה אותו לבית החולים בנהריה במצב קשה. המשטרה פתחה בחקירה.

 

מהומות גם בירושלים: בשכונת א-טור יידו אבנים כ-100 רעולי פנים, באזור חיזמה יידו כמה עשרות רעולי פנים אבנים ובקבוקי תבערה ושוטרים הדפו אותם באמצעים לפיזור הפגנות. מנגד, נמסר ממשטרת מחוז ש"י כי במהלך הפגנת תושבי מעלה אדומים בכניסה לעיר נעצרו שלושה נערים בני 15 בזמן שיידו אבנים לעבר רכבי פלסטינים על כביש 1. אין נזק ואין נפגעים. הנערים נלקחו לחקירה.

 

בצומת בר אילן בירושלים הבעירו המפגינים צמיגים ופחים. הכביש בין צומת בר אילן לרחוב יחזקאל נחסם. שוטרים נמצאים במקום. במקום הפגינו 40 פעילי ימין וחסמו לסירוגין את הכביש. כ-150 הפגינו בכיכר צה"ל נגד גזענות, ומולם התייצבו 150 פעילי ימין. ההפגנה הסתיימה. פעיל ימין נעצר בחשד שתקף מפגין אחר.

 

מחאות שקטות יותר התקיימו אמש ב-15 מוקדים ברחבי המגזר הערבי. כוחות משטרה תגברו את האזורים השונים מחשש למהומות נרחבות ועל מנת לשמור על הסדר. אדם יהודי נעצר בצומת אום טובא לאחר שיידה אבנים לעבר כלי רכב שנסעו שם.

המחזות בנצרת (צילום: אתר אל ערב) (צילום: אתר אל ערב)
המחזות בנצרת(צילום: אתר אל ערב)

היערכות המשטרה בנצרת     ()
היערכות המשטרה בנצרת

 (צילום: אתר אל ערב) (צילום: אתר אל ערב)
(צילום: אתר אל ערב)

 (צילום: אתר אל ערב) (צילום: אתר אל ערב)
(צילום: אתר אל ערב)


מפגינים בנצרת ()
מפגינים בנצרת

 (צילום: אתר אל ערב) (צילום: אתר אל ערב)
(צילום: אתר אל ערב)

ההיערכות בטמרה ()
ההיערכות בטמרה
 

מוקדם יותר התפתחו מהומות בטמרה, אחרי שקט יחסי שנשמר באזור. מאות מפגינים יידו אבנים לעבר שוטרים, והם הדפו אותם באמצעות רימוני הלם ומנעו מהם לרדת לכביש 70. רעולי פנים הבעירו צמיגים בכביש הראשי המוביל לכפר. 11 צעירים נעצרו לאחר שהתעמתו עם שוטרים בכניסה למקום. בנצרת יידו נערים אבנים לעבר ניידת משטרה. שוטרים רדפו אחרי המתפרעים ועצרו 12 חשודים. בסך הכול נעצרו במחוז הצפוני 51 חשודים במהלך ימי המהומות.

 

רצח אבו חדיר: הוארך מעצרם של שישה חשודים

מעצרם של חמישה מתוך שישה חשודים בחטיפה וברצח של מוחמד אבו חדיר הוארך בשמונה ימים בבית משפט השלום בפתח תקווה, למרות שהמשטרה ביקשה 15 ימים. מעצרו של חשוד שישי הוארך בחמישה ימים. השישה חשודים בעבירות של השתייכות לארגון טרור, חברות בהתארגנות אסורה, חטיפה לשם רצח, רצח קטין, קשירת קשר לפשע והחזקת נשק ותחמושת וביצוע פשע ממניע גזעני. לפי החשד, שלושה מהחשודים השתתפו בניסיון החטיפה של מוסא זלום יום קודם לחטיפת אבו חדיר. אחד מהם הודה והפליל את האחרים.

 

בארגון חננו, המייצג את החשודים משפטית, טענו עוד כי אחד החשודים, שנעצר בשעת בוקר מוקדמת בפשיטת כוחות משטרה ושב"כ על ביתו, חושמל בטייזר. "השוטרים היו לבושים בבגדים אזרחיים והשתמשו באלימות רבה. הם ירו פעמיים מאקדח טייזר לעבר החשוד למרות שלא היה בכך צורך, ופגעו בצווארו", טענו עדי ראייה לאירוע. עוד מסרו בארגון כי החשוד נלקח לבית חולים לפני שנלקח למעצר.

 

מהחקירה עולה כי החשודים תכננו מראש את הרצח, הגיעו לבית חנינא ביום רביעי שעבר לפנות בוקר, חטפו את אבו חדיר ורצחו אותו.

 

אתמול ניסו בממשלה להנמיך את הלהבות ולהרגיע את הרוחות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה

את מעשה הרצח וכינה אותו טרור. נתניהו הבטיח למצות את הדין עם הרוצחים וציין כי "מקומם של רוצחים כאלה איננו בחברה הישראלית. איננו מבדילים בין טרור לטרור ומול שניהם נפגין יד קשה ואני אינני מבחין בין הסתה להסתה בתוך מדינת ישראל. כשם שאני מגנה בכל פה קריאות מוות לערבים אני מגנה קריאות מוות ליהודים".

 

פרקליטיהם מטעם ארגון חננו לא הורשו להיפגש עמם, ועתירה בעניין הוגשה לבית משפט השלום בירושלים. במשטרה טוענים כי אחד מהם משתף פעולה עם חוקריו וכי בידיהם נמצאת המכונית של החוטפים.

פורסם לראשונה 06/07/2014 22:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתפרעויות בעראבה
צילום: אתר אל ערב
המהומות בנצרת
צילום: אתר אל ערב
מומלצים